Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

muris muvaazası talep sonucunun açıklanması

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 21-03-2013, 16:02   #1
furugferruhzad

Varsayılan muris muvaazası talep sonucunun açıklanması

Davacı muris muvaazası sebebiyle açtığı davada talep sonucunda davalı adına kayıtlı 77 parsel sayılı mezkur taşınmazın tapusunun iptali ile(tapu kaydının tam hisse olarak iptali)ve miras payları oranında tapuya tesciline şeklinde bir talep sonucu oluşturmuş.Yürüyen yargılamada mahkeme bu ifadeyi sanırım ki müphem bularak dava dilekçesinde sehven yazılan hatanın düzeltilmesi için davacı yana süre vermiş davacı vekili de bu sefer dilekçe vererek biz her ne kadar dava dilekçemizde tapu kaydının tamamen iptalini istediysek te bu yanlış olmuştur biz vekiledenin miras payı oranında bu davayı açmak istemiştik gerçeği budur demiş.

1)Burada dava dilekçesinin açıklanması mı yoksa talep sonucunun değiştirilmesi mi vardır?Bu konuda bize ne diyeceğimiz sorulmamıştır.

2)Açıklama ile eksiklik giderilebilir mi yoksa ıslah mı gerekmekteydi? Saygılarımla.
Old 21-03-2013, 16:41   #2
merturk84

sayın meslektaşım muris muvazaası nedeniyle açılmış bulunan bir davada talep sonucu ' tapu kaydının iptali ile miras hisseleri oranında tescil ' şeklinde olacağını düşünüyorum.böyle yazdınız sanırım?ancak mahkeme neden böyle bir ifadeyi yeterli bulmamış anlamadım.ama yukarıda açıkladığım şekli ile talep sonucu geçerlidir diye düşünüyorum.talep sonucunu değiştirmeniz ise 'ıslah' olarak nitelendirileceğini düşünüyorum.
Old 22-03-2013, 14:21   #3
Av. Özge Çavuş

Muris muvazaasında eğer ki muvazaa bir kişi leyhine yapıldı ise, yani muris taşınmazı muvazaalı olarak bir kişi adına tescil ettirdi ise, dava açıldığındaki talep o tapu kaydının tamamen iptali olacaktır doğal olarak. Mahkeme bu talebin neresini beğenmemiş anlamadım ben. Karşı tarafın düzeltme dilekçesi ise ayrı bir abes: Tapu sicilinin miras payı oranında düzeltilmesi? Yani atıyorum davacı taraf miras bırakana 1/8 oranında mirasçı ise, muvazaalı tapu kaydı 1/8 oranında mı düzeltilecek?
Old 22-03-2013, 17:35   #4
Cumhur Okyay

Alıntı:
Yazan furugferruhzad
Davacı muris muvaazası sebebiyle açtığı davada talep sonucunda davalı adına kayıtlı 77 parsel sayılı mezkur taşınmazın tapusunun iptali ile(tapu kaydının tam hisse olarak iptali)ve miras payları oranında tapuya tesciline şeklinde bir talep sonucu oluşturmuş.Yürüyen yargılamada mahkeme bu ifadeyi sanırım ki müphem bularak dava dilekçesinde sehven yazılan hatanın düzeltilmesi için davacı yana süre vermiş davacı vekili de bu sefer dilekçe vererek biz her ne kadar dava dilekçemizde tapu kaydının tamamen iptalini istediysek te bu yanlış olmuştur biz vekiledenin miras payı oranında bu davayı açmak istemiştik gerçeği budur demiş.

1)Burada dava dilekçesinin açıklanması mı yoksa talep sonucunun değiştirilmesi mi vardır?Bu konuda bize ne diyeceğimiz sorulmamıştır.

2)Açıklama ile eksiklik giderilebilir mi yoksa ıslah mı gerekmekteydi? Saygılarımla.

Mahkeme süre vererek hatanın düzeltilmesini istemekle, davacı yandan, '' muris muvazaası nedenıyle tapu kaydının iptali ile, kaydın, eski hale dönüştürülmesine'', muris adına tesciline'' şeklinde bir dilekçe vermesini beklemiş olamaz mı? Kolay gelsin...
Old 22-03-2013, 18:21   #5
furugferruhzad

Alıntı:
Yazan merturk84
sayın meslektaşım muris muvazaası nedeniyle açılmış bulunan bir davada talep sonucu ' tapu kaydının iptali ile miras hisseleri oranında tescil ' şeklinde olacağını düşünüyorum.böyle yazdınız sanırım?ancak mahkeme neden böyle bir ifadeyi yeterli bulmamış anlamadım.ama yukarıda açıkladığım şekli ile talep sonucu geçerlidir diye düşünüyorum.talep sonucunu değiştirmeniz ise 'ıslah' olarak nitelendirileceğini düşünüyorum.

Değerli meslektaşım ben davalıyım
Old 22-03-2013, 18:23   #6
furugferruhzad

Alıntı:
Yazan Av. Özge Çavuş
Muris muvazaasında eğer ki muvazaa bir kişi leyhine yapıldı ise, yani muris taşınmazı muvazaalı olarak bir kişi adına tescil ettirdi ise, dava açıldığındaki talep o tapu kaydının tamamen iptali olacaktır doğal olarak. Mahkeme bu talebin neresini beğenmemiş anlamadım ben. Karşı tarafın düzeltme dilekçesi ise ayrı bir abes: Tapu sicilinin miras payı oranında düzeltilmesi? Yani atıyorum davacı taraf miras bırakana 1/8 oranında mirasçı ise, muvazaalı tapu kaydı 1/8 oranında mı düzeltilecek?

Tam olarak öyle olduDavacının payı miras bırakana 2/20 yani 1/10 1/10 oranında düzeltildiTemyiz edeceğim.
Old 22-03-2013, 18:24   #7
furugferruhzad

Alıntı:
Yazan C_OKYAY
Mahkeme süre vererek hatanın düzeltilmesini istemekle, davacı yandan, '' muris muvazaası nedenıyle tapu kaydının iptali ile, kaydın, eski hale dönüştürülmesine'', muris adına tesciline'' şeklinde bir dilekçe vermesini beklemiş olamaz mı? Kolay gelsin...

Ben de öyle bir dilekçe beklemekteydim.Ama olmadı ve karar yukarıda anlattığım gibi oldu
Old 25-03-2013, 21:06   #8
Av.Ufuk Bozoğlu

Alıntı:
Yazan furugferruhzad

Tek bir davacı ancak kendi miras payı oranında tapu iptal tescil talep edebilir.

Eğer tek bir mirasçı davacı, tüm tapu kaydının iptali ile diğer mirasçıların payları oranında tapu iptal tescil istemişse; ki bunu da tek mirasçı ilk etapta talep edebilir ancak davaya devam edilebilmesi için diğer mirasçıların davaya icazet vermeleri gerekir. Ya da tüm mirasçılar için temsilci atanması yoluna gidilmelidir.
Alıntı:

Bana göre talep sonucunun daraltılması vardır.

Alıntı:

Eksiklik yoktur. Islaha gerek yoktur, talep sonucu daraltılmıştır. Aksi halde tüm mirasçılar için temsilci tayin edilip, taşınmazın tüm tapu kaydının iptali ve tüm mirasçılara miras payları oranında tescili sonucu doğacaktı.
Alıntı:
Tam olarak öyle olduDavacının payı miras bırakana 2/20 yani 1/10 1/10 oranında düzeltildiTemyiz edeceğim.
Daraltımış taleple verilen karar doğrudur.

**Yargıtay kararı bozarsa davacının ilk talebi gibi işlem görmesi gereken Yerel Mahkeme diğer mirasçılar için temsilci tayini yolu ile tapu kaydının iptaliyle tüm mirasçıların payı oranında tesciline karar vermeliydin der. [Bu arada verdiğim yanıt sizin de üzerinde hiç durmadığınız MUVAZAA şartlarının zaten oluştuğuna ilişkin kabulle verilmiş yanıttır. Veya siz zaten onları temyiz layihanızda ileri süreceksiniz vs..] Düşüncesindeyim.

Saygılarımla,
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi