Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Tapuda satış- Alacak davası

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 18-02-2011, 14:03   #1
Av. Hamza

Varsayılan Tapuda satış- Alacak davası

İyi Günler;(A) tapuya kayıtlı bir taşınmazını tapu dairesinde resmi memur ve resmi senet ile (B) ye satıyor. tapu satış sözleşmesinde de (A) parasını nakden ve peşinen aldığını yazıp imzalıyor. Tapu B adına bu şekilde tescil ediliyor. A, aradan 6 ay geçtikten sonra B aleyhinde savcılığa şikayette bulunup dolandırıldığını ve B nin kendisine para ödemediğini söylüyor. B, emniyetteki ifadesinde A ya para ödemediğini, taşınmazın üzerindeki ipoteği kaldırması halinde para ödeyeceğini söylüyor. Savcılık takipsizlik kararı veriyor. A şimdi alacak davası açıyor. Tapu da yapılan satış sözleşmesinde (resmi senette) A nın paramı aldım diye imza atması mı üstün gelir? B nin emniyette para ödemedim diye ikrar etmesi mi üstün gelir? ispat nasıl olmalı (yazılı belge vs) varsa bu hususta içtihat çok iyi olur.ilginize teşekkür ederim.
Old 18-02-2011, 16:45   #2
av.kadirpolat

Alıntı:
Yazan Av. Hamza
İyi Günler;(A) tapuya kayıtlı bir taşınmazını tapu dairesinde resmi memur ve resmi senet ile (B) ye satıyor. tapu satış sözleşmesinde de (A) parasını nakden ve peşinen aldığını yazıp imzalıyor. Tapu B adına bu şekilde tescil ediliyor. A, aradan 6 ay geçtikten sonra B aleyhinde savcılığa şikayette bulunup dolandırıldığını ve B nin kendisine para ödemediğini söylüyor. B, emniyetteki ifadesinde A ya para ödemediğini, taşınmazın üzerindeki ipoteği kaldırması halinde para ödeyeceğini söylüyor. Savcılık takipsizlik kararı veriyor. A şimdi alacak davası açıyor. Tapu da yapılan satış sözleşmesinde (resmi senette) A nın paramı aldım diye imza atması mı üstün gelir? B nin emniyette para ödemedim diye ikrar etmesi mi üstün gelir? ispat nasıl olmalı (yazılı belge vs) varsa bu hususta içtihat çok iyi olur.ilginize teşekkür ederim.

Sayın meslektaşım,

Benzer iki davayı görmüştüm. Biraz farlıydı ama birinde emniyet ifadesi birisinde de savcılık ifadesi vardı. Mahkeme huzurunda verilmeyen beyanlar, mahkeme dışı ikrar olduğundan; yan delil niteliği kazanacak ve bu konuda dinletilecek tanıklarla birlikte verilmiş olunan ifade ile alacak durumu ispatlanacaktır, diye düşünüyorum.
Old 18-02-2011, 17:08   #3
banuklf

emniyet ifadesi mahkeme dışında verilen bir beyan olduğundan resmi senet karşısında daha güçsüz bir delil olarak kalıyor bence.
Old 19-02-2011, 10:27   #4
av.kadirpolat

Alıntı:
Yazan banuklf
emniyet ifadesi mahkeme dışında verilen bir beyan olduğundan resmi senet karşısında daha güçsüz bir delil olarak kalıyor bence.

Sayın meslektaşım,

Tapu senedinin imzalanması, paranın alındığının karinesidir. BU paranın ödenmediğine ilişkin olarak, tapunun yeni maliki, satış ve devir işleminden sonra bunu mahkeme dışında ikrar ediyor. Bu anlamda karinenin aksi herzaman ispat edilebilir. Ancak bu ödemenin olmaması, tapu işleminin iptali anlamını da getirmez.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi