Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Haberleri Hukuk Haberleri, duyuruları, güncel hukuki gelişmeler. [Haber Ekleyin]

Hakim adaylığı için 2008 yılı sınav takvimi

Yanıt
Konu Notu: 5 oy, 2,80 ortalama. Değerlendirme: Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 12-01-2008, 14:28   #1
Armağan Konyalı

Varsayılan Hakim adaylığı için 2008 yılı sınav takvimi

Hakim-savcı adaylığı ve idari yargı hakim adaylığı için 2008 yılı sınav takvimi açıklandı. Adalet Bakanlığı'nın duyurusu aşağıda sunulmuştur:

DUYURU

Bakanlığımızca 2008 yılında açılması planlanan adlî yargı hâkim ve savcı adaylığı, avukatlıktan adaylığa geçmek isteyenler için adlî yargı hâkim ve savcı adaylığı ile idarî yargı hâkim adaylığı yazılı yarışma sınav tarihleri ve söz konusu sınavlara başvuru tarihleri aşağıdaki şekilde belirlenmiştir.

1- 30 Mart 2008 pazar günüadlî yargı hâkim ve savcı adaylığı yazılı yarışma sınavı, Yükseköğretim Kurulu Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından Ankara’da yapılacaktır. Anılan sınava ilişkin ÖSYM ile Bakanlığımız arasında imzalanan protokol uyarınca 400 adlî yargı hâkim ve savcı adayı alınacaktır.

Başvurular 21 Ocak 2008 pazartesi günü başlayacak 8 Şubat 2008 cuma günü mesai saati bitiminde sona erecektir.

2- 26 Nisan 2008 Cumartesi günü Avukatlık mesleğinden adaylığa geçmek isteyenler için adlî yargı hâkim ve savcı adaylığı yazılı yarışma sınavı, Yükseköğretim Kurulu Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından Ankara’da yapılacaktır. Anılan sınava ilişkin ÖSYM ile Bakanlığımız arasında imzalanan protokol uyarınca 150 adlî yargı hâkim ve savcı adayı alınacaktır.

Başvurular 18 Şubat 2008 pazartesi günü başlayacak 7 Mart 2008 cuma günü mesai saati bitiminde sona erecektir.

3- 30 Kasım 2008 Pazar günü idarî yargı hâkim adaylığı yazılı yarışma sınavı, Yükseköğretim Kurulu Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından Ankara’da yapılacaktır.

Başvurular 15 Eylül 2008 pazartesi günü başlayacak 10 Ekim 2008 Cuma günü mesai saati bitiminde sona erecektir.

4- 20 Aralık 2008 Cumartesi günü adlî yargı hâkim ve savcı adaylığı yazılı yarışma sınavı, Yükseköğretim Kurulu Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından Ankara’da yapılacaktır.

Başvurular 13 Ekim 2008 pazartesi günü başlayacak 31 Ekim 2008 cuma günü mesai saati bitiminde sona erecektir.

İlgililere duyurulur.

Kaynak: http://www.pgm.adalet.gov.tr/duyuru/...av_takvimi.htm
Old 12-01-2008, 21:01   #2
kapgan

Yeni kanun ile avukatlıktan alınacak adayların oranını yasada görememiştim.150 olarak belirlenmiş...Bakalım bundan sonrası ne olacak asıl o önemli,galiba bir dönem daha başlıyor.
Old 13-01-2008, 13:51   #3
Armağan Konyalı

Önceki dönemlerde avukatlıktan hakimliğe kabul edilen kimseyi hatırlamıyorum.
Old 29-05-2008, 10:28   #4
zuziao

2008 idari yargı hakimliği sınavında kaç kişi alınacak bilgisi olan var mı ?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi