Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İcra Dairelerinden nasıl semeresizlik ya da aciz vesikası alabilirim?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 08-01-2010, 22:12   #1
mehtap8053

Varsayılan İcra Dairelerinden nasıl semeresizlik ya da aciz vesikası alabilirim?

Merhaba;
Bulunduğum yerde İcra Daireleri semeresizlik ve aciz vesikası verme konusunda diretiyorlar neredeyse 100 yere müzekkere yazsanda ben senden 101. yi isterim tutumu içerisinde çok fazla dosyam var ve artık müzekkere talep edecek bir kurum kalmadı neredeyse üstelik bu durum sadece borçluya masraf yapmaktan başka bir işe yaramıyor zaten tahsil kabiliyeti olmayan dosyalar bu konuda icra dairelerinde nasıl bir yöntem uygulayabilirim bununla ilgili bir karar var mı ya da bu durumda bana yol gösterirseniz sevinirim
Şimdiden teşekkürler.
Old 09-01-2010, 05:33   #2
mdelen82

Bu konuda her icra dairesinin tutumu farklı.İcra müdürü borçlunun acze düştüğüne kanaat getirirse acizbelgesi verir.
Şirket için o mahaldeki bankalara müzekkere yazmak yetmeyebilir. Ama şahıs için yetbilir. vb.
Bu konuda bir istikrar yok.icra müdürünün tayinini bekleyin
Old 19-01-2010, 15:04   #4
kamran

değerli meslektaşım, birçok aciz vesikası aldığım dosyam var bu dosyalardan banka, tapu trafik ve hacze kabil mal olmadığına dair almış olduğum haciz tutanaklarından başka hiçbir şeye gerek duyulmadan aciz aldım ve vesikalarınızı alabilirsiniz, sizin icra müdürünüz biraz fazla abartmış sanırım size önerim gereken işlemleri yaptıktan sonra talebinizi açın ve red etmesini bekleyin daha sonra icra tetkik merciine şikayette bulunun bu şikayette süresiz şikayetlerdendir süreye bağlı değildir.Ondan sonra aciz vesikanız elinizde olacaktır.Ayrıca arkadaşımın '' tayinini bekleyin '' sözüne katılmıyorum herkezin kişiliğinin farklılığından dolayıdırki, herkezi bağlayan bir hukuk düzeni kurulmuştur, müdürümüzün farklı kişiliğini taktirle karşılayabiliriz ama farklı bir hukuk standardını asla.Sevgi ve saygılarımla
Av.Kamran KARASU
Old 21-02-2010, 12:56   #5
alper taner

Bu başlık altında yeni bir soruyu ben sormak istiyorum: Borçlu vefat etmiş, mirasçıları reddi miras yapmışlar.. Bu durumda "SADECE BU VERİ İLE" aciz vesikası alınabilir mi?
Old 14-05-2012, 04:45   #7
AV.HARUN UYANIKOĞLU

Broçlunun bir terekesinin olup olmadığının araştırılması gerekmektedir.Tereke varsa sulh hukuk mahkemesinden terekenin tasfiyesine gidilmelidir.Terekeyok ise icra mdüürlüğü aciz belgesi vermelidir. Burada icra müdürlüğünden terekenin malvarlığı olup olmadığını icra müdürlüğünden araştırılabileceğini düşünmekteyim.? sizin görüşünüz?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi