Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İhtİyatİ Hacİz

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 12-09-2009, 10:59   #1
Av. Bahadır ÖZTÜRK

Acil İhtİyatİ Hacİz

Merhabalar sayın meslektaşarım.

Elimde bir çek var.Borçlusu istanbulda.Am ben ihtiyati haciz kararını Ankaradan aldım.Kararda "kararın ifasının Ankara icra müdürlüğünce yapılması" denilmektedir.Ancak ben asıl takibimi İstanbuldan yapmak istiyorum.

Sorularım :
1-Asıl takibi istanbuldan yapmamda herhangi bir sakınca var mı?

2- İhtiyati haciz kararını Ankara icra müdürlüğünden geçirip talimat alarak mı istanbula gitmem gerekir, yoksa ihtiyati hciz kararıyla direk istanbul icra müdürlüğüne gidip hacize çıkabilirmiyim.?

Bana bu konularda bilgi verirsniz sevinirim.Şimdiden teşekkürler..
Old 12-09-2009, 11:32   #2
Av.Cengiz Aladağ

Sayın MİRZA,
İhtiyati haciz kararının ifasını Ankara İcra Müdürlüğü'nden isteyip, talimatla kararı İstanbul'da icra ettirmeniz, bu arada süresi içinde esas takibi yapmanız gerekiyor. Esas takibi yetkili olan herhangi bir icra müdürlüğünde yapabilirsiniz.
Old 12-09-2009, 12:25   #3
Av. Bahadır ÖZTÜRK

Cevabınız için teşekkürler Cengiz bey.Birde, ihtiyati haciz kararını ifa edeceğim gün,İstanbuldan asıl takibi de başlatıp, ihtiyati haciz kararını bu icra dosyasına sunup, bu dosya üzerinden hacze çıkıp, 89/1 ve haciz koyacağım yerlere müzekkere yazarak kararı infaz edebilirmiyim?

Vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkürler..
Old 12-09-2009, 22:45   #4
wellan

Varsayılan İhtİyatİ Hacİz

Sayın meslektaşım bilindiği üzere;ihtiyati haciz borçlunun kaçmasında yada bir yeri terketmesinde şüphe duyulan hallere uygulamada mahkemeden alınacak olan ihtiyati haciz kararı ile yapılacak olan takiptir.Karar alındıktan sonra bu karar neticesinde doğrudan icra müdürlüğünden haciz talimatı alıp tebligatyapılmamış olsa bile hacze çıkılıp haciz işlemi tesis edilemektedir.Burada borçlunuz istanbulda ancak siz kararı ankaradan aldıysanız o halde öncelikle istanbulun hangi semtinde ise ona göre bir talimat yazarak ankaradaki icra dairesinden bu talimatı alınız.Bu talimatı infaz edeceğiniz icra müdürlüğüne giderek(istanbula) hacize çıkınız ve burada haciz işlemi yapıldıktan sonra talimatı aldığınız esas icra dairesinde 10 gün içerisinde esas takibe geçmeniz gerekmektedir.Çünkü İİK da ihtiyati hacizden itibaren 10 gün içerisinde ihitiyati hacizi tamamlayan merasimin yapılması gerektiğini ve ihitayiti hacizden esas takibe geçmeniz gerekmektedir.İhtiyati hacizden vazgeçerseniz yada herhangi bir haciz işlemi tesis etmezseniz o halde yatırmış olduğunuz teminatı derkenar yazmak suretiyle almanız mümkündür.Unutulmamalıdır ki ihtiyati hacize karşı yapılacak olan itirazlar için mutlaka ilamın alındığı mahkemeye müracaat edilmesi gerekmektedir;itiraz merci icra müdürlüğü değildir.Aynı zamanda 89/1 ve diğer yazılacak müzekkereleri ankaradaki icra müdürlüğünden alın ve doğrudan oradan gönderiniz.Takibi nerde açtıysanız işlemleri de oradan yürütün 89/1 ile müzekkereleri posta yolu ile yada elden takipli olarak hacize geldiğinizde yapınızn.UMARIM YARDIMCI OLABİLMİŞİMDİR.SAYGILARIMLA.Çalışmalarınızda başarılar diliyorum..
Old 12-09-2009, 22:58   #5
Av. Bahadır ÖZTÜRK

Cevabınız için teşekkürler meslektaşım.Peki asıl takibi, ihtiyati haczi aldığım Ankara değilde, borçlunun ikametgahında(istanbulda) yapabilirmiyim...

Birde ihtiyati haczi ifa edeceğim gün asıl takibide yapmak istiyorum.Aynı gün asıl taibi yapıp, ihtiyti haciz kararını dosyaya sunup bu dosya üzerinden 89/1 vev hacizleri gönderebilirmiyim.?.....yada asıl takip dosyasını da açıp, bu dosyaya ihtiyati haciz kararını ibraz edip bu dosya üzerinden ihtiyati haciz kararını infaz edebilirmiyim...

Vereceğiniz değerli cevaplarınız için şimhdiden teşekkür ederim..
Old 12-09-2009, 22:58   #6
Av. İbrahim YİĞİT

Sayın wellan, ihtiyat-i haczin tatbikinin 10 içinde yapılması gerekir. Esasa geçmek için değil. İhtiyat-i haczin tatbikinden itibaren 7 gün içinde esas takibe geçilmesi gerekir
Old 12-09-2009, 22:59   #7
Av. İbrahim YİĞİT

Alıntı:
Yazan MİRZA
Cevabınız için teşekkürler meslektaşım.Peki asıl takibi, ihtiyati haczi aldığım Ankara değilde, borçlunun ikametgahında(istanbulda) yapabilirmiyim...

Birde ihtiyati haczi ifa edeceğim gün asıl takibide yapmak istiyorum.Aynı gün asıl taibi yapıp, ihtiyti haciz kararını dosyaya sunup bu dosya üzerinden 89/1 vev hacizleri gönderebilirmiyim.?.....yada asıl takip dosyasını da açıp, bu dosyaya ihtiyati haciz kararını ibraz edip bu dosya üzerinden ihtiyati haciz kararını infaz edebilirmiyim...

Vereceğiniz değerli cevaplarınız için şimhdiden teşekkür ederim..

Bütün sorularınızın cevabı evet
Old 12-09-2009, 23:00   #8
wellan

Tabiki ihtiyati haczi tamamlayan merasimde herhangi bir yetkili icra dairesinden esas takibe geçmeniz mümkündür önemli olan konu şudur ki 10 gün içinde ihtiyati hacizden esas takibe geçmenizdir.
Old 12-09-2009, 23:02   #9
wellan

Pardon orada bir yanlışlık olmuş ihtiyati haciz tamamlayan merasimin 7 gün içerisinde geçilmesi gerekir ve 10 gün içerisinde de ihtiyati haczin infaz edilmesi gereklidir.Uyarılarınzı için teşekkürler..
Old 13-09-2009, 00:12   #10
wellan

Konunun yanlış anlaşılmasına mahal vermemek için cevabımı tekrarlıyorum.İhtiyati haciz kararını veren mahkemeden alınan kararı ankarada icra müdürlüğünden talimat alarak 10 gün içerisinde infaz etmeniz gerekmektedir.Talimatı istanbulda borçlunun ikametgahının bulunduğu icra müdürlüğününe yazınız ve daha sonra esas takibe yada ihityati hacizi tamamlayan merasime geçmek için 7 günlük süreniz vardır.89/1 ve diğer müzekkereleri hacize gitmeden önce hazırlayınız ve esas takibi istanbulda başlattığınız zaman o belgeleri de gönderiniz.Böylece hem kolay hemde pratik olur sizin açınızdan.SAYGILARIMLA.
Old 13-09-2009, 00:27   #11
Av. Bahadır ÖZTÜRK

sayın meslektaşım değerli cevaplarınız için çok teşekkür ederim..
Old 13-09-2009, 22:53   #12
M. Emre Bulut

İhtiyati haczi Ankarada tatbik edip, Ankara İcra Dairesinden 89/1, haciz talimatı vs. kesinleşmeyi beklemeyeceğiniz ihtiyati hacze ilişkin talimatlarınızı alınız. Esas takibinizi de İstanbul'dan yapmak istiyor iseniz tebligat gönderip takibi kesinleştirmeyi beklemelisiniz. Yani, İstanbul'daki takibi kesinleştirmeden işlemlerinizi Ankara' dan yürütmelisiniz diye düşünüyorum.
Old 13-09-2009, 23:18   #13
Av. Bahadır ÖZTÜRK

Sayın Emre bey,İhtiyti haczi Ankaradan aldım.Ancak borçlu İstanbulda olduğu için bu kararın infazını mecburen İstanbul icra dairesi yerine getirecek.Benim yapmak istediğim,Ankara icra müdürlüğünden talimat alıp istanbula gitmek,istanbulda aynı gün asıl takibi yapmak ve ihtiyati haciz kararını da asıl takibe sunup, asıl takip üzerinden hemen 89/1 ve haciz ihbarnamelerini yollayıp yine bu dosya üzerinden aynı gün hacze çıkmak....Acaba bu işlemleri bu şekilde yapmamda usuli olarak bir sıkıntı olabilirmi...borçlu bayağı bir sıkıntılı da...
Old 13-09-2009, 23:24   #14
M. Emre Bulut

Biz genelde ihtiyati haciz ile esas takibi aynı dosyadan yürütürek talimatları alırız. Bu tip bir durumla karşılaşmadım ancak İstanbul İcra Daireleri ihtiyati haciz için yetkili olmadığı için talebinizi reddedebilirler diye düşünüyorum. 89/1 taleplerinizi de Ankara İcra Müdürlüklerinden isteyebilirsiniz.
Yine de yanlış yönlendirmek istemem ama siz talimatlarınız ile birlikte 89/1' leri de Ankara' dan gönderin, İstanbul'dan da talep edin işinizi garantiye alın.
Old 13-09-2009, 23:41   #15
Av. Bahadır ÖZTÜRK

sayın meslektaşım cevaplarınız için sağolun.artık uygulayarak göreceğiz..
Old 14-09-2009, 09:23   #16
csk

ihtiyati haciz kararını ankaradan almış olmanız nedeniyle esas takibe de ankaradan geçebilirsiniz .aynı dosya üzerinden taliat alarak istanbulda ihtiyati haczi infaz edebilirsiniz. ihtiyati hacze yetki yonunden itirazla karşılaşırsanız konuyla ilgili yargıtay kararlarını sziinle paylaşabilirim.
Old 14-09-2009, 19:11   #17
Av. Bahadır ÖZTÜRK

sayın csk cevabınız ve yardımlarınız için sağolun...Dediğiniz gibi asıl takibide Ankarada yapmayı düşünüyorum..
Old 06-10-2009, 01:30   #18
çözümhukuk

Değerli meslektaşlarım,
Karşılıksız çek için icra takibi yapacağım.Borçlu Denizli'de.Gaziantep'ten ihtiyati haciz kararı alıp Gaziantep'te esas takibe geçeceğiz.Borçlunun İzmir'deki gayrımenkulüne haciz koymak için talimata ihtiyaç var mıdır?Gaziantep İcra dairesi ihtiyati haciz kararına dayanarak TAKBİS'ten direk haczi koyabilir mi?
Saygılarımla...
Old 06-10-2009, 11:07   #19
cmuk

esas icra dairesi olan Gaziantep de açacağınız talep ile takbis den haciz koyabilirsiniz bunun için talimata gerek yoktur.
Old 06-10-2009, 12:20   #20
Av. Bahadır ÖZTÜRK

Haciz dışındaki işlemlerinizi (tapu,trafik.) uyaptan yani gaziantepten yapabilirsiniz..
Old 28-10-2011, 13:01   #21
Av.DM

Yetkisiz bir mahkemeden alinan ihtiyati haciz kararina itiraz olmazsa ve karar icra edilirse, esas takip icin o mahkemedeki icra mudurlugu yetkili hale gelir mi?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi