Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

2002 yılı öncesi katkı payı için delil

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 24-06-2010, 13:21   #1
Konuk

Soru 2002 yılı öncesi katkı payı için delil

Eski eşimle 2004 yılında boşanma davası açılmış ve 2007 yılında kesin kararla boşanılmıştır. Ben memurum 1999 yılında kendi maaşım ve çabalarım ile konut için bir koop dairesi için üye oldum (üye olduğum koop.başkanının sözlü tanık ifadesi ile kanıtlı), tüm ödemelerim (senetler vs) benim adıma ve ozamanlar eşim çalışıyor olsada bir katkı yapmadı ödemelere, maaşım bu ödemelere fazlası ile yetiyordu zaten.Sözkonusu dairemin tapusunu da 2007 yılında ev kredisi ile aldım. Boşanma sonrası yani 2007 yılında eski eşim dava açtı evin yarısı olmazsa 25.000 tl pay istemiş, yarısı kabul edilmedi, bilirkişi hesaplamalarında ödemelere 1999-2004 yılı arasını katmış. Oysa mal kişisel malım olarak kabul edildiğine ve 2002 öncesi şahsi ödemelerim de kendime ait olduğuna göre ve katkı yaptığına dair eski eşimin hiçbir delili oladığına göre nasıl benden katkı payı alabilir, bu nasıl kabul edilir anlayamadım.Temyize gideceğiz elbette ama nasıl bir sonuç alırız ?.Birde 2003 yılında maddi manevi ayrı evlerde yaşadık ancak 2004 yılında boşanma davası eşim tarafından açıldı, 2003 yılında ayrı yaşadığımız kendi tanık iadelerinde mevcut yani delil var o halde eski eşimin katkı olarak sadece 2002 yılı olmayacakmı? Ayrıca bu ev için son ödeme olan 15.500 tl için ev kredisi çekmiş (120 ay geri ödemeli 40.000 tl) ve halen bu ödemeyi yapmaktayken nasıl katkı payı talep edilir ?
Ben ikinci evliliğimi yaptım eski eşimden olan kızımın velayeti bende bu durumlarım için bilgi verirseniz sevinirim...
Old 24-06-2010, 22:42   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

1 Ocak 2002 den önceki dönemde kadınların çalışması karşılığı kazandığı para,kadının kişisel mal sayılır.Çünkü 1 Ocak 2002 öncesinde evin bakımı için sorumlu olan erkektir.Kadının sınırlı halkları yanında da sınırlı sorumlulukları vardır.Evin bakımı sorumluluğu erkeğindir.Kadın onun yardımcısı durumundadır.

Sonuç olarak 1 Ocak 2002 tarihine kadar kadının çalışma karşılığı elde edilen geliri ve bu gelirler edinilen mallar kadının kişisel malı sayılmalıdır.

1 Ocak 2002 tarihinden itibaren 4721 sayılı Medeni Kanun ile pek çok konuda kadın erkek eşitliği sağlanmıştır.Ailenin ihtiyaçlarını karşılamada kadın ve erkek birlikte sorumludur.Ve aksine sözleşme yapılmamış ise bu gtarihten sonra yasal mal rejimi "edinilmiş mallara katılma rejimi"dir.

Bunun anlamı şudur;Eşlerin bu tarihten sonrak çalışma karşılığı kazancı ile edinilen malların değeri üzerinden diğer eşin katılım alacağı bulunmaktadır.Diğer eşin çalışıp çalışmaması önemli değildir.Evlilik birliğinin devam ediyor olması yeterlidir.

Bu dönem kabul edilmek şartı ile boşanma davası açılıncaya kadar devam eder.Boşanma davası açıldığı tarihten sonraki dönem için hasaplama yapılmaz.

Ayrıca mal rejimi tasfiye davalarında malın yarısı yani mülkiyet talep edilemez.Talep sadece alacak hakkı olabilir.

Sn.Katılımcı;belirtilen bilgiler genel niteliktedir,dosyanızın en iyi incelemesi bir avukattan doğrudan destek alarak gerçekleşecektir.
Old 25-06-2010, 08:06   #3
Konuk

Varsayılan Ayrı yaşanılan dönem için katkı alabilecek mi?

Öncelikle değerli zamanınızı ayırıp verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ediyorum...

Yani eski eşim 2002 öncesi için benden katkı payı talep edemez ama sn.bilirkişiler nu durumu bu şekilde değerlendirmediğinden mağdur oldum, ve sayın hakim kararını bilirkişi hesaplamasına göre verdi, temyizden bu durum karşısında mutlaka bir uyarı gelecektir değil mi ? yani muhtamelen karar bozulacak ve 2002 öncesi hesaplamalara dahil edilmeyecek..

Bir sorum daha vardı, 2003 yılında geçimsizlik nedeni ile maddi manevi olarak ayrı yaşadık yani ben ve kızım koop dairem tamamlanana dek babamın boş olan dairesine yerleştim bunu tanık ifadeleri ile kanıtladık hatta kendi tanıkları da bunu doğruladı, ve 2004 yılında boşanma davası açıldı, bu durumda eski eşim sadece 2002 yılı ödemelerimden ve sadece ödediği miktarı üzerinden pay alabilir değilmi?
Old 25-06-2010, 21:57   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.katılımcı

Burada yaptığımız konu hakkında genel bilgilendirmedir.

Dosyanızın içeriğini,bilirkişinin ve hakimin hangi delillere göre görüş/karar oluşturduğunu bilmemiz mümkün değildir.

Karar hakkında iddialarınız Yargıtay'ca değerlendirilecektir.

Tekrar belirtelim ki,2002 sonrasında eşle aynı çatı altında olmasa dahi evlilik devam ediyorsa mal rejimi de devam ediyor demektir.

KAHDEM'e gösterdiğiniz ilgi için teşekkürler..
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi