Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Acil Yardım,şikayetçinin korunması

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 28-03-2010, 23:26   #1
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Varsayılan Acil Yardım,şikayetçinin korunması

KAHDEM Derneği Kurumsal Sitesine gelen mesaj,yazana bilgi verilerek alana taşınmıştır.

Alıntı:
2 senedir fiili ve sözlü şiddet ve tehdit görmekteyim. Son bir aydır tehditlerin boyutu arttı ve son bir aya kadar aileme açmakta çekindiğim bu konuyu aileme açtım. Biz bu mewzu yüzünden ewimizi taşıdık, ikametgahımızı değiştirdik ancak hala telefonla çeşitli teditlere maruz kalıyoruz. Yaklaşık bir aydır ağabeyim ve ben okula gidemiyoruz, derslerimizden geri kalmış durumdayız. Ailemin ve bnm güvenliğimiz yok ve çok tedirginiz, çok çaresiz kaldık. 27 Mart 2010 Cumartesi tarihinde nöbetçi savcılıga gıttım. Şikayet dilekçesinde bulundum, ancak araştırdım ki (dilekçemi vermeye gittiğim polis amirinden öğrendim) savcılığa verdiğim şikayet dilekçesi sonucunda şikayetçi olduğum şahıs karakola çekilecek ve ifadesi alınıp serbest bırakılacak. Ben bu durumun sonuçlarından korktuğum için (çünkü bu durum hiçbir caydırıcı unsur söz konusu olmadığından onun bana daha çok sıçramasına neden olacak) şikayet dilekçemi henüz karakola vermiş değilim. Caydırıcı unsuru olan benim yararlanabileceğim herhangi bir yasa var mı? Varsa ben nasıl bu yasadan yaralanabilirim? Lütfen bana bu konuda yardımcı olun çok çaresizim, psikolojik durumum hiç iyi değil...Acil cevap bekliyorum her şey için şimdiden teşekkür ederim.
Old 29-03-2010, 10:45   #2
Av.Ferahfeza

Sayın Konuk,
Yaşadığınız olay(lar) hakkında ayrıntı vermediğiniz için size kanunun ilgili maddelerini belirtemiyoruz (siz tehdit ve şiddet olduğunu söylemişsiniz ancak bunu düşünmenize yol açan fiileri ayrıntılı olarak yazmanız yararınıza olacaktır, savcılığa vereceğiniz dilekçenizde).

Her halükarda yararlanabileceğiniz en sonuç alıcı ve pratik yol savcılığa başvurmak olacaktır. Size bu konuda bir önerim de şu olacaktır: savcılığa dilekçenizi verdikten sonra soruşturmayı yürütecek olan savcıyla bizzat görüşmeniz ve dilekçenizde değinemediğiniz ayrıntıları ve bahsettiğiniz hassasiyetleri anlatmanızdır. Unutmayın ki bir kişi, sırf hakkında şikayet oldu diye, ilk seçenek olarak özgürlüğünden mahrum edilemez. Ancak eğer savcının talebi olursa ve gerekli görülürse sulh hakimi tedbiren tutuklu olarak yargılanmasına da karar verebilir. Hakkında gerekli soruşturma ve kovuşturma yapıldıktan sonra mahkeme uygulanacak yaptırıma karar verecektir.

Hukuki işlerinizi bir avukatın yardımıyla yürütmenizde hak kaybına uğramamanız açısından fayda vardır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi