Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

hakem heyeti kararına itiraz red olursa ne olur

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 09-12-2012, 18:42   #1
sebepsiz zenginleşme

Varsayılan hakem heyeti kararına itiraz red olursa ne olur

hakem heyeti kararları belli bir değerin üzerinde değilse ilam niteliğinde olup ilamlı icraya konu olurlar parasal sınırın üzerindeki hakem heyeti kararları tüketici mahkemesinde delil olur Soru hakem heyetinin görev alanında olmayan parasal sınırı aştığı için mahkemenin görev alanında olan tüketici lehine çıkan bir hakem heyeti kararına itirazı süresi 15 gün olup bu 15 gün süreyi kaçıran şirketin itirazı tüketici mahkemesinde red edilirse hakem heyeti kararı ilamlı icraya konu olur mu?havayolu taşımacılığı sırasında bagaja zara verildiğinden tüketici mahkemesi mi görevlidir ticaret mi bu tartışmaya son verecek tüketici mahkemesi kararı var mıdır
Old 09-12-2012, 19:23   #2
Abalı

Kaymakamlıklara bağlı İlçe Tüketici Hakem Heyetlerinin bakabileceği dosyalarda bedel 1.161 TL, İl Bilim, Sanayi ve Teknoloji Müdürlüğüne bağlı İl Tüketici Hakem Heyerlerinin sınırı ise 3.000 küsür (küsüratı aklımda değil) TL'dir.

İl ve İlçe Tüketici Hakem Heyetleri tarafından bu bedeli aşan dosyalar hakkında verilen kararlar yok hükmündedir ve Tüketici Mahkemesine itirazda bulunularak iptal ettirilebilir. Eğer yasal süresi içerisinde Tüketici Mahkemesine başvuru yapılmamışsa, söz konusu kararın uygulanması için İcra Müdürlüğüne müracaat edildiğinde icraya itirazda bulunularak, bahse konu kararın, Tüketici Hakem Heyeti yasal sınırını aştığı gerekçe gösterilebilir.

Bahsettiğiniz havayolu şirketinin taşıma esnasında bagaja verdiği zarar, yasal sınırı aşmamak kaydıyla Tüketici Hakem Heyeti'nin bakabileceği dosyalar kapsamına girer.
Old 09-12-2012, 19:24   #3
Av. Hulusi Metin

Varsayılan Anlamak için

Alıntı:
...hakem heyetinin görev alanında olmayan parasal sınırı aştığı için mahkemenin görev alanında olan...

?

4077/22:

1.Değeri 1.161,67 TL nin altında bulunan uyuşmazlıklar

2.Değeri 1.161,67 TL ve üstündeki uyuşmazlıklar

Saygılarımla
Old 09-12-2012, 19:38   #4
olgu

Anladığım kadarıyla elinizde bir tüketici hakem heyeti kararı var ancak parasal sınır sebebiyle hakem heyeti değil mahkemenin görev alanına girmekte. Hakem Heyetince verilen karar ilgili satıcı/sağlayıcı ya tebliğ edildikten sonra 15 gün içinde mahkemede itiraz edilmemiş ne olacak diye soruyorsunuz.

Hakem heyeti kararına tüketici mahkemesinde itiraz edilmemiş olması hak kaybına yol açacağını düşünmüyorum çünkü ilam niteliğinde bir belge değil.
Hakem heyeti kararı ilan niteliğinde olmadığından ilamlı icra konusu olamaz,olması halinde takip iptal edilir. İlamsız icraya konulması halinde ise borçlu itirazı ile duran takipte hakem heyeti kararı delil olarak değerlendirilip yargılama yapılır.
Old 09-12-2012, 21:12   #5
Av. Hulusi Metin

Alıntı:
olgu
Alıntı:
İlamsız icraya konulması halinde ise borçlu itirazı ile duran takipte hakem heyeti kararı delil olarak değerlendirilip yargılama yapılır.

Sayın olgu

Açıklama ve yanıtınız için teşekkür ederim.

Hakem heyeti karan delil mahiyetinde olup, kesin olduğundan söz edilemez (4077/22-son.)

Saygılarımla
Old 09-12-2012, 21:30   #6
olgu

Alıntı:
Yazan Av. Hulusi Metin
Sayın olgu

Açıklama ve yanıtınız için teşekkür ederim.

Hakem heyeti karan delil mahiyetinde olup, kesin olduğundan söz edilemez (4077/22-son.)

Saygılarımla

Haklısınız. Bu hususu eklediğiniz için teşekkürler.

Ancak bu kararlarda kanunun terimiyle "güçlü delil" niteliğinde. Güçlü delil de neyse usul hukukunda 2 tür delil var diye anlarılıyor. Kanunun biri güçlü delil diye bir kavram atıyor ortaya...
Old 10-12-2012, 10:05   #7
FiNaZZi

Sayın sebepsiz zenginleşme, TSHH kararına karşı şirketin itiraz süresini geçirmesi durumunda TSHH kararı ilamlı icraya konu olmaz, siz ilamsız icra takibi başlatabilirsiniz...
Old 10-12-2012, 15:03   #8
sebepsiz zenginleşme

EVET çok haklısınız zorlama bir yorumdu benimkisi açıkası belkide lehe bir görüş olur karar umuduyla sordum maalesef forumda da araştırdım dediğiniz gibi ancak vakit ayırdığınız için teşekkürleri borç bilirim peki sizcehavayolu taşımacılığından zarar gören vatandaş tüketici mahkemesine mi gitmeli konavansıyon hukumleri ile birlikte ticaret mahkemesine mi gitmeli
Old 17-04-2013, 11:40   #9
av.medine

Sayın meslektaşlarım benim de konu ile ilgili bir sorum olacak. Konunun aciliyeti sebebi ile görüşlerinizi bildirirseniz çok bahtiyar olurum.
Banka aleyhine dosya masrafına ilişkin hakem heyeti kararı sınırın üzerinde .(1260 tl - 2012 sınırı ise 1161.67 )Karar bankaya tebliğ edilmiş ve banka yasal süresi içinde itiraz etmemiş . Şimdi konuya ilişkin yapılan açıklamalardan anladığım kadarı ile sınırın üzerindeki kararlar ilam niteliğinde olmadığından icra takibine konu edilemez ve edilse dahi iptal olunur.
Şayet ben icra takibine konu işlemi ; tüketici hakem heyeti sınırı ile bağlı tutsam yani icra takibine kararı konu eder iken ; SINIR OLAN 1161. 67 TL ÜZERİNDEN TAKİBE KOYSAM VE KALAN BAKİYE ALACAKTAN VAZGEÇSEM( YANİ 100 TL KISMİ KALAN ) O TAKDİRDE İCRA TAKİBİNİN İPTALİ İÇİN BANKA HAKLI OLUR MU ?BU ŞEKİLDE NETİCEDE HAKEM HEYETİ SINIRI İÇİNDE KALAN HAKKIMI KULLANMIŞ OLACAĞIM.
Old 17-04-2013, 11:44   #10
olgu

Alıntı:
Yazan av.medine
Sayın meslektaşlarım benim de konu ile ilgili bir sorum olacak. Konunun aciliyeti sebebi ile görüşlerinizi bildirirseniz çok bahtiyar olurum.
Banka aleyhine dosya masrafına ilişkin hakem heyeti kararı sınırın üzerinde .(1260 tl - 2012 sınırı ise 1161.67 )Karar bankaya tebliğ edilmiş ve banka yasal süresi içinde itiraz etmemiş . Şimdi konuya ilişkin yapılan açıklamalardan anladığım kadarı ile sınırın üzerindeki kararlar ilam niteliğinde olmadığından icra takibine konu edilemez ve edilse dahi iptal olunur.
Şayet ben icra takibine konu işlemi ; tüketici hakem heyeti sınırı ile bağlı tutsam yani icra takibine kararı konu eder iken ; SINIR OLAN 1161. 67 TL ÜZERİNDEN TAKİBE KOYSAM VE KALAN BAKİYE ALACAKTAN VAZGEÇSEM( YANİ 100 TL KISMİ KALAN ) O TAKDİRDE İCRA TAKİBİNİN İPTALİ İÇİN BANKA HAKLI OLUR MU ?BU ŞEKİLDE NETİCEDE HAKEM HEYETİ SINIRI İÇİNDE KALAN HAKKIMI KULLANMIŞ OLACAĞIM.

İlam niteliğinde olmayan bir kararı infaz aşamasında bakiyeden feragat ederek ilam niteliği kazandıramazsınız.

Sizin düşünceniz gibi olsa 10.000 TL lik hakem heyeti kararını 200 parçaya bölerek ilamlı icra yapabiliriz.
Old 17-04-2013, 15:55   #11
av.medine

Sayın olgu teşekkür ederim cevabınıza .Kendimce çözüm bulmaya çalışıyorum. Ama beni yanlış anladınız. Kalan bakiye alacağımdan feragat edeceğim yani başka bir takip ile veya dava ile takip etmeyeceğim. Demek istediğim sınır ile karardaki ücret arasındaki miktar çok az olduğundan dava ile uğraşmaksızın bu miktardan feragat ediyorum. Kararın salt sınır dahilindeki 1161.67 tl miktarını talep edeceğim. Bu şekilde elimdeki karar ilam hükmünde olmaz mı ?
Şayet karara karşı banka itiraz etmiş olsaydı ilk aklıma gelen de karşı dava açmaksızın salt sınır dahilindeki rakamı talep etmek olacaktı. Ama banka itiraz etmemiş bu sebeple kendimce bulduğum bu yöntem sizce çözüm olamaz mı ?
Old 17-04-2013, 16:02   #12
olgu

Öyle yapacaksınız demek istemedim ama olamayacağını örnekle anlatmak istedim.

Elinizdeki delil niteliğinde bir belge hiçbir şekilde ilam hükünde olamaz. Bankanın itiraz etmemesi ilam niteliği kazandırmaz bankanın da itiraz etmemesi onu kabul ettiği anlamına da gelmez. İster ona dayanarak ilamsız takip yapın bankanın itirazı ile itirazın iptali davasına dönüştürün. İsterseniz doğrudan dava açıp deliller arasına thh kararını ekleyin.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi