Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

iş mahkemesi tanık

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 01-12-2008, 21:45   #1
Av.Mehmet_Ali

Varsayılan iş mahkemesi tanık

Merhabalar;
Süregelen, davalı taraf vekili olduğumuz bir hizmet tespiti davasında davacı yanın yeminle dinlettiği bir tanık ''...bir süre orada çalıştığını, davacıyı kendisinin 20.05.2006 tarihinde işe aldığını.. '' beyan etmiştir.Oysaki SSK kayıtlarında davacının SSK'sının başlangıcı 15.03.2006 tarihidir.İşyeri kayıtları da bu şekilde...Bu veriler ışığında,
Adliye aleyhine işlenen suçlar kısmında düzenlenen yalan yere tanıklık suçu meydana gelmiş midir?
Old 01-12-2008, 22:27   #2
Av.Selim Balku

SSK kayıtlarında sigorta başlangıcı belli ise işe giriş bildirgesi verilmiş ancak işçi çalıştığı halde sonradan primlerinin yatırılmadığı iddasında olmalısınız.

İşveren işe giriş bildirimini 2 ay önce yapmış olup 2 ay sonra işe almış olabilir, belkide yalan söylemiyordur.

Kolay Gelsin...
Old 03-12-2008, 20:48   #3
Av.Mehmet_Ali

Alıntı:
Yazan Av.Selim Balku
SSK kayıtlarında sigorta başlangıcı belli ise işe giriş bildirgesi verilmiş ancak işçi çalıştığı halde sonradan primlerinin yatırılmadığı iddasında olmalısınız.

İşveren işe giriş bildirimini 2 ay önce yapmış olup 2 ay sonra işe almış olabilir, belkide yalan söylemiyordur.

Kolay Gelsin...
Soruyu biraz daha açayım.işveren ve SSK kayıtları 20.04.2006-04.07.2006
davacı işçi vek. dava dilekçesinde çalıştığını iddia ettiği aylar
22.10.2006-30.05.2007
Davacı işçi vekilinin dinlettiği Tanık 15.05.2006 da işçiyi bizzat kendisinin işe aldığını beyan etmiştir.Tarafların farklı iddiaları var. Mahkeme hukuki duruma göre göre hüküm verecek. Ancak işçinin SSK'sı 20.04.2006 da yapılmış tanık ondan sonraki bir tarihte bizzat kendisinin işe aldığını beyan etmiş.Karine olarak hiçbir işveren işçiye çalışmadığı aylar ile ilgili SSK'sını yapmaz. SSK'sının yapıldığı bir tarihten önce işe aldığını beyan etse hiçbir sorun yok.Ancak SSK'sının yapıldığı tarihten sonraki bir zaman ile ilgili beyanları.Tanık yeminli dinlendiğinden sorun çıkabilir mi?
Old 04-12-2008, 13:42   #4
Av.Selim Balku

Bahsedilen tarihler arasındaki gün farkı 25...

Sigorta giriş tarihi 25 gün önce yapılmış, işveren kaydı belkide uutarak 25 gün sonra işe aldığını düşünmüş. Hizmet başlangıç tarihini bilirek veya bilmeyerek 25 gün daha geç söylemiş.

Yalan tanıklıktan dava açtınız, işveren dedi ki ben sigorta giriş tarihini tam hatırlamıyorum, bildiğim ve hatırladığım kadarıyla giriş tarihi budur. Dediği zaman neden yalan atmış olsun...

Başka bir savunmasında şunu iddia etse; evet sigorta başlangıç tarihi Nisan ancak hizmet akdi Mayıs da başlamıştır. Bu da olabilir...

Bir de olayın şu tarafına bakmak lazım;tanık dinlendiğinde, tanığa bildiği kadarı sorulur, tanık acaba başıma bir iş gelir mi, yanlış tarih verirsem ne olur gibi kaygılarla ne derece yargılamaya yardımcı olabilir...

Yalan tanılık ile yargılama yapan mahkeme muhakkaki bu hususları gözetecektir. Bu sebeple tanık yeminli de dinlense, bu gibi olaylarda bence sorun olmayacaktır.
Old 04-12-2008, 14:01   #5
Av.Mehmet_Ali

Sayın Balku;
Aynen dediğiniz gibi... Çünkü duruşması bugündü ve ben aynı tanığa başka bir dosyada olan tanıklığında verdiği aynı beyanlara karşı.. SSK' sı 20 Nisan ancak siz 15 Mayısta bizzat ben işe aldım dediniz dedim. Yanıt olarak öyle hatırlıyorum dedi.Yeminli dinlendiğinden aklıma takılmıştı. Bundan dolayı sorma gereğini duymuştum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi