Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Kira Kontratını Oğlu Olarak Annemin Adına İmzaladım

Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 04-03-2002, 19:30   #1
Macit

Varsayılan Kira Kontratını Oğlu Olarak Annemin Adına İmzaladım

Özenle hazırlanmış sitenizden dolayı emeği geçen herkese ve cevap veren sizlere hepinize çok çok teşekkür ediyorum.
Annemin sahip olduğu evin kira kontratını- kiracı ile oğlu olarak 01-11-2000 tarinde 2 yıllık olarak ben yaptım.Çünkü kontratı yapmış olduğumuz tarihten çok kısa bir süre önce büyük bir trafik kazası geçirmiş ve annem ciddi şekilde yaralanmıştı.Bu devlet hastanesinin raporlarıyla sabittir.(Kontrat için rızası ile beni tayin etti-). 2001 yılında kira bedellerinin hemen hepsi (Kontrat tarihinde ayın 01-03 olduğu halde )15-20 önce yatmadı.Gecikmeler için kontratta yer alan %10 temmerrüt faizinide alamadım ve sineye çektim.
1-Tahliye ihtarlı ödeme emrini ben çekebilirmiyim?
2-Muaccel olan bu alacağımı için icra kaç gün içinde harekete geçer?
3-Kira parasını banka hesabıma bölük pörçük yatırırsa ne yapabilirim?
4-Kısa zamanda tahliyesi için hangi yolu önerirsiniz?Ve bu süreç nekadar zaman alır?

Yardımlarınız için teşekkürler.

27-12-2001 18:05:26
Old 04-03-2002, 19:31   #2
doğukan

Anneniz siz evi kiralarken size verdiği yetki hukuk litaritüründe temsil yetkisi olarak adlandırlır.Yapmış olduğunuz sözleşme;kira sözleşmesi olması hasebiyle yazılı şekle tabi değildir.Fakat sözleşmeyi yazılı ve kiracının imzasıyla yaptığınız için kira bedelinin miktarını sipatlamış oldunuz.Kiralayan sıfatıyla siz noter marifetiyle kira bedellerini ödenmediği için ihtar çekmeniz gerekli.Bu ihtar en az bir kira yılı içinde 2 kere kira bedeli ödenmediği için haklı ihtar niteliğindedir.Ayrıce sözleşmede kesin vade sözkonusu olduğu için borçluya mehil vermneniz gerekli değildir.İcra dairesine başvurduğunuz da (noter marifetiyle çekilen 2 haklı ihtar)icra memeuru size matbu bir tahliye ve ödeme talebi formu doldutturur.Bunun üzerine 3gün içinde tahliye ve ödeme emrini tebliğ eder.Tebellüğden itibaren 15 gün içinde kiracı isteğiyle tahliye etmezse zorla evden çıkartılır.Tabiki bu prosedür kiracının tahliye emrine itireaz etmemesi haline münhasırdır.

31-12-2001 17:40:31

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi