Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İşçiye İşe Başlarken İmzalatılan Senet ve Diğer Tüm Alacak Hakları

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 13-02-2015, 14:25   #1
Analiz

Varsayılan İşçiye İşe Başlarken İmzalatılan Senet ve Diğer Tüm Alacak Hakları

Değerli meslektaşlarım, iyi çalışmalar dilerim.
Müvekkilim 3 senedir çalışmakta olduğu isyerinden herhangi bir hak talep etmeden kendi rızası ile ayrılmıştır.Ayrılma sebebi ise işyerinin birkaç işçiyi ücretsiz izne çıkarmasıdır.
Müvekkilim işten ayrıldıktan 10 gün sonra yeni bir işe başlamış.Ancak önceki işyeri, müvekkilimi işe alırken 3 bin tl tutarında senet imzalatmış ve eğer ki geçmişe dönük tüm haklarından feragat ettiğini içeren evrakı imzalamazsa hem senedi işleme koyacaklarını hem de ihbar tazminatı isteyeceklerini kendisine söylemişler.
Şirket normalde maaşları bankaya asgari ücret üzerinden yatırmakta geri kalan miktarı ise elden vermektedir.(Yani normalde 2 bin tl alan işçiye 900 tl resmi,1.100 tl gayri resmi ödemektedirler).Müvekkilimin ocak ayı maaşını da sadece bankaya yatan asgari ücreti ödemişler geriye kalan kısmı ödememişler.
Müvekkilim hem senetlerin işleme konmasından korkmaktadır.Ayrıca işyerinin kendisine karşı olan bu tutumundan dolayı tüm yasal haklarını ve ocak ayının asgari ücret dışında kalan ücretin ödenmesini istemektedir.
Sizce bu konuda izlenebilecek yollar nelerdir,değerli fikirlerinize ihtiyacım var.Saygılarımla.
Old 13-02-2015, 14:49   #2
myilmaz

Sayın Meslektaşım,

Müvekkilinizin iş akdini feshetmesi haklı bir nedene dayanmıyor diye anlıyorum. Bu nedenle işverene ihbar öneli vermesi gerekirdi. Aralarında farklı bir anlaşma yoksa, haklı bir nedene dayanmadan iş akdini derhal sonlandıran müvekkilinizin ihbar tazminatı ödeme yükümlülüğü doğacaktır. Senet ile ilgili olarak da işveren tarafından herhangi bir işlem/takip yapılmadan evvel bir menfi tespit davası açmanızı tavsiye ederim. Böylesi daha ekonomik olur, aksi halde takipten sonra işlemleri durdurmak için bildiğim kadarıyla %115 teminat yatırmak durumunda kalacaksınız. Böyle bir davada tanık dinleterek işverenin işçilerden işe girişte teminat amaçlı senet aldığını ispatlayabilirsiniz. Ayrıca işverenin ticari kayıtlarında da inceleme talep edip müvekkilinize verilen bir borç olup olmadığı, senedin ticari defterlere işlenip işlenmediğini araştırtabilirsiniz. Yüksek ihtimalle işveren senedi kayıtlarına işlememiş olacaktır. Bu yollarla senet nedeniyle borçlu olmadığınızı ispatlayabilirsiniz.

Tüm yasal haklarından kastınızın ne olduğunu anlayamadım, bu hususu biraz açabilir misiniz? Gerçek ücretin tespiti yönünden ise müvekkilinizde yahut diğer işçilerden birinde elden ödeme yapıldığına dair makbuz varsa mutlaka sunmalısınız. Ayrıca müvekkilinizin yaşı, kıdemi, eğitim düzeyi, tecrübesi vs. gibi hususlardan yola çıkarak emsal ücret araştırması yaptırtabilirsiniz. Yine bu davada tanık dinleterek ücret konusundaki işveren uygulamasını ispatlayabilirsiniz. İlk aklıma gelenler bunlar.

Saygılarımla.
Old 13-02-2015, 14:56   #3
Analiz

Alıntı:
Yazan myilmaz
Sayın Meslektaşım,

Müvekkilinizin iş akdini feshetmesi haklı bir nedene dayanmıyor diye anlıyorum. Bu nedenle işverene ihbar öneli vermesi gerekirdi. Aralarında farklı bir anlaşma yoksa, haklı bir nedene dayanmadan iş akdini derhal sonlandıran müvekkilinizin ihbar tazminatı ödeme yükümlülüğü doğacaktır. Senet ile ilgili olarak da işveren tarafından herhangi bir işlem/takip yapılmadan evvel bir menfi tespit davası açmanızı tavsiye ederim. Böylesi daha ekonomik olur, aksi halde takipten sonra işlemleri durdurmak için bildiğim kadarıyla %115 teminat yatırmak durumunda kalacaksınız. Böyle bir davada tanık dinleterek işverenin işçilerden işe girişte teminat amaçlı senet aldığını ispatlayabilirsiniz. Ayrıca işverenin ticari kayıtlarında da inceleme talep edip müvekkilinize verilen bir borç olup olmadığı, senedin ticari defterlere işlenip işlenmediğini araştırtabilirsiniz. Yüksek ihtimalle işveren senedi kayıtlarına işlememiş olacaktır. Bu yollarla senet nedeniyle borçlu olmadığınızı ispatlayabilirsiniz.

Tüm yasal haklarından kastınızın ne olduğunu anlayamadım, bu hususu biraz açabilir misiniz? Gerçek ücretin tespiti yönünden ise müvekkilinizde yahut diğer işçilerden birinde elden ödeme yapıldığına dair makbuz varsa mutlaka sunmalısınız. Ayrıca müvekkilinizin yaşı, kıdemi, eğitim düzeyi, tecrübesi vs. gibi hususlardan yola çıkarak emsal ücret araştırması yaptırtabilirsiniz. Yine bu davada tanık dinleterek ücret konusundaki işveren uygulamasını ispatlayabilirsiniz. İlk aklıma gelenler bunlar.

Saygılarımla.

Sayın Yılmaz bilgileriniz için öcelikle şükranlarımı sunarım.
Senet için verdiğiniz bilgi,ispat açısından çok işime yarayacak.
Kıdem tazminatı talebinde bulunamayacağız sanırım?
Bir de gerçek ücretin tespiti hususunda ,şirket elden ödenen parayı verdikten sonra bu ayki alacağımı tamamen aldım gibisinden bir evrak imzalatılıyormuş (herhangi bir tutar yazmıyor).Tanık işi de çok zor kimse yanaşmak istemiyormuş müvekkilimin anlattıklarına göre.
Old 13-02-2015, 15:07   #4
myilmaz

Sayın Analiz,

Ücretin ödendiğini ispat yükü işverende olup ödemelerin banka aracılığı ile yapılması yasal zorunluluktur. Kaldı ki iş akdinin sona erme tarihinden itibaren 1 sonra alınmamış olan ibranameler de Borçlar Kanunu uyarınca geçersizdir. Bu anlamda bir sorun yaşayacağınızı sanmıyorum. Önemli olan ücret miktarını tespit ettirebilmeniz ve tamamının banka kanalı ile ödenmediğini ispatlayabilmeniz. Bunu da dediğim gibi ancak emsal ücret araştırması ile sağlayabilirsiniz. Müvekkilinizin görevini, yaşını, eğitim düzeyini, mesleki tecrübesini bilemediğimden bir yorum yapamıyorum. Ancak bu hususlar olumlu ise, emsal ücret araştırması neticesinde bir sonuç alabilirsiniz. Ayrıca zor olmakla birlikte en azından bir tanık bulabilirseniz (daha önce çalışıp ayrılan vs.) sizin için oldukça olumlu olur.

Kıdem tazminatı açısından da verdiğiniz bilgiye göre müvekkiliniz iş akdini haklı bir nedene dayanmadan kendisi sona erdirmiş. Haklı bir nedeni yok ise, kıdem tazminatı alamayacağı gibi ihbar tazminatı ödemek durumunda da kalabilecektir.

Saygılarımla.
Old 13-02-2015, 15:20   #5
Analiz

Alıntı:
Yazan myilmaz
Sayın Analiz,

Ücretin ödendiğini ispat yükü işverende olup ödemelerin banka aracılığı ile yapılması yasal zorunluluktur. Kaldı ki iş akdinin sona erme tarihinden itibaren 1 sonra alınmamış olan ibranameler de Borçlar Kanunu uyarınca geçersizdir. Bu anlamda bir sorun yaşayacağınızı sanmıyorum. Önemli olan ücret miktarını tespit ettirebilmeniz ve tamamının banka kanalı ile ödenmediğini ispatlayabilmeniz. Bunu da dediğim gibi ancak emsal ücret araştırması ile sağlayabilirsiniz. Müvekkilinizin görevini, yaşını, eğitim düzeyini, mesleki tecrübesini bilemediğimden bir yorum yapamıyorum. Ancak bu hususlar olumlu ise, emsal ücret araştırması neticesinde bir sonuç alabilirsiniz. Ayrıca zor olmakla birlikte en azından bir tanık bulabilirseniz (daha önce çalışıp ayrılan vs.) sizin için oldukça olumlu olur.

Kıdem tazminatı açısından da verdiğiniz bilgiye göre müvekkiliniz iş akdini haklı bir nedene dayanmadan kendisi sona erdirmiş. Haklı bir nedeni yok ise, kıdem tazminatı alamayacağı gibi ihbar tazminatı ödemek durumunda da kalabilecektir.

Saygılarımla.

Bilgiler için çok teşekkürler Sayın Yılmaz.İyiki böyle bir site var,iyiki sizler varsınız.
Saygılarımla.
Old 13-02-2015, 16:38   #6
myilmaz

Ben de sizinle aynı fikirdeyim Sayın Analiz. Bir konuda araştırma yapmadan evvel ilk iş Türk Hukuk Sitesi'ne göz atarım her zaman.

Başta site kurucuları ve yöneticileri olmak üzere aktif katılım sağlayan tüm meslektaşlar ve diğer katılımcılar içten teşekkürü hak ediyorlar.

Saygılarımla.
Old 16-02-2015, 10:52   #7
avukathan

Senede karşı senetle ispat zorunluluğun istisnası olan bir durum var.İşçilerin bu gibi durumlarla sık karşılaşması üzerine yerleşik hale gelen Yargıtay içtihatlarına göre verilen senedin teminat amaçlı ve işverenin isteği üzerine verildiğini aslında böyle bir borç olmadığını tanık da dahiş her türlü delille ispatlayabilirsiniz.Bunun dışında olayda bildiğimiz iş kanunu hükümleri uygulanacaktır.
Old 17-02-2015, 11:51   #8
Analiz

Alıntı:
Yazan avukathan
Senede karşı senetle ispat zorunluluğun istisnası olan bir durum var.İşçilerin bu gibi durumlarla sık karşılaşması üzerine yerleşik hale gelen Yargıtay içtihatlarına göre verilen senedin teminat amaçlı ve işverenin isteği üzerine verildiğini aslında böyle bir borç olmadığını tanık da dahiş her türlü delille ispatlayabilirsiniz.Bunun dışında olayda bildiğimiz iş kanunu hükümleri uygulanacaktır.

Konu ile ilgili vermiş olduğunuz bilgiler,ilgi ve alakanız için teşekkür ederim sayın Avukathan.
Old 20-01-2016, 14:31   #9
Av.Gemici

Merhabalar,

Bu konu ile ilgili yargıtay kararı paylaşabilecek bir meslektaşım var ise çok memnun olurum. (Özellikle ispat konusunda tanık delili dahil her türlü delile ispat edilebileceğine ilişkin olarak)

İyi çalışmalar dilerim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi