Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

dosyadan istifa

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 28-04-2011, 15:06   #1
av.mertt_06

Varsayılan dosyadan istifa

merabalar bi konuda görüşlerinizi almak istiyorum.Almış olduğum ceza davası için kararlaştırılan ücret tarafıma ödenmedği gibi müvekkiler telefonları açmak zahmetinde bile bulunmuyolar.Şimdi ben bu davadan yol yakınken çekilmek ve vekilliklerini yapmak istemiyorum.Benim sorum şu;bırakmak için öncelikle ihtar çekmek istiyorum daha sonra istifa dilekçemi tebliğ ettirp ödenmesi gereken ücreti icra yoluyla almayı düşünüyorum.Ancak yapılan ücret sözleşmesini sdc bir müvekkille yaptım diğeriyle denk gelemediğim için sözleşmeyi bitürlü yapamadım.İhtilaf durumunda biri için yaptığım sözleşmeyi ispat açısından diğeri içinde kullanabilirmiyim,yoksa asgari ücret tarifesine göremi istemem gerekir aynı zamanda benim hukuki sorumluluğum nezamana kadar devam eder bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim.
Old 28-04-2011, 15:15   #2
AV.ARZU KILIÇ

hukuki sorumluluğunuz istifadan sonra 15 gün daha devam ediyor... bunun dışında biri için yapılan sözleşmenin diğerleri açısından bağlayıcı olması mümkün değil burada avukatlık asgari ücret tarifesi geçerli olur diye düşünüyorum...
Old 28-04-2011, 15:40   #3
av.mertt_06

aynı sözleşme başkası için geçerli olmaz fakat davada ikiside sanık ve ayrıca bana çıkarılan vekaletnamede ikisinin ismi bulunmaktadır ispat veya delil olması açısından kullanılamazmı diye merak ediyorum.
Old 28-04-2011, 15:44   #4
Av.Tuğba Göktepe

Madde 7- (MÜVEKKİL)’in işbu sözleşmenin akdinden sonra vekalet vermemesi, dosyasını geri alması, avukatın yazılı iznini almaksızın başka avukata işini vermesi, istenen giderleri ödememesi, iddia ve savunma için gerekli bilgi, belge ve delillerini vermemesi, adresini değiştirdiği halde yeni adresini yazılı olarak bildirmeyip işin takibini bu suretle güçleştirmesi, dava veya alacağın takibinden kısmen veya tamamen vazgeçmesi, karşı taraf ile sulh olması veya karşı tarafı ibra etmesi veya haklı bir sebep yokken avukatı azletmesi gibi işin takip ve sonuçlandırılmasını her ne suretle olursa olsun engellediği durumlarda (AVUKAT) bu sözleşmeyi bozabilir. Bu durumda haklı bir nedenle bozulmuş olduğundan, sözleşmede belirlenen ücretin tamamı (AVUKAT)’ın ilk isteminde derhal ve bir defada ödenir. Temerrüt halinde alacağa yıllık %... temerrüt faizi tahakkuk eder.
Benim yaptığım avukatlık ücret sözleşmesinde bu kısım yer almakta.Sizde de var ise işiniz daha kolay olacaktır diye düşünüyorum.Ancak Syn Av.Arzu Kılıç a katılıyor ve sözleşmenin sadece tarafları bağalayacağını düşünüyorum.
Old 28-04-2011, 16:02   #5
AV.ARZU KILIÇ

somut olayda avukat açısından istifa için haklı sebep doğduğu açık ancak müvekkili bağlayan imzasını taşıyan bir yazılı sözleşme olmadığı için asgari ücret tarifesi üzerinden sonuca gidilmesi gerekir kanısındayım... zira her ne kadar aynı sözleşmenin altında iki sanğın da ismi bulunuyor olsa ve bunlardan biri sözleşmeyi imzalamış olsa da belki diğeri imzalamayacaktı sözleşmeyi dolayısıyla imzası olmayan bir sözleşmenin kendisi açısından bir sonuç doğurmasını hukuken mümkün görmemekteyim...
Old 29-04-2011, 10:09   #6
av.yağmur deniz

neden sadece imzası olana takip yapmıyorsunuz imzaladığı bedel üzerinden.
Old 02-05-2011, 14:42   #7
av.mertt_06

çünkü 2 tane müvekkil var ve ikisiylede aynı ücret fakat ayrı ayrı olarak anlaştım bu yüzden müvekkilin birine takip yapıp diğerine yapmamam benim emeğimi karşılamıyor.Bu yüzden birine takip yapmıyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi