Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

kat malikleri kararının iptali

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 01-09-2008, 09:43   #1
tekinasl

Varsayılan kat malikleri kararının iptali

vekil edenin evi bulunan site birden çok parsel üzerinde bulunmaktadır. Yeni 5711 sayılı değişiklikten sonra her parselin bir temsilcisi olacağı ve bu şekilde temsil edileceğini kat mülkiyeti kanununun 69. maddesinden anlamaya çalıştım. Ancak kanun lafzı oldukça anlaşılması güç. Bu konuda deneyimi olan meslektaşlardan yardım istiyorum. Temsilci olmaksızın eski düzen kat malikleri toplantısı yapılmıştır. Vekil eden bu kararın iptalini ve yeni kanuna göre tekrar toplantı yapılmasını istemektedir. Hakimin müdahalesini talep edeceğim. Deneyimli meslektaşların düşüncelerini merakla bekliyorum.
Old 01-09-2008, 11:55   #2
av_dg

sayın tekinasl,

müvekkilinizin evinin bulunduğu site birden fazla parsel üzerinde bulunduğuna göre bu yer üzerinde Kat Mülkiyeti Kanunu hükümleri muteber değildir. Dolayısıyla anılan sitede her parsel için bir yönetici seçilmesi gerekmektedir. Daha önceden yapılmış olan bu toplantı için de Asliye Hukuk Mahkemesinde dava açabilirsiniz. davanızda yönetimin geçersizliğini ve alınan kararların hükümsüzlüğünü iddia edersiniz. Dava Kat Mülkiyeti Kanununa tabi görülmeyeceğinden Mahkeme öncelilkle tüm taşınmaz maliklerini davaya dahil edecektir. Öncelikle taraf teşkili sağlanacaktır, daha sonra davanın esasına girilecektir.
Old 01-09-2008, 17:30   #3
macerkez

Sorun; 634 sayılı yasa hükümlerine göre Sulh Hukuk Mahkemesinde çözümlenmelidir. Zira; 5711 sayılı yasa ile 634 sayılı yasada yapılan değişiklikler paralelinde bir veya birden fazla parsel üzerinde kurulan "site" gibi toplu yapıların yönetim planlarının Geçici Madde-3 gereğince yeniden yapılması ve buna göre de organların seçilmesi gerekmektedir. Eğer; sitede 5711 sayılı yasa Geçici Madde-3'ün gereği yapılarak, 634 sayılı yasanın 66-74 maddelerinin uygulanması için için gerekli işlemler yapılmamışsa, KMK Ek Madde-1 gereğince Sulh Hukuk Hakiminden müdahale talebinde bulunulacaktır.
Saygılarımla.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi