Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Banka dosya masraflarının iadesi süreci

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 30-05-2014, 19:39   #1
Meral83

Varsayılan Banka dosya masraflarının iadesi süreci

Sayın Meslektaşlarım;

Bu aralar çok fazla bankalardan alınan tüketici kredisi dosya masraflarının iadesi talepleri gelmeye başladı, fakat benim aklıma takılan nokta şudur; acaba doğrudan Tüketici Hakem Heyeti'ne mı başvursam, yoksa bankaya doğrudan bir ihtar mı göndersem? Doğrudan THH'ne başvursam olmaz mı? Bunların bir usulü şartı yok sanırım. Bilgisi olan meslektaşlarımdan cevap bekliyorum. Saygılar..
Old 30-05-2014, 20:05   #2
arif sadi

Çorum Hakem Heyeti öncelikle bankaya başvuru şartını aramaktadır. Bankaya başvuru yaptıktan sonra hakem heyetine başvuruyoruz..
Old 31-05-2014, 10:24   #3
sailor1981

Geçen gün gazetede Yargıtay 11.HD'sinin kredi masraf iadesi için Tüketici Mahkemesine başvurulması gerektiğine ilişkin bir karar verdiğini okudum.

Fakat bankaya başvuru mecburiyeti olduğunu düşünmüyorum ?
Old 31-05-2014, 12:13   #4
ozanaakyuz

Bencede ilk olarak THH gidin oradan olacagınız kararı bankaya ibraz edersiniz.eger dosya kesintisi 1062 tl uzerinde ise direk tüketici mahkemesine müraacat etmenız gerekmektedır.
Old 31-05-2014, 12:50   #5
olgu

Alıntı:
Yazan ozanaakyuz
Bencede ilk olarak THH gidin oradan olacagınız kararı bankaya ibraz edersiniz.eger dosya kesintisi 1062 tl uzerinde ise direk tüketici mahkemesine müraacat etmenız gerekmektedır.
1062?
6502 sayılı yasa 28.05.2014 de yürürlüğe girdi. 2000 tl ye kadar ilçe, 3000 tl ye kadar il hakem heyetleri. Üzeri için tüketici mahkemesine başvuruyorsunuz.

İadenin yasal dayanağı bankanın sözleşmedeki haksız şarta istinaden yaptığı tahsilat. Ayıp olmadığı için bankaya başvuru zorunluluğu yok, o yüzden dava tarihinden itibaren faiz işletiyorlar.
Şimdilik bankaya başvuru şartı aramıyor Yargıtay ama ilerde içtihat değişir mi bilemem...
Old 31-05-2014, 12:59   #6
sailor1981

Haber şu şekilde ama kararı henüz görmedim.

Yargıtay 11. Hukuk Dairesi vermiş olduğu 2014/165 Karar sayılı kararına göre, bankalarca kesilen hesap işletim ücretlerine ilişkin olarak bundan sonra tüketici hakem heyetleri her hangi bir karar veremeyecektir. Tüketiciler, hesap işletim ücretlerine ilişkin olan haklarını tüketici mahkemesinde dava açarak arayacaklardır.
Old 31-05-2014, 13:06   #7
olgu

11. Daire ticari işlere bakmakta. 4077 sayılı yasa döneminde bankacılık işlemi kanun kapsamında kabul edilmediğinden davaya ticaret mahkemeleri bakması gerektiği yönünde kararlar mevcuttu.

6502 ise bankacılık işkemini de kanun kapsamına soktuğundan sadece aidat iadesi talebi varsa hakem heyetine başvuru imkanı olduğunu düşünüyorum.
Old 31-05-2014, 15:00   #8
oguzhand0

Alıntı:
Yazan sailor1981
Haber şu şekilde ama kararı henüz görmedim.

Yargıtay 11. Hukuk Dairesi vermiş olduğu 2014/165 Karar sayılı kararına göre, bankalarca kesilen hesap işletim ücretlerine ilişkin olarak bundan sonra tüketici hakem heyetleri her hangi bir karar veremeyecektir. Tüketiciler, hesap işletim ücretlerine ilişkin olan haklarını tüketici mahkemesinde dava açarak arayacaklardır.
Değerli meslektaşlarım,
11 değil 13 ve hesap işletim ücretleri uzun zamandır alınamıyordu zaten. Kararda olağan dışı bir şey yok, karar doğru.

SİNERJİ MEVZUAT PROGRAMINDAN ALINTILAĞIM KARAR AŞAĞIDADIR.

Saygılarımla

Alıntı:
T.C YARGITAY
13.Hukuk Dairesi
Esas: 2013 / 17905
Karar: 2014 / 165
Karar Tarihi: 07.01.2014

ÖZET: Somut uyuşmazlık, davacı ile davalı arasında imzalanan bankacılık işlemleri sözleşmesine dayanılarak davalı adına açılan mevduat hesabından tahsil edilen hesap işletim ücretine ilişkin olup tüketici kredisi ilişkisinden kaynaklanmadığından genel görevli mahkemeler önünde çözümlenmesi gereken bankacılık işlemi mahiyetindedir. Taraflar arasında Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında kalan uyuşmazlık bulunmamaktadır. Mahkemece, taraflar arasındaki ilişkinin tüketici kredi sözleşmesinden kaynaklandığının kabulü ile hakem heyetinin görev alanı içinde kalmayan bu uyuşmazlıkla ilgili verdiği kararın iptali gerekirken, davanın reddine karar verilmesi usul ve yasaya aykırı görüldüğünden, yazılı emir isteğinin kabulü ile hükmün kanun yararına bozulmasına karar vermek gerekmiştir.(4077 S. K. m. 6, 22)

Dava: Taraflar arasında görülen davada Akyazı Asliye Hukuk Mahkemesi’nce verilen 5/12/2012 tarih ve 2012/501-2012/537 sayılı kararın Yargıtay’ca incelenmesi kanun yararına bozma isteminde bulunan davacı vekili tarafından istenmiş ve temyiz dilekçesinin süresi içinde verildiği anlaşılmış olmakla, dava dosyası için Tetkik Hakimi Z. Ç. tarafından düzenlenen rapor dinlendikten ve yine dosya içerisindeki dilekçe, layihalar, duruşma tutanakları ve tüm belgeler okunup, incelendikten sonra işin gereği görüşülüp, düşünüldü:

Karar: Davacı vekili, müvekkili banka ile davalı arasında imzalanan Bankacılık Hizmetleri Sözleşmesi çerçevesinde davalının tüketici konumunun bulunmamasına, şikayet konusu hakkında Tüketici Sorunları Hakem Heyeti’nin karar verme yetkisi olmamasına ve davalı hesabından hesap işletim ücreti alınmasının sözleşmeye ve yasaya aykırılık teşkil etmemesine rağmen, davalının başvurusu üzerine Akyazı Kaymakamlığı Tüketici Sorunları Hakem Heyeti’nce davalının mevduat hesabından tahsil olunan 67,50 TL hesap işletim ücretinin müşteriye iadesine ve takip eden yıllarda tüketiciden hesap işletim ücreti alınmamasına karar verildiğini ileri sürerek, anılan hakem heyeti kararının iptalini talep ve dava etmiştir.

Davalı davaya cevap vermemiştir.

Mahkemece, dosya kapsamına göre, Akyazı Tüketici Sorunları Hakem Heyeti’nin 31/8/2012 tarih ve 2012/326 sayılı karar ve ekinde belgelerin incelenmesi neticesinde davacının iddiasını destekleyen bilgi ve belgelere ulaşılamadığı, davacı vekilinin tüketiciden yapılan kesintinin tüketici kredisine ilişkin olmayıp mevduat hesabından alınan hesap işletim ücreti olduğuna ilişkin iddiasının gerçeği yansıtmadığı, tüketici tarafından yapılan ödemenin tüketici kredisine ilişkin olduğu, tüketici sorunları hakem heyeti başkanlığı tarafından gönderilen karar ekinde yer alan ödeme dekontlarından anlaşıldığı ve taraflar arasındaki hukuki ilişkinin tüketici kredisinden olduğu değerlendirilerek, söz konusu kesintinin 4077 sayılı Kanun’un 6. maddesinde belirtildiği şekilde tüketici ile müzakere edilmeyen ve iyi niyet kurallarına aykırı olarak tüketici aleyhine sonuç doğuran haksız şart niteliğinde olduğu, tüketici sorunları hakem heyeti kararının usul ve yasaya uygun olduğu gerekçesiyle davanın reddine karar verilmiş; bu karar aleyhine Adalet Bakanlığı’nın yazısı üzerine Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından kanun yararına bozulması talebinde bulunulmuştur.

Dava, tüketici sorunları hakem heyeti kararının iptali istemine ilişkin olup, mahkemece yazılı gerekçe ile davanın reddine karar verilmiştir. 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’un 22. maddesi gereğince Bakanlık İl ve İlçe Merkezlerinde bu Kanunun uygulanmasından doğan uyuşmazlıklara çözüm bulmak suretiyle en az bir Tüketici Sorunları Hakem Heyeti oluşturmaları gereklidir. Tüketici Sorunları Hakem Heyetlerinin görev alanı ancak 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında kalan uyuşmazlıklarla sınırlıdır. TSHH görev alanı dışında kalan konularda karar veremez.

Bir uyuşmazlığın 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında kaldığının kabulü için aynı Yasa’nın 2. maddesinde öngörülen tüketicinin taraflardan birini oluşturduğu tüketici işleminin olması gerekir. Somut uyuşmazlık, davacı ile davalı arasında imzalanan bankacılık işlemleri sözleşmesine dayanılarak davalı adına açılan mevduat hesabından tahsil edilen hesap işletim ücretine ilişkin olup tüketici kredisi ilişkisinden kaynaklanmadığından genel görevli mahkemeler önünde çözümlenmesi gereken bankacılık işlemi mahiyetindedir. Taraflar arasında Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında kalan uyuşmazlık bulunmamaktadır. Mahkemece, taraflar arasındaki ilişkinin tüketici kredi sözleşmesinden kaynaklandığının kabulü ile hakem heyetinin görev alanı içinde kalmayan bu uyuşmazlıkla ilgili verdiği kararın iptali gerekirken, yazılı gerekçe ile davanın reddine karar verilmesi usul ve yasaya aykırı görüldüğünden, yazılı emir isteğinin kabulü ile hükmün kanun yararına bozulmasına karar vermek gerekmiştir.

Sonuç: Yukarıda açıklanan nedenlerle Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın HUMK’nın 427/6. maddesine dayalı kanun yararına bozma isteğinin kabulü ile hükmün sonuca etkili olmamak üzere kanun yararına BOZULMASINA, gereğinin yapılması için bir kararın bir örneği ile dosyanın Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na GÖNDERİLMESİNE, 07.01.2014 tarihinde oybirliği ile karar verildi. (¤¤)
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi