Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İntİfa Hakkini Nasil Kaldirabİlİrİz.

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 20-10-2012, 21:16   #1
BALDIRAN

Varsayılan İntİfa Hakkini Nasil Kaldirabİlİrİz.

Değerli meslektaşlarım merhaba. Beni oldukça zorlayan bir konu var. Müvekkilim, kendisine ait bir akaryakıt istasyonunu, 8 yıl önce birisine kiralamış. Kiraladığı kişinin, anlaştığı akaryakıt dağıtım şirketi lehine 10 yıllık bir intifa hakkı vermiş (Kiracının çıkmadan faaliyet göstermesini temin açısından) Bu intifa hakkını verirken bir lira para almamış ancak resmi sözleşmede 20.000,00 TL alındığı yazılı. Sonra o kiraladığı kişi istasyonu boşaltmış başka biri kiralamış, aynı akaryakıt dağıtım şirketi ile anlaşmış. Bu kişi 2 yıldır müvekkile kira ödemediği ve battığı için Mahkeme kararıyla tahliye ettirdik. (bu arada bu kişi bir başka yerde kaçak akaryakıt satarken yakalandı ve mahkum oldu) Şimdi, burayı bir başka kişiye kiraya verdik ve oda başka bir akaryakıt dağıtım şirketi ile anlaştı. Ancak, ihtar çekmemize rağmen, 10 yıllık intifa hakkı verilen akaryakıt dağıtım şirketi, intifa hakkını kaldırmıyor ve tam tersine burayı kiraya veremezsiniz aksi halde kira bedelini alırım diye ihtara cevap veriyor. Oysaki EPDK.nın intifa hakkının 5 yıldan fazla olamayacağına dair ilke kararı var. İntifa hakkını kaldırmadığı için, yeni kiracı faaliyete başlayamıyor. Bayisinin 2 yıldır kirayı ödememesi vs. sebeplerle ana dağıtım firmasına sorumluluk yüklenebilir mi. İntifa hakkını nasıl kaldırabiliriz. Teşekkürler
Old 21-10-2012, 10:26   #2
Cumhur Okyay

Alıntı:
Yazan BALDIRAN
Değerli meslektaşlarım merhaba. Beni oldukça zorlayan bir konu var. Müvekkilim, kendisine ait bir akaryakıt istasyonunu, 8 yıl önce birisine kiralamış. Kiraladığı kişinin, anlaştığı akaryakıt dağıtım şirketi lehine 10 yıllık bir intifa hakkı vermiş (Kiracının çıkmadan faaliyet göstermesini temin açısından) Bu intifa hakkını verirken bir lira para almamış ancak resmi sözleşmede 20.000,00 TL alındığı yazılı. Sonra o kiraladığı kişi istasyonu boşaltmış başka biri kiralamış, aynı akaryakıt dağıtım şirketi ile anlaşmış. Bu kişi 2 yıldır müvekkile kira ödemediği ve battığı için Mahkeme kararıyla tahliye ettirdik. (bu arada bu kişi bir başka yerde kaçak akaryakıt satarken yakalandı ve mahkum oldu) Şimdi, burayı bir başka kişiye kiraya verdik ve oda başka bir akaryakıt dağıtım şirketi ile anlaştı. Ancak, ihtar çekmemize rağmen, 10 yıllık intifa hakkı verilen akaryakıt dağıtım şirketi, intifa hakkını kaldırmıyor ve tam tersine burayı kiraya veremezsiniz aksi halde kira bedelini alırım diye ihtara cevap veriyor. Oysaki EPDK.nın intifa hakkının 5 yıldan fazla olamayacağına dair ilke kararı var. İntifa hakkını kaldırmadığı için, yeni kiracı faaliyete başlayamıyor. Bayisinin 2 yıldır kirayı ödememesi vs. sebeplerle ana dağıtım firmasına sorumluluk yüklenebilir mi. İntifa hakkını nasıl kaldırabiliriz. Teşekkürler

Eşya Hukukunda, "intifa hakkı", mülkiyet hakkından sonra gelen ve kullanma, yararlanma bakımından en geniş kapsamlı olan bir hak olup, bu hak, müvekkiliniz tarafından, akaryakıt dağıtım şirketine, zannımca Tapu'dan resmen tanınmıştır. Buna ilişkin resmi sözleşmede yer alan şartlardan ve hükümlerden hareket etmek lâzım gelecektir; eğer Tapuda yapılmışsa, EPDK' nın ilke kararının, Tapuyu etki yapamayacağını düşünüyorum. Bu husus, EPDK ile taraflar arasındaki iç münasebete ilişkindir.( diğer bir anlatımla, EPDK' nın tapu işlemleri hakkında, kural koyma yetkisi yoktur). Kolay gelsin diyorum...
Old 21-10-2012, 22:45   #3
BALDIRAN

Öncelikle ilginiz ve katkınız için teşekkürler. Ben de EPDK nın ve RK nun ilke kararlarının TMK hükümlerini değiştiremeyeceğini,açılacak davada işimizin zor olduğunu düşünüyorum. Ancak, bayinin 2 yıldır kira ödememesi, daha da ötesi, binayı bakımsız ve harap halde bırakıp gitmesi sebebiyle intifa hakkı verdiğimiz ana dağıtım şirketi aleyhine tazminat davası açılabilir diye düşünüyorum. (Zira bayi onların bayisi ve kontrol/denetim yetkileri var) Belki böyle onları masaya oturtabiliriz diye düşünüyorum.Tekrar teşekkürler
Old 22-10-2012, 08:30   #4
Cumhur Okyay

Belirttiğiniz girişim ve tedbirlerin yanı sıra, intifa hakkını sona erdiren sebeplerin de incelenerek, bu sebeplerden de yararlanma imkanının olup olmadığının araştırılmasını da düşünüyorum. Kolay gelsin...
Old 22-10-2012, 09:25   #5
Av.MB

Meslektaşlarım bahsettiğiniz konu Rekabet Kurulu'nun ilke kararı değil, 2002/2 Dikey Anlaşmalara İlişkin Grup Muafiyet Tebliği gereğidir. Tebliğ gereği, bayilik sözleşmeleriyle birlikte yapılmış kira, intifa gibi sözleşmeler 5 yıllık grup muafiyetinden yararlanır. Bunu aşan sözleşmeler muafyetten yararlanmayacağı için şikayet etmeniz durumunda dağıtım şirketi cezaya muhatap olur. Bu durumda 18.09.2010 tarihinden önce yapılmış olup da bu tarihte 5 yılı doldurmuşsa süresine bakılmaksızın, bu tarihten önce ya da sonra yapılmış olup da 5 yılı doldurran sözleşme varsa Rekabet Kurumuna şikayette bulunun. Ancak bayilik sözleşmesiyle intifa sözleşmesinin aynı iktisadi birlik içinde yapılması gerekir. Toprak sahibi byiden bağımsız bir intifa vermişse tebliğ hükümlerinden yararlanamaz. Rekabet Kurulu'nun kararı genel mahkemelerde delil olur ve intifa kalkar. Kaldı ki bugüne kadar dağıtım şirketleri cezayı göze alamadıklarından intifaları kaldırdılar. Tabi ki şartların oluşması halinde. Bu konuda daha geniş bilgi için www.istasyonlaw.com adlı web sitemden yararlanablirsiniz.
Old 22-10-2012, 23:58   #6
BALDIRAN

üSTADIM sorun tam burada işte müvekkil bayi değil, toprak sahibi. Bu nedenle Rekabet Kurulunun bu ilke kararından yararlanamıyor. Dağıtıcı şirketde ihtar çekmiş ve bu hususu hatırlatmış, siz bu karardan yararlanamazsınız, 5 yıl sınırlaması sizin için geçerli değil diye. Burada, intifa sözleşmesinin gerçek amacının bsşks olduğu, bedel yazmasına rağmen bedel ödenmediği, muvazaalı olduğu iddiasıyla dava açmaktan başka çıkar yol kalmıyor sanırım.
Old 23-10-2012, 05:12   #7
Av.MB

Meslektaşım, baktığımız işlerin çoğunda toprak sahibi başka, bayi başkası. Burada önemli olan toprak sahibinin intifayı o bayilik için verip vermediğinde. Bu konuda Rekabet Kurulu'nun yüzlerce kararı var. Dağıtım şirketleri işine geldiği gibi söyler, ihtar çeker. Burada ölçü şu, toprak sahibi bir yerin intifasını bir dağıtım şirketine al sana veriyorum, kimi bayi yaparsan yap derse 5 yıldan yararlanamaz. Yok bayi belli, toprak sahibi intifayı o bayilik için vermişse 5 yıl sınırlamasına tabidir. Sizin söylediğiniz şekilde davayla intifa kalkmaz, Medeni Kanunda intifanın kalkma sebepleri sınırlıdır. Oysa Rekabet Kurumu burada başka kapı açmıştır. En kestirme yol o kapıdan girmektir. Kolay gelsin.
Old 29-09-2013, 15:18   #8
ümitkar

Varsayılan intifa hakkının kaldrılması

Arkadaşlar bir sorum olacak Dağıtım şirketi ile bayi arasında yapılan 5 yıllık intifa sözleşmesinde İntifa hakkının kaldırılması harca tabi midir. İntifayı kaldırmak kimin sorumluluğundadır. EPDK tebliğleri bu konuda bayiye bir kolaylık sağlarmı. Bayi ile mülk sahibi aynı kişi. Bayilik Sözleşmesini dağıtım şirketi tek taraflı feshetti.Bu arada taşınmaz cebri icra ile satıldı. Üzerindeki tesisi ile birlikte.
Old 05-10-2013, 17:25   #9
ümitkar

Arkadaşlar bir sorum olacak Dağıtım şirketi ile bayi arasında yapılan 5 yıllık intifa sözleşmesinde İntifa hakkının kaldırılması harca tabi midir. İntifayı kaldırmak kimin sorumluluğundadır. EPDK tebliğleri bu konuda bayiye bir kolaylık sağlarmı. Bayi ile mülk sahibi aynı kişi. Bayilik Sözleşmesini dağıtım şirketi tek taraflı feshetti.Bu arada taşınmaz cebri icra ile satıldı. Üzerindeki tesisi ile birlikte.
Old 05-02-2014, 09:04   #10
duyguisler

Merhaba,benim sorum da intifa hakkının kaldırılmasına ilişkin.bayi ile akaryakıt istasyonu arasındaki sözleşmeyi müvekkil bayi feshetti.işleten ve malik aynı şahıs.intifa hakkını kaldırmak istiyoruz şirket de kabul ediyor.ancak masrafı çıkıyor bi hayli miktar.bunu ödemek kimin sorumluluğundadır?yardımcı olursanız şimdiden teşekkür ederim
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi