Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

ödeme emrinin iptali

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 01-07-2010, 16:41   #1
mevzu hukuk

Varsayılan ödeme emrinin iptali

Değerli meslektaşlar,öncelikle iyi bir gün geçirmenizi diliyorum. Şöyle bir sorum var;
Bir meslektaşım benim müvekkilimden olan alacağı sebebiyle icra takibi başlatıyor. Vekil eden ifadesine göre böyle bir borç söz konusu değil.Kaldı ki eldeki veriler de o yönde .Ancak meslektaşım göndermiş olduğu ödeme emrin 1 nolu maddesinde kendi adını,altında da vekil olarak da yine kendi adını yazmış bulunmakta..İlginç geldiği için soruyorum,Gönderilen ödeme emri sizce usule uygun mudur?
Old 01-07-2010, 16:49   #2
Avk.Cfr

İyi gunler meslektasım.
Olayı tam olarak bılmedıgım ıcın varsayımlarla cevap vermeye calısagım.
Söz konusu ödeme emrınde yanlıslıkla alacaklı kısmına kendını yazmıs olabılır.bu durumda ödeme emrıne ıtıraz etmeden zıyade borca ıtıraz edersenız daha mantıklı. Zira böyle bı alacaklıya borcunuz olmadıgından takıp ıptal edılecektır. veyahut ödeme emrı ıptal edılerek yenıden gonderılmesıne karar verılır.
Şöyle bır ıhtımal varkı söz konusu alacak bır vekalet alacagıdır. Meslektasımız acemı olacaktırki vekil ile temsıl edildiğini gösterek ıkıncı bır vekalet alacagı hakkı dogurmaya calısmıstır. Bu durumda vekalet alacagının ıptalıne karar verılmesı gerekır. saygılarımla
Old 01-07-2010, 16:54   #3
Av. İbrahim YİĞİT

Kişi aynı zamanda kendisinin vekili olamaz. Ödeme emrinin iptalini (zuhulen yazıldığını varsayıyorum) talep ederseniz sonuç alırsınız düşüncesindeyim.
Old 02-07-2010, 13:11   #4
ibrahimgokalp

Olayımızda Vekalet alağı için başlatılan icra takibine yukarıda izah ettiğin nedenden dolayı itiraz edemezsin çünkü burda itiraz değil şikayet sözkonusu olacaktır.
Ama böyle bir yanlışlık olsa bile size en fazla zaman kazandıracaktır ama şunuda unutmamak gerekir faiz hergeçen gün işlemektedir.
Old 03-07-2010, 09:22   #5
Av. Ahmet Rahman METİN

Açıkçası burada bu hatayı yapan meslekdaşımızı arayıp, bu yanlışlığın neden doğduğunu ve de bu hususta mahkemeye başvurulması halinde doğabilecek sonuçları da ifade ettikten sonra bu olayın sulh ile çözümünü sağlamak yerinde olur diye düşünüyorum.
müvekkillerle doğrudan alakalı olmayan ve meslekdaşlarımızla çözebileceğimiz sorunları, aynı dili konuşabildiğimizden kendi aramızda çözebileceğimize inanıyorum. Bu mesleği de daha dayanışmalı hale getirecektir kanımca.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi