Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

reddi miras yapan mirasçı, tekrar mirastan hak talep edebilir mi?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 14-05-2010, 23:20   #1
avukat.derviş.yıldızoğlu

Varsayılan reddi miras yapan mirasçı, tekrar mirastan hak talep edebilir mi?

Müvekkil ve 3 kardeşi, babaları vefat ettiğinde yüklü bir vergi borcu bıraktıkları için mirası reddediyorlar. Ancak babaları adına taşınmaz da mevcuttur. sadece müvekkilin bir kardeşi mirası reddetmiyor. Henüz veraset intikal yapılmamış. Gelgelelim aradan zaman geçiyor ve taşınmazlar değerleniyor. Şimdi müvekkil ve 3 kardeşi, babalarına ait vergi borcunu ödeyip tekrar mirasa hak kazanmak istiyorlar.
Sizce böyle bir talep yasal olarak mümkün müdür?
Eğer mümkünse izlenecek prosedür nedir?
Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.
Old 15-05-2010, 01:38   #2
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan avukat.derviş.yıldızoğlu
Şimdi müvekkil ve 3 kardeşi, babalarına ait vergi borcunu ödeyip tekrar mirasa hak kazanmak istiyorlar.
Sizce böyle bir talep yasal olarak mümkün müdür?
Bence aşağıda sunulan MK 611.madde nedeniyle mümkün değildir:

III. Mirasçılardan biri tarafından ret
Madde 611.- Yasal mirasçılardan biri mirası reddederse onun payı, miras açıldığı zaman kendisi sağ değilmiş gibi, hak sahiplerine geçer.
Mirası reddeden atanmış mirasçının payı, mirasbırakanın ölüme bağlı tasarrufundan arzusunun başka türlü olduğu anlaşılmadıkça, mirasbırakanın en yakın yasal mirasçılarına kalır.
Old 15-05-2010, 13:13   #3
AV ŞEYDA

Sayın meslketaşım,
reddi mirastan sonra ben bundan vazgeçiyorum geri malları istiyorum diyemezsiniz. yasada buna uygun bri hüküm mevcut değil. Reddi miras yapmayan kardeş hisseleri verrise ancak maldan hak sahibi olunabileceği kanaatindeyim.
Old 15-05-2010, 13:38   #4
Av.Özgür KARABULUT

Aşağıda vereceğim İİK maddesi kafamı karıştırdı:

Alıntı:
Reddolunmuş bir miras tasfiyesinin durdurulması:

Madde 183 - Bir tereke 180 inci madde mucibince tasfiye halinde bulunur ve tasfiyenin kapanmasından evvel mirasçılardan biri gelerek mirası kabul eylediğini bildirirse borçların ödenmesi için mirasçının teminat göstermesi mukabilinde mahkeme tasfiyeyi durdurur.

Ne dersiniz?
Old 15-05-2010, 23:21   #5
avukat.derviş.yıldızoğlu

Sayın konyalı, cevabınız için tesekkurler yalnız soz konusu madde atanmış mirascilar için geçerli olup kanaatimce yasal mirasçıları kapsamamaktadır. Sayın av seyda; böyle birşeyin mümkün olmadığına dair bir maddede yok. Buna ne dersiniz?
Old 15-05-2010, 23:25   #6
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan Av.Özgür KARABULUT
Ne dersiniz?
Sizin sorduğunuz durum ancak mirası kabul eden mirasçı olmadığında ortaya çıkar.

Halbuki mirasçılardan biri veya bir kaçı mirası kabul ettiklerinde, reddedenlerin miras payı miras açıldığı andan itibaren mirası kabul eden mirasçıya geçer. (MK 611)

Bu nedenle miras payı red işlemi ile reddedenin elinden çıkar. Miras payı olmayan birinin sonradan mirası kabul etmesi mümkün değildir.
Old 15-05-2010, 23:28   #7
Armağan Konyalı

Alıntı:
Sayın konyalı, cevabınız için tesekkurler yalnız soz konusu madde atanmış mirascilar için geçerli olup kanaatimce yasal mirasçıları kapsamamaktadır.
Madde metni aşağıda sunulmuştur. Madde değişti mi?
III. Mirasçılardan biri tarafından ret
MADDE 611.- Yasal mirasçılardan biri mirası reddederse onun payı, miras açıldığı zaman kendisi sağ değilmiş gibi, hak sahiplerine geçer.
Mirası reddeden atanmış mirasçının payı, mirasbırakanın ölüme bağlı tasarrufundan arzusunun başka türlü olduğu anlaşılmadıkça, mirasbırakanın en yakın yasal mirasçılarına kalır.
Old 17-05-2010, 10:19   #8
Av.Özgür KARABULUT

Alıntı:
Yazan Av.Armağan Konyalı
Sizin sorduğunuz durum ancak mirası kabul eden mirasçı olmadığında ortaya çıkar.

Halbuki mirasçılardan biri veya bir kaçı mirası kabul ettiklerinde, reddedenlerin miras payı miras açıldığı andan itibaren mirası kabul eden mirasçıya geçer. (MK 611)

Bu nedenle miras payı red işlemi ile reddedenin elinden çıkar. Miras payı olmayan birinin sonradan mirası kabul etmesi mümkün değildir.

Sn. Konyalı,

(Bilmediğimden ve) Merakımdan soruyorum:

Alıntı yaptığım madde, "en yakın yasal mirasçıların tamamı tarafından reddolunan mirasın iflas yolu ile tasfiyesi" hükmünü içeren MK 612. maddesine göre tasfiyeyi düzenleyen İİK 183. madde... Bir de 180. madde var. Alt alta yazalım:

Alıntı:
Madde 612 - En yakın yasal mirasçıların tamamı tarafından reddolunan miras, sulh mahkemesince iflas hükümlerine göre tasfiye edilir.
Bir miras en yakın yasal mirasçıların tamamı tarafından reddedilmişse İİK'nın iflasın tasfiyesi hükümlerine göre tasfiye edilir.
Alıntı:
Madde 180 - Reddolunan mirasların tasfiyesi sekizinci bap hükümlerine göre ait olduğu mahkemece yapılır. Terekenin resmen tasfiyesine dair Kanunu Medeni hükümleri mahfuzdur.
İki Kanun arasındaki bağlantıyı sağlayan madde...
Alıntı:
Madde 183 - Bir tereke 180 inci madde mucibince tasfiye halinde bulunur ve tasfiyenin kapanmasından evvel mirasçılardan biri gelerek mirası kabul eylediğini bildirirse borçların ödenmesi için mirasçının teminat göstermesi mukabilinde mahkeme tasfiyeyi durdurur.
Şu durumda, en yakın yasal mirasçılar tarafından reddedilmiş ve İİK'nın iflasın tasfiyesi hükümlerine göre tasfiye halinde bulunan bir mirası, mirasçılardan biri kabul ederse tasfiye durur ise bu "mirasçılardan biri", 612. maddedeki mirası reddeden "en yakın yasal mirasçılardan biri" olarak anlaşılabilir mi? Ya da ben maddeler arasında yanlış bir bağlantı mı kurdum?

Saygılarımla...
Old 17-05-2010, 10:42   #9
Av.Nevra Öksüz

Sayın Av. Özgür KARABULUT,

(Sayın Konyalı nın affına sığınarak)

Alıntı:
...babaları vefat ettiğinde... sadece müvekkilin bir kardeşi mirası reddetmiyor

Alıntı:
Yazan Av. Özgür KARABULUT
Alıntı yaptığım madde, "en yakın yasal mirasçıların tamamı tarafından reddolunan mirasın iflas yolu ile tasfiyesi" hükmünü içeren MK 612. maddesine göre tasfiyeyi düzenleyen İİK 183. madde

En yakın yasal mirasçıların tamamının reddi söz konusu değilken (Sn Konyalı nın 6 no'lu mesajında da belirttiği üzere) neden tasfiyeye girilsin?

Saygılarımla...
Old 17-05-2010, 11:02   #10
Av.Özgür KARABULUT

Sn. Hades;

Katkınız için teşekkür ederim. Aslında benim sorum olaydan biraz farklılaştı... Yani "Genel olarak; mirası reddeden mirasçı sonradan bundan vazgeçebilir mi?"'nin cevabını arıyorum.

Saygılarımla...
Old 17-05-2010, 11:06   #11
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan Av.Özgür KARABULUT
Şu durumda, en yakın yasal mirasçılar tarafından reddedilmiş ve İİK'nın iflasın tasfiyesi hükümlerine göre tasfiye halinde bulunan bir mirası, mirasçılardan biri kabul ederse tasfiye durur ise bu "mirasçılardan biri", 612. maddedeki mirası reddeden "en yakın yasal mirasçılardan biri" olarak anlaşılabilir mi? Ya da ben maddeler arasında yanlış bir bağlantı mı kurdum?
Doğru bağlantı kurmuşsunuz: MK 612'ye göre En yakın mirasçıların tamamı tarafından reddedilen miras tasfiye edilir.Sonraki mirasçılara geçmez. Bu nedenle tasfiye aşamasında ancak en yakın mirasçılardan biri tarafından miras kabul edilebilir. Ancak:

MK 614.maddesine göre "en yakın mirasçılar tarafından" miras "sonradan gelen mirasçılar lehine ret" edilmişse sonraki mirasçılar mirası kabul etmeyerek reddetmiş sayılmışsa ama aradan zaman geçince tasfiye aşamasında "sonradan gelen mirasçılardan biri" teminatı ödeyerek mirası kabul edeceğini beyan etmişse bence "en yakın mirasçı" olmamasına bakılmamalı. Tasfiyeye son verilmeli. Böylelikle en yakın mirasçının sonradan gelen mirasçılar lehine ret iradesine saygı gösterilmeli. Böylelikle borçların ödenmesi de mümkün olur. Böylelikle murisin alacaklıları mağdur olmaz.

Özetle:
- MK 612'ye göre reddedilmişse tasfiye aşamasında en yakın mirasçı olmak gerekir.
- MK 614'e göre reddedilmişse tasfiye aşamasında en yakın mirasçı olmak gerekmez.
diye düşünüyorum.

Uygulama nasıldır bilmiyorum.
Old 17-05-2010, 11:15   #12
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan Av.Özgür KARABULUT
Katkınız için teşekkür ederim. Aslında benim sorum olaydan biraz farklılaştı... Yani "Genel olarak; mirası reddeden mirasçı sonradan bundan vazgeçebilir mi?"'nin cevabını arıyorum.
- Mirasçıların tamamı mirası reddetmişse mirası reddeden mirasçılardan biri sonradan bundan vazgeçebilir. (MK 612,614, İİK 183)

- Mirasçıların tamamı mirası reddetmemişse mirası reddedenin hakkı miras açıldığı andan itibaren diğerlerine geçeceğinden artık reddetmekten vazgeçemez. MK 611
Old 04-02-2014, 19:42   #13
Av. İrem

Varsayılan Borçlu mirasçının reddi miras talebinde izlenecek süreç?

Merhabalar sayın meslektaşlar...
İlginize şimdiden teşekkürler.
Müvekkilimin annesi vefat etti, annesi, mirasçılara 3 adet gayrimenkul ve bankada bir miktar para bıraktı. Veraset ilamı da henüz talep edilmedi. Müvekkilim toplamda 3 kardeş ve kardeşlerden birinin vergi borçları mevcut. Müvekkilim borçlu kardeşin hak kazandığı miras payına haciz konulmaması için borçlu kardeşin mirası reddetmesini ve mirasçılık hakkının kendi de dahil olmak üzere kalan 2 kardeşe devrolmasını talep ediyor. Sorularım:
1- Borçlu kardeşin mirası reddetmesi için veraset ilamı talebinden önce sulh hukuk mahkemesine başvurarak mirası reddetmesi mi gerekiyor?
2- Mirası reddetmesi halinde alacaklıları tarafından bir muvazaa iddiası olur mu?
3- Olursa bertaraf edilebilir mi ve nasıl?
4- Ayrıca mirasçının saklı paylı mirasçı olması halinde bu durum bir engel teşkil eder mi?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi