Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İcra müdürlüğü işlemini şikayette icra hakiminin şikayet konusu yapılan dosyanın borçlusuna tebligat çıkartması

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 05-02-2014, 00:42   #1
tiryakim

Rahatsiz İcra müdürlüğü işlemini şikayette icra hakiminin şikayet konusu yapılan dosyanın borçlusuna tebligat çıkartması

Merhabalar Değerli Meslektaşlarım;
Icra Müdürlüğünün bir işlemini icra hukuk mahkemesine dosya üzerinden karar verilmesi talebi şikayet ettim.Şikayet konusu ise müvekkilim olan kamu bankasından takip açarken harç alınmasıydı.
icra hukuk mahkemesi hakimi şikayet konusu işlem için, icra müdürlüğünde şikayet konusu yapılan dosyanın borçlusuna tebligat gönderileceğini , borçlunun da cevap vermeye haklı olduğunu söyledi.
Icra müdürünün muamelesini şikayette böyle bir prosedür var mı varda ben mi bilmiyorum. Bu zamana kadar o kadar icra müdürlüğü işlemini şikayet ettim ilk defa böyle birşey ile karşılaştım. Bu konuda değerli fikirlerinizi paylaşıp yargıtay kararı eklerseniz çok sevinirim.
Teşekkürler...
Old 05-02-2014, 08:43   #2
İlhan_ERDEN

Alıntı:
Yazan tiryakim
Merhabalar Değerli Meslektaşlarım;
Icra Müdürlüğünün bir işlemini icra hukuk mahkemesine dosya üzerinden karar verilmesi talebi şikayet ettim.Şikayet konusu ise müvekkilim olan kamu bankasından takip açarken harç alınmasıydı.
icra hukuk mahkemesi hakimi şikayet konusu işlem için, icra müdürlüğünde şikayet konusu yapılan dosyanın borçlusuna tebligat gönderileceğini , borçlunun da cevap vermeye haklı olduğunu söyledi.
Icra müdürünün muamelesini şikayette böyle bir prosedür var mı varda ben mi bilmiyorum. Bu zamana kadar o kadar icra müdürlüğü işlemini şikayet ettim ilk defa böyle birşey ile karşılaştım. Bu konuda değerli fikirlerinizi paylaşıp yargıtay kararı eklerseniz çok sevinirim.
Teşekkürler...

İİK md 18/3 hükmü açık olup (...icra mahkemesi, şikayet konusu işlemi yapan icra dairesinin açıklama yapmasına ve duruşma yapılmasına gerek olup olmadığını takdir eder; duruşma yapılmasını uygun gördüğü takdirde ilgilileri en kısa zamanda duruşmaya çağırır ve gelmeseler bile gereken kararı verir...), dosya üzerinden karar verilmesi talebinizle hakim bağlı olmadığından duruşma yapabilir.
Old 05-02-2014, 09:07   #3
etez

Ben Mahkemenin kararına katılmıyorum. Bence hasımsız hatta dosya üzerinden karar verilebilecek bir durum. Borçlunun harç alınmaması nedeniyle hakkı zarara uğrayacak değil. Ya da gelip beyanda bulunup harç alınmasını sağlayacakta değil. Kamu bankasından harç alınır mı alınmaz mı Mahkeme sadece bunu araştıracak.
Old 05-02-2014, 12:14   #4
tiryakim

Alıntı:
Yazan İlhan_ERDEN
İİK md 18/3 hükmü açık olup (...icra mahkemesi, şikayet konusu işlemi yapan icra dairesinin açıklama yapmasına ve duruşma yapılmasına gerek olup olmadığını takdir eder; duruşma yapılmasını uygun gördüğü takdirde ilgilileri en kısa zamanda duruşmaya çağırır ve gelmeseler bile gereken kararı verir...), dosya üzerinden karar verilmesi talebinizle hakim bağlı olmadığından duruşma yapabilir.

İİK nda yazan icra dairesinin açıklama yapmasına ve duruşma olup olmadığına takdir eder demektedir.

Olayımıza dosya borçlusuna tebligat gönderilmiştir.
Old 05-02-2014, 12:25   #5
olgu

Alacaklı olduğumuz bir dosyada da borçlu kamu tüzel kişiliği idareye başvurmadan takip yaptığımız gerekçesiyle iptalini talep etmiş. Mahkeme bize dava dilekçesini tebliğ etmedi, dosya üzerinde red kararı vermiş ancak gerekçeli kararı ve temyiz dilekçesini tebliğ etmişti, bizde ayıp olmasın diye temyize cevap yazmıştık
Old 05-02-2014, 12:30   #6
İlhan_ERDEN

Alıntı:
Yazan tiryakim
İİK nda yazan icra dairesinin açıklama yapmasına ve duruşma olup olmadığına takdir eder demektedir.

1 -- Duruşma yapılmasına karar verildi ise borçluya tebligat gönderilmesi normal değil mi?

2 -- İİK md 18/3 hükmünü tekrar okumanızı tavsiye ederim :

Aksine hüküm bulunmayan hallerde icra mahkemesi, şikayet konusu işlemi yapan icra dairesinin açıklama yapmasına ve duruşma yapılmasına gerek olup olmadığını takdir eder; duruşma yapılmasını uygun gördüğü takdirde ilgilileri en kısa zamanda duruşmaya çağırır ve gelmeseler bile gereken kararı verir. Duruşma yapılmayan işlerde icra mahkemesi, işin kendisine geldiği tarihten itibaren en geç on gün içinde kararını verir. Duruşmalar, ancak zorunluluk halinde ve otuz günü geçmemek üzere ertelenebilir.
Old 05-02-2014, 12:31   #7
gençhukukçu54

Benzer bir durum benim de başıma geldi. menfi tespit davasını kazanınca taikp zaten karar ile durmuş oldu diyerek teminatın iadesi talebinde bulundum reddedilince şikayet yoluna gittim.
Mahkeme karşı tarafı dosyaya hasım olarak ekledi ve hatta avukatını da vekil olarak ekledi, duruşma açtı, sonra nasıl olduğunu hala anlayamadığım bir şekilde kısmen kabul kararı verildi.
Kabul edilen kısım üzerinden vekalet ücreti ve yargılama giderine hükmetti.
Reddedilen kısım üzerinden davalının avukatı dosyaya vekalet sunmadı diyerek vekalet ücretine hükmetmedi.

Kararın içeriğindeki karmaşa bir yana, şimdi borçlu 400 TL vekalet ücreti takriben de 50 TL yargılama gideri ödemek yükümlülüğüne girdi fıkra gibi
Old 05-02-2014, 12:32   #8
tiryakim

Alıntı:
Yazan İlhan_ERDEN
1 -- Duruşma yapılmasına karar verildi ise borçluya tebligat gönderilmesi normal değil mi?

2 -- İİK md 18/3 hükmünü tekrar okumanızı tavsiye ederim :

Aksine hüküm bulunmayan hallerde icra mahkemesi, şikayet konusu işlemi yapan icra dairesinin açıklama yapmasına ve duruşma yapılmasına gerek olup olmadığını takdir eder; duruşma yapılmasını uygun gördüğü takdirde ilgilileri en kısa zamanda duruşmaya çağırır ve gelmeseler bile gereken kararı verir. Duruşma yapılmayan işlerde icra mahkemesi, işin kendisine geldiği tarihten itibaren en geç on gün içinde kararını verir. Duruşmalar, ancak zorunluluk halinde ve otuz günü geçmemek üzere ertelenebilir.

Bence normal değil çünkü burda benim yaptığım icra müdürü işlemini şikayet .. Borçlu ile alakası yok ki icra müdür işlemini şikayetin ...

İcra müdürlüğü harç alıcaz diyor bende alamazsınız diyorum bunu şikayet ediyorum
Old 05-02-2014, 12:34   #9
olgu

Alıntı:
Duruşma yapılmayan işlerde icra mahkemesi, işin kendisine geldiği tarihten itibaren en geç on gün içinde kararını verir

Yasadaki şu hüküm gereği diğer tarafa tebligat çıkmaması gerektiğini düşünüyorum.

Tebligatın çıkması tebliğ olması asgari 2 gün. 2 hafta da cevap süresi var. Hakim bu durumda iş kendisine geldiği andan itibaren nasıl 10 gün içinde karar verecek?
Old 05-02-2014, 12:37   #10
İlhan_ERDEN

Alıntı:
Yazan tiryakim
Bence normal değil çünkü burda benim yaptığım icra müdürü işlemini şikayet .. Borçlu ile alakası yok ki icra müdür işlemini şikayetin ...

İcra müdürlüğü harç alıcaz diyor bende alamazsınız diyorum bunu şikayet ediyorum

Neyi şikayet ettiğinizin farkındayım. Duruşma açılıp açılmayacağı konusunda kanun hakime takdir hakkı tanımış. Hakim de bu takdir hakkını duruşma açılması yönünde kullanmış. Eğer duruşma açılmasına karar verilmiş ise herhalde borçluya/davalıya tebligat çıkacaktır. Bunun aksi düşünülebilir mi? Ancak siz diyorsunuz ki :

Alıntı:

Tebligat gönderilmeyip de ne yapılması gerekir sizce?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi