Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

şiddet gordüğüm nikahsız yaşadığım eşimden ayrıldım.çocugumu yanıma almak istiyorum..

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 03-07-2008, 13:25   #1
Konuk

Varsayılan şiddet gordüğüm nikahsız yaşadığım eşimden ayrıldım.çocugumu yanıma almak istiyorum..

Merhaba,
5 yıldır nikahsiz yaşadığım eşimden yaklaşık 1,5 ay önce ayrıldım.Kendisinden 3 çocuğum var; 2,4 ve 5 yaşlarında.İlk olarak 2.çocuğuma hamileliğim sırasında bana şiddet uygulamaya başladı ve 4 sene boyunca da aralıklarla devam etti.En son 1,5 ay öncesinde yine bir sebepten beni dövmeye başladı,boş bir anında evden dışarı kaçtım.O sırada yanımda olan 2 çocugumu da alarak.Diğer,4 yaşındaki çocugumu almaya döndüğümde eve, eşimin içerde olduğunu gordüm ve eve giremedim korkumdan. 1,5 aydır bir akrabamın yanındayım 2 çocugumla beraber.Diğer çocuğumu da yanıma almak istiyorum.Oglum aklıma geldikçe çok kotu oluyorum.Bir an once almak istiyorum .Bu arada çocuklarımın hiçbirisinin nufus kaydı, cüzdanı yok.Eşimle aramızda resmi nikah da yok.Bir de eşim çocuklara baglıdır,vermek istemeyecektir oglumu.Eşimi gormek istemiyorum bir daha,eve gitmeye de korkuyorum.Çocugumu polisle evden aldırabilir miyim ya da ne yapabilirim oglumu almak için?
Old 03-07-2008, 19:57   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Çocuklarınızın nüfus kaydının olmaması hem sizinle hem de baba ile hukuki bağını ispat sorunu yaratmaktadır.

Öncelikle çocuklarınızın nüfus kaydını çıkartmalısınız.Evli olmadığınızdan kayıt sizin hanenize yapılacak ,çocuklar sizin soyadınızı alacaklar ve velayetleri de size ait olacaktır.Bunları aynı gün içinde yaptırma olanağınının olduğunu düşünüyorum.

Kayıtlar tamam olduğunda çocuğunuzu alabilirsiniz.Eğer size teslim etmek istemesse bu suçtur.Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunabilirsiniz.

Baba çocukları tanıma yolu ile kendi nüfus hanesine alabilir ve kendi soyadını çocuğa verebilir.Fakat evlilik olmadıkça cocukların velayeti size ait olacaktır.

Bir avukattan yardım ve destek almanızı,mali durumunuz elverişli değilse bulunduğunuz yer bar adli yardım servisine-hatta varsa kadın/çocuk merkezi- başvurmanızı öneriyoruz.

Şikayet için savcılığa veya karakola gidecek iseniz,mağdur sıfatıyla da barodan size bir avukat atanmasını isteme hakkınız bulunmaktadır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi