Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Ceza Dosyasinda Duruşmaya çağrilmadim

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 18-03-2014, 18:34   #1
av.medine

Varsayılan Ceza Dosyasinda Duruşmaya çağrilmadim

Sayın meslektaşlarım çok acil cevap ricasıyla soruma geçiyorum. Görüşlerini bildiren herkese baştan teşekkürlerimi sunarım.
Asliye Ceza Mahkemesinde bir dosyada MÜŞTEKİ VEKİLİ SIFATIYLA bir dosyaya vekaletnemizi ilk duruşmadan 15 gün evvel sunmuşuz. Ne varki ilk duruşmada adliyede hazır bulunmama rağmen ( bu hususu tutanak altına aldık ) duruşmaya çağrılmamakla ; duruşma yokluğumuzda alınmış. Ayrıca duruşmaya müşteki sıfatıyla müvekkil de katılmadığı halde ara karar ile ifadesinin alınmasından vazgeçilmekle ve dahi vekaletname ve yazılı beyan dilekçemiz dahi zapta geçmemekle ; DOSYA İLK CELSEDE KARARA BAĞLANMIŞ VE SANIK HAKKINDA BERAAT KARARI verilmiştir.
Şimdi biz vekil sıfatıyla dosyayı temyiz edebilirmiyiz. Bu arada hatırlatayım müşteki asil de duruşmaya katılmadığından DOSYAYA MÜDAHİL OLUNMADI. Vekaletimiz dosyaya olmasına karşın duruşmada olmadığımız için biz de katılan vekili sıfatıyla dosyayı temyiz edemiyoruz. BU AŞAMADA BEN VEKİL OLARAK HANGİ KANUNİ HAKKIMI KULLANMALIYIM. tEKRAR HATIRLATAYIM TUTANAK TUTTUM. ADLİYEDE HAZIR OLDUĞUMA DAİR.HAKİMLE GÖRÜŞTÜK TEMYİZ EDERSİNİZ DEDİ.BEN ŞİMDİ YARIN SÜRE TUTUM DİLEKÇESİ VERMELİ MİYİM. yOKSA TUTANAĞI EKLEYEREK SAVCILIĞA KANUN YARARINA BOZMA MI TALEP ETMELİYİM.
Old 19-03-2014, 01:26   #3
fayuhervaz

Kanun yararına bozma Yargıtay incelemesinden geçmeden kesinleşen kararlara karşı olur.
Temyizyolunabaşvurulduğundatalebiniz reddedilirse reddin reddini temyiz edebilirsiniz
Old 19-03-2014, 09:17   #4
İlhan_ERDEN

Alıntı:
Yazan av.medine
Sayın meslektaşlarım çok acil cevap ricasıyla soruma geçiyorum. Görüşlerini bildiren herkese baştan teşekkürlerimi sunarım.
Asliye Ceza Mahkemesinde bir dosyada MÜŞTEKİ VEKİLİ SIFATIYLA bir dosyaya vekaletnemizi ilk duruşmadan 15 gün evvel sunmuşuz. Ne varki ilk duruşmada adliyede hazır bulunmama rağmen ( bu hususu tutanak altına aldık ) duruşmaya çağrılmamakla ; duruşma yokluğumuzda alınmış. Ayrıca duruşmaya müşteki sıfatıyla müvekkil de katılmadığı halde ara karar ile ifadesinin alınmasından vazgeçilmekle ve dahi vekaletname ve yazılı beyan dilekçemiz dahi zapta geçmemekle ; DOSYA İLK CELSEDE KARARA BAĞLANMIŞ VE SANIK HAKKINDA BERAAT KARARI verilmiştir.
Şimdi biz vekil sıfatıyla dosyayı temyiz edebilirmiyiz. Bu arada hatırlatayım müşteki asil de duruşmaya katılmadığından DOSYAYA MÜDAHİL OLUNMADI. Vekaletimiz dosyaya olmasına karşın duruşmada olmadığımız için biz de katılan vekili sıfatıyla dosyayı temyiz edemiyoruz. BU AŞAMADA BEN VEKİL OLARAK HANGİ KANUNİ HAKKIMI KULLANMALIYIM. tEKRAR HATIRLATAYIM TUTANAK TUTTUM. ADLİYEDE HAZIR OLDUĞUMA DAİR.HAKİMLE GÖRÜŞTÜK TEMYİZ EDERSİNİZ DEDİ.BEN ŞİMDİ YARIN SÜRE TUTUM DİLEKÇESİ VERMELİ MİYİM. yOKSA TUTANAĞI EKLEYEREK SAVCILIĞA KANUN YARARINA BOZMA MI TALEP ETMELİYİM.

CMK md 260/1 uyrınca temyiz hakkınızın bulunması gerekir.
Old 19-03-2014, 09:21   #5
av.medine

Sayın advocate suç mala zarar verme( Konu :sahipli hayvanı öldürme ve yaralama- Bizde 3 adet eşeğin silahlı alet ile vurulması ve ölüm sözkonusu- TCK m:151/2 ) ve şikayete tabi bir suç. İlk defa bu şekilde bir durumla karşılaştım.Duruşmaya katılmadığımız için ve ilk duruşma olduğundan dosyaya katılanlığımıza karar verilmedi.Müşteki asil de duruşmaya katılmadığj halde ara karar ile dinlenmesinden vazgeçilmesine karar verilmiş ve dosyada ilk duruşmada sanık hakkında beraat kararı verilmiş. Sayın yargıç terfi döneminde olduğu için karar çıkartma telaşında ....
Şimdi dosyaya evvelce sunulmuş vekaletnamem ve dahi YAZILI BEYAN İLE TANIKLARIMI bildiren dilekçe olmasına karşın bu hususun gözden kaçması ve dahi adliyede duruşma için hazır olduğum halde çağrılmamam ve dahi dosyanın karara çıkması ...Gerçekten çok mağdur oldum hem kendim ve hem müvekkil açısından..Değerli görüşlerini ACİL OLARAK PAYLAŞACAK meslektaşlarıma ihtiyacım var...
Old 19-03-2014, 10:25   #6
av.medine

Sayın Erden bahsettiğiniz kanun maddesi metnini aşağıya alıyorum.
(1) Cumhuriyet savcısı, ihbar veya başka bir suretle bir suçun işlendiği izlenimini veren bir hâli öğrenir öğrenmez kamu davasını açmaya yer olup olmadığına karar vermek üzere hemen işin gerçeğini araştırmaya başlar.

(2) Cumhuriyet savcısı, maddî gerçeğin araştırılması ve adil bir yargılamanın yapılabilmesi için, emrindeki adlî kolluk görevlileri marifetiyle, şüphelinin lehine ve aleyhine olan delilleri toplayarak muhafaza altına almakla ve şüphelinin haklarını korumakla yükümlüdür.

Bu maddede şüphelinin hakları ibaresi var siz adil yargılama sebebiyle mi savcılığa başvurulabilir diyorsunuz. Ben de savcılığa başvurulabilir diyorum ama hangi hukuki gerekçe ile bulamadım.
Old 19-03-2014, 10:50   #7
İlhan_ERDEN

Alıntı:
Yazan av.medine
Sayın Erden bahsettiğiniz kanun maddesi metnini aşağıya alıyorum.
(1) Cumhuriyet savcısı, ihbar veya başka bir suretle bir suçun işlendiği izlenimini veren bir hâli öğrenir öğrenmez kamu davasını açmaya yer olup olmadığına karar vermek üzere hemen işin gerçeğini araştırmaya başlar.

(2) Cumhuriyet savcısı, maddî gerçeğin araştırılması ve adil bir yargılamanın yapılabilmesi için, emrindeki adlî kolluk görevlileri marifetiyle, şüphelinin lehine ve aleyhine olan delilleri toplayarak muhafaza altına almakla ve şüphelinin haklarını korumakla yükümlüdür.

Bu maddede şüphelinin hakları ibaresi var siz adil yargılama sebebiyle mi savcılığa başvurulabilir diyorsunuz. Ben de savcılığa başvurulabilir diyorum ama hangi hukuki gerekçe ile bulamadım.

Sayın meslektaşım;
Alıntıladığınız, CMK md 160.
Yukarıda belirttiğim md ise kanun yoluna başvurma hakkı ile ilgili 260. madde.
Dosyaya vekaletname ile beyan dilekçenizi sunduğunuzu belirttiğinizden,maddede de belirtildiği üzere; "katılma isteği karara bağlanmamış, reddedilmiş veya katılan sıfatını alabilecek surette suçtan zarar görmüş bulunanlar " dan sayıldığınızdan, temyiz hakkınızın olması gerekir.
Old 19-03-2014, 13:19   #8
gökçe_13

Sayın meslektaşım, diğer meslektaşlarımızın da dediği gibi CMK'nın katılma talebi ile ilgili maddelerine istinaden temyiz süresini kaçırmadan süre tutum dilekçenizi dava dosyasına ibraz etmeniz gerekir.Bu noktada hukuken hiçbir tereddüt bulunmamaktadır.Saygılarımla.
Old 20-03-2014, 11:48   #9
av.medine

Sayın meslektaşlarım cevap ve görüşleriniz için teşekkürlerimi sunuyorum. Dosyaya temyize dair süre tutum dilekçemi sundum Ek olarak da adliyede bulunduğuma dair tutanağı ekledim. Ayrıca her ihtimale karşı da savcılığa durumu bildiren bir dilekçe sundum. Bakalım süre tutum dilekçemizden sonra hakim temyiz talebimize ilişkin ne karar verecek. Sonucu paylaşacağım.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi