Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Evi Terk Eden Ve Eve Bakmayan Eşten Boşanma Davasında Neler Talep Edilir?

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 12-04-2009, 22:27   #1
konuk- elif1209

Varsayılan Evi Terk Eden Ve Eve Bakmayan Eşten Boşanma Davasında Neler Talep Edilir?

ben 23 yıllık evliyim ev hanımıyım 22 yaşında bir kızım var eşim evi terk etti 1 yıldır eve bakmıyor maddi olarak zorluk yaşıyorum eşimin maddi durumu çok iyi ve annesine maddi olarak destek veriyor fakat ailesine zorluk çektiriyor kızını dahi aramıyor boşanmayada razı gelmiyor ben dava açarsam maddi olarak bir talepte bulunabilirmiyim mal varlığı bizim evliliğimizden sonra oldu lütfen yardımcı olurmusunuz tşkler şimdiden...
Old 12-04-2009, 22:50   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Evi haksız yere terk eden eşe karşı,

1-Boşanma davası açmaksızın nafaka talebinde bulunabilirsiniz.

2-Evliliğinizi sürdürmek istiyorsanız eşe eve dönmesi için usulüne uygun terk ihtarı gönderebilir ve eğer haklı sebebp olmaksızın eve dönmez ise terke dayalı boşanma davası açabilirsiniz.

3-Evlilik birliğinin temelinden sarsılması sebebine dayalı boşanma davası açabilirsiniz.

Açılan boşanma davasında;

-Dava süresince tedbir,koşulları varsa boşanma sonrasında yoksulluk nafakası talep edebilirsiniz.

-Müşterek konutunuzun evlilik sırasında elden çıkarılmasını önlemek için aile konutu şerhi verilmesini isteyebilirsiniz.

-Dava süresince müşterek konutun ve eşyaların size ve müşterek çocuğa tahsis edilmesini talep edebilirsiniz.

-Boşanma sebebiyle mevcut ve beklenen haklarınızdaki kayıplar için maddi,kişilik haklarınıza yapılmış saldırıyı kanıtlamanız durumunda manevi tazminat isteyebilirsiniz.

-Maddi manevi tazminat taleplerinizi güvenceye almak için taşınır taşınmaz mali değerler için tedbir kararı verilmesini isteyebilirsiniz.

-Boşanmanın kesinleşmesi ile her dönem için katkı ve değer atış payı,2002 sonrası için katılım alacağı için (koşulları varsa) tasfiye davası açabilirsiniz. (Eşinizin mal varlığını evlilik sırasında edinmesi yeterli bir bilgi olmayıp kaynağı ve tarihi konusunda ek bilgiye bu konu detaylıca değerlendirilmelidir.)

Her aşamada bir avukattan hukuki destek almanızı,mali durumunuz uygun değil ise baro adli yardım servisine başvurmanızı öneriyoruz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi