Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Ev ve çeyiz eşyalarımı istiyorum, maddi manevi zarar gördüm boşanırsam tazminat, nafaka alabilir miyim?

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 11-10-2010, 00:04   #1
Konuk

Varsayılan Ev ve çeyiz eşyalarımı istiyorum, maddi manevi zarar gördüm boşanırsam tazminat, nafaka alabilir miyim?

ben haziran ayında evlendim ve henüz 20 yaşındayım.eşimle ilk günden beri ilişki sorunumuz var beni hep zorlayarak yapıyr ve artık bu bnm midemi bulandırıyor.bana verdiği hiçbi sözünü tutmadı ben açıköğretim ünv. okuyorum ve evlendikten sonra bnm okul hayatımı ve iş hayatımı bitirdi.beni ailesine ezdirmesi benim hakkımda eşimin değil abisinin söz hakkı olması beni çok kötü etkiledi.ben evime henüz gitmedim.köyde kalıyorum ve evime ne zaman gideceğim belli değil.ben arık bu duruma katlanamıyorum.artık bu evliliği sürdürücek gücüm kalmadı.bu yüzden boşanmak istiyorum.ve eşyalarım hala ankarada veburada giyicek hiçbi kıyafetim yokk.boşanmadan önce eşyalarımı nasıl alabilirim.ev eşyalarımın hepsini alabilir miyim?beni maddi olarakda sıkıntıya düşürdüğü için maddi olarak bişi talep edebilir miyim.çünkü iş bulamıyorum ve annemde kalıyorum anneminde maddi durumu pek iyi değil.teşekkürler
Old 11-10-2010, 14:44   #2
pluvia

Sayın Konuk;

Maddi ve manevi tazminat davası açabilirsiniz.

Davanızı delil,tanık v.s. ile ispat edebilirsiniz.

Aile Mahkemesinden tedbir kararı aldırararak evin size özgülenmesini sağlayabilirsiniz.

Ortak ikamet edilen ev eşinize ait ise Aile Konutu Şerhi koydurabilirsiniz.

Hak kayıplarınızı önlemek için MUTLAKA bir avukattan hukuki yardım alınız.

Bizler sizlere ancak sınırlı yardımda bulunabiliyoruz.

Davanızın tüm aşamalarında bir hukukçunun olması haklarınızı doğru kullanabilmek için önemlidir.

Eğer maddi olanaklarınız uygun değilse bulunduğunuz ilin barosuna başvurunuz.

Saygılarımla,
Old 11-10-2010, 23:09   #3
Konuk

peki ben eşimden ilk gece zorla birlikte oldum ve beni evime götürmedi ve bnu etrafımdaki kişiler biliyo.eşim boşanmaya yanaşmıyo biraz zorluk çıkarıyo mahkemeyi tek açsam boşanma uzar mı yoksa hemen boşanabilir miyim.
Old 12-10-2010, 17:12   #4
pluvia

Sayın Konuk;

Bu yargılamanın sürecine bağlı..

Ancak eğer eşinizle birlikte boşanabilecek durumda olsa idiniz anlaşmalı boşanma dediğimizi şekilde tüm konularda anlaştığınız bir protokloe dayalı olarak boşanmayı daha kısa süre içinde gerçekleştirebilirdiniz.

Siz çekişmeli olarak dava açabilirsiniz anlattığınız duruma göre.

Süresi ise dediğim gibi yargılamanın sürecine bağlı.

Davanızın tüm aşamalarında bir hukukçunun olması haklarınızı doğru kullanabilmek için önemlidir.

KAHDEM'e göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı teşekkür ederiz.
Lütfen bir avukattan hukuki yardım alınız.

Saygılar,
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi