Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Sulh Ceza Hakimliği Vekalet Ücereti

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 03-12-2015, 13:19   #1
Semender33

Varsayılan Sulh Ceza Hakimliği Vekalet Ücereti

Trafik cezasına itirazda bulundum ve sulh ceza hakimliği itirazın kabulüne ve para cezasının iptaline karar verdi. Ancak tarafıma vekalet ücretine hükmetmedi. Durum ile alakalı hakimlik kalemini aradığımda hakimin unutmuş olabileceğini bildirdiler, bende doğal olarak bir üst sulh ceza hakimliğine itirazda bulundum. Ama vekalet ücretine ilişkin itirazım reddedildi.

Sulh ceza hakimlikleri vekalet ücretine hükmetmiyor mu yoksa itirazım inceleme dahi yapılmadan ret mi edildi?
Old 03-12-2015, 17:37   #2
av.kadirpolat

Ceza mahkemelerinde mağdurun vekiline, sanığın mahkumiyeti durumunda lehe vekalet ücretine hükmediliyor ve bu sanığa yükleniyor. Sanığın müdafine ise beraat halinde, hazineden tahsil edilecek şekilde, lehe vekalet ücreti veriliyor.

İtirazın halinde verilen iptal kararı beraat hükmünde değerlendirilemeyeceğine göre, lehe vekalet ücretine hükmedilmesini beklemenizin yasal dayanağı yok, kanaatimce.
Old 03-12-2015, 23:15   #3
serlaw

Maalesef Sulh Ceza hakimlikleri itirazları degerlendirme aşamasında dosyayı incelemiyorlar.
Vekalet ücretine hükmedilmesi için iptale karar verilmiş olması, talebin kabul edilmiş olması gerekli ve yeterlidir.
Saygılarımla.
Old 04-12-2015, 10:31   #4
Semender33

Alıntı:
Yazan av.kadirpolat
İtirazın halinde verilen iptal kararı beraat hükmünde değerlendirilemeyeceğine göre, lehe vekalet ücretine hükmedilmesini beklemenizin yasal dayanağı yok, kanaatimce.

Sulh Ceza Hakimlikleri mahkeme iken yapmış olduğum ve iptaline karar verilen trafik cezalarına ilişkin vekalet ücretine hak kazanmış idim. Ancak mahkemelerin yerini hakimliklere bırakması ile yapmış olduğum ve kazandığım ilk itirazımda böyle bir durum ile karşılaşınca tereddütte kaldım.
Old 04-12-2015, 10:33   #5
Semender33

Alıntı:
Yazan serlaw
Maalesef Sulh Ceza hakimlikleri itirazları degerlendirme aşamasında dosyayı incelemiyorlar.
Vekalet ücretine hükmedilmesi için iptale karar verilmiş olması, talebin kabul edilmiş olması gerekli ve yeterlidir.
Saygılarımla.

Maalesef itirazların incelenmediği doğru, iki adet aynı sebebe dayalı trafik cezası için iki ayrı itirazda bulundum iki ayrı mahkemeye düştü biri kabul etti diğeri ise itirazı yerinde görmediği için (incelemediği için) reddetti.
Old 14-11-2016, 14:39   #6
Av. Özcan ÖZSOY

Merhaba bende bu konu ile ilgili bir şey sormak istiyorum Trafik cezalarına itirazdan dolayı sulh ceza hakimliğinin verdiği vekalet ücreti tahsili yolunda hangi kuruma başvuruyoruz? hazineye mi yoksa karayollarına mı? ve kararı direkt icraya koyabilir miyiz?
Old 17-11-2016, 17:21   #7
Mgulerer

Alıntı:
Yazan Av. Özcan ÖZSOY
Merhaba bende bu konu ile ilgili bir şey sormak istiyorum Trafik cezalarına itirazdan dolayı sulh ceza hakimliğinin verdiği vekalet ücreti tahsili yolunda hangi kuruma başvuruyoruz? hazineye mi yoksa karayollarına mı? ve kararı direkt icraya koyabilir miyiz?

İYUK gereğince kararı direkt icraya koymadan idareye başvuru şartı bulunuyor.

Öncelikle cezayı düzenleyen idareye bir dilekçe ile ( Ekinde mahkeme kararı ve Iban No ) başvurarak talepte bulunup 30 gün bekleyeceksiniz. Ödeme olmazsa icra takibine geçebilirsiniz.

Dilekçenizin takibi açısından iadeli taahhütlü yolla göndermenizi ve ilgili idareyle iletişim halinde olmanızı tavsiye ederim. Genelde makbuz kesmeniz karşılığında ücret hesabınıza yatırılıyor.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi