Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

çöp vergisi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 13-01-2008, 19:23   #1
denizizm

Varsayılan çöp vergisi

Yeni alınan evin satıştan önceki çöp vergisi borcu ortaya çıkarsa bundan eski malik mi yeni malik mi sorumlu tutulur... yardımcı olursanız sevinirim.şimdiden teşekkürler
deniz
Old 13-01-2008, 19:54   #2
Armağan Konyalı

Sayın denizizm

2464 sayılı BELEDİYE GELİRLERİ KANUNU’nun Çevre temizlik vergisi ile ilgili Mükerrer Madde 44 – (Değişik:25/12/2003 - 5035/41 md.) hükmüne göre :

Belediye sınırları ve mücavir alanlar içinde bulunan ve belediyelerin çevre temizlik hizmetlerinden yararlanan konut, iş yeri ve diğer şekillerde kullanılan binalar çevre temizlik vergisine tabidir.

Verginin mükellefi, binaları kullananlardır. Mükellefiyet binanın kullanımı ile başlar.

(Değişik dördüncü fıkra: 30/12/2004-5281/18 md.)Konutlara ait çevre temizlik vergisi, su tüketim miktarı esas alınmak suretiyle metreküp başına büyükşehirlerde 18 YKr, diğer yerlerde 15 YKr olarak hesaplanır.

(Benim Notum: kuruşlar 2008 yılında uygulanacak biçimde güncellenmiştir.)

Saygılarımla
Old 13-01-2008, 19:56   #3
Hukukçu55

Alıntı:
Yazan denizizm
Yeni alınan evin satıştan önceki çöp vergisi borcu ortaya çıkarsa bundan eski malik mi yeni malik mi sorumlu tutulur... yardımcı olursanız sevinirim.şimdiden teşekkürler
deniz
evlerin çt vergisi su tüketim faturaları ile ve kullanılan M3 esas alınarak tahakkuk etmekte olduğundan su abonmanı kim ise o sorumlu olur.
Old 13-01-2008, 20:40   #4
denizizm

sayın armağan ''Verginin mükellefi, binaları kullananlardır. Mükellefiyet binanın kullanımı ile başlar'' bilgisini ulaştırmş.Yalnız benim araştırmalarıma göre ;yeni malik ödenmeyen çevre temizlik vergisini ödemekle mükelleftir ancak eski malike rucü hakkı saklıdır.şimdi bu durumda sizin yazdığınız gibi mükellefiyet kullanımdan itibaren başlıyacak ancak; yeni malik ilk evre de eski malikin ödemediği çevre temzilik vergisini ödeyip eski malike rucü mü eder yani bunu yeni malik mi ödemek zorundadır? öncelikle eski malike yönelmenin yolu yok mudur
Old 13-01-2008, 20:45   #5
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan denizizm
Yalnız benim araştırmalarıma göre ;yeni malik ödenmeyen çevre temizlik vergisini ödemekle mükelleftir
Araştırmalarınızın kaynakları hakkında bilgi verir misiniz?
Old 14-01-2008, 21:58   #6
denizizm

Varsayılan teşekkür

sayın armağan benim bilgi edindiğim başka bir vergiymiş (emlak vergisi sanırım ) verdiğiniz bilgi benim sorumun tam anlamıyla ve yasal dayanağıyla açıklamasıdır. ilginiz ve cevabınız için teşekkür ediyorum.
Old 30-06-2008, 17:15   #7
av.damla

merhabalar,
Arkadaşımla birlikte gider ortaklığı şeklinde çalışmamızı sürdürmekteyiz. Geçen gün gelen belediye tahsildarları çöp vergisini madem iki kişi bir büroyu kullanıyoruz ve vergi levhası sahibiyiz ayrı ayrı tam rakam ödememiz gerektiğini belirterek beyanname bırakmak istemişler. Arkadaşım bunun haksızlık olduğunu söyleyerek kendi adına olanı almış benimkini reddetmiş. Mantıklı bulmuyoruz. Tek hane için iki ayrı vergi naıl alınabilir. İşi iyice ileri götürüp büroda sigortalı çalışanlardan da alıyoruz demişler. Bu ödemeyi kabul etmiyorum, kirayı stopajı paylaşıyorum ama aynı konutta çöp vergim ayrı. Böyle birşey mümkün olabilirmi , karşılaşan oldu mu acaba.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi