Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Eşimden geçen yıl boşandım ancak karar tebliği için kendisine ulaşılamıyor.

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 24-01-2011, 22:02   #1
Konuk

İnceleme Eşimden geçen yıl boşandım ancak karar tebliği için kendisine ulaşılamıyor.

Merhabalar,
Yaklaşık 1.5 yıl önce eşimle ayrıldık. Uzun bir süre ikametine ulaşılamadığı için karar tebliği çıkarttırmamıştım. Yeni ikametgah naklini yaptırmış karar tebliğini buraya çıkarttırdım. Fakat yine kendisine ulaşmamış. Eşimle iletişim kurmak istemiyorum ve herşeyi yasal yollardan halletmek istiyorum. Adliyedeki çalışanlar İlanen tebligat yapabileceğimi söylediler. Bu süreç benim ne kadar zamanımı alır yapılması gereken prosedürler nelerdir yardımcı olursanız çok teşekkür ederim.
Old 25-01-2011, 11:24   #2
Levent Cirit

Boşandığınıza göre daha önceden dava dilekçesi eşinize tebliğ edilmiştir. Aynı adrese Tebligat kanunu madde 35'e göre kararı tebliğ ettirin veya T.C. numarasından Mernis adresini sorgulattırıp buraya tebligat gönderin. İlanen tebligata göre daha ekonomik olacaktır.
Old 25-01-2011, 11:25   #3
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Dosya üzerinde yapılan tüm adres araştırmalarından sonuç alınamazsa ilanen tebligat yapılmalıdır.

Uyap Mernis ağından davalının tebliğe elverişli yeni adresi kontrol edilebilir. Yine dosya üzerinde zabıta adres araştırması istenebilir.

Rağmen bulunamazsa ilanen tebligat yapılacaktır. Ve karar ulusal bir gazetede ilan edilecektir.

Masrafını mahkeme kalemi tarafınıza bildirecektir. Basın ilan kurumu yapılan tebligatı yapacak olup, ilana ilişkin gazeteyi tekrar dosyanız içine posta yolu ile gönderecektir.

Sürecin kısalması için bir an önce harekete geçmeniz gerekir. Aksi halde boşanma kararı verilmiş olmasına rağmen kesinleşme sağlanamadığından, evli kalmaya devam edersiniz.

Bir avukat yardımı ile de işlemlerinizi takip edebilirsiniz.

Saygılar.
Old 25-01-2011, 12:26   #4
Konuk

İnceleme

Zaten tebligat uyap mernis agındakı adrese gonderildi. Bu durumda T.K. 35. maddeye istinaden gönderirsem tebliği usulsüz boşanma olur mu? Yoksa emniyet araştırması mı daha kısa sürer? İlanen tebligatın masrafları ortalama ne kadar tutar? Sonrasında sorun yaşamak istemiyorum çünkü nüfus değişimi akabinde iddet süresini kaldırtıp evleneceğim. Çok teşekkür ederim.
Old 25-01-2011, 12:40   #5
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Doğrudan mahkeme yargıcına yazılı olarak TEBLİGATA ilişkin taleplerinizi sunun. Hakim usule ve kanuna uygun gerekli yolu izleyecektir.

Saygılar.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi