Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İcra İnkar Tazminatı

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 27-09-2012, 10:18   #1
yigiturk

Varsayılan İcra İnkar Tazminatı

Bir senede, sözleşmeye veya kıymetli evrağa ilişkin olduğu belirtilmeyen bir ödeme emrine itiraz edildiğinde, itirazın kaldırılması prosedüründe bu evrak mahkemeye sunularak inkar tazminatı istenebilir mi ? Yani borçlu ben bu ödeme emrinin, belirtilmediği için bu kıymetli evraktan veya adi senetten dolayı gönderildiğini anlayamadım, o yüzden itiraz ettim dese inkar tazminatından kurtulur mu ?

Teşekkürler
Old 27-09-2012, 10:32   #2
av_yaseminceylan

Yiğit Bey,

Kambiyo takibi ise, takibe konu evrak aslı kasaya, sureti dosyaya konulmalıdır. (İİK.m.167) Borçlunun itirazı neticesinde icra inkar tazminatına hükmedilmez. Bu yönde içtihatlar mevcuttur.
Old 27-09-2012, 10:45   #3
Av. İbrahim YİĞİT

Alıntı:
Yazan yigiturk
Bir senede, sözleşmeye veya kıymetli evrağa ilişkin olduğu belirtilmeyen bir ödeme emrine itiraz edildiğinde, itirazın kaldırılması prosedüründe bu evrak mahkemeye sunularak inkar tazminatı istenebilir mi ? Yani borçlu ben bu ödeme emrinin, belirtilmediği için bu kıymetli evraktan veya adi senetten dolayı gönderildiğini anlayamadım, o yüzden itiraz ettim dese inkar tazminatından kurtulur mu ?

Teşekkürler

Genel kurala göre, borçlu aleyhine inkar tazminatına hükmedilmesi için alacağın likit olaması ve itirazın haksız olması gerekir. Borçluya gönderilen ilamsız takiplerde ödeme emrinin dayanak kısmından, borçlunun hangi sözleşme ya da senetten dolayı borçlu olduğunun bildirilmiş olması karşısında, alacağını alamamasını veya daha geç almasını arzulayan borçlunun yapacağı itirazın haksız olacağı söz götürmez.

Bir borçlunun aleyhine takip yapılabilmesi için yazılı belge zarureti olmadığı gibi, hakkında inkar tazminatına hükmedilebilmesi içinde yazılı belge zorunluluğu aranamaz. Bana göre ödeme emri içeriğinden anlaşılan alacak dayanağına göre mahkemeden icra inkar tazminatı talebi kabul görebilir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi