Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Eser Sahibinden Kesin Olarak İzin Almak Gerekir mi?

Yanıt
Old 31-01-2008, 22:54   #1
Av. Galip DAĞTEKİN

 
Varsayılan Eser Sahibinden Kesin Olarak İzin Almak Gerekir mi?

Merhabalar;
Arkadaşlarımla beraber bir amatör bir tiyatro topluluğu kurduk.Fakat tiyatro topluluğumuz herhangi bir okulun veya başka bir kurumun bünyesinde bulunmaksızın bağımsız olarak çalışmaktadır. Adını vermek istemediğim ünlü bir sanatçının yazmış olduğu oyunu oynamak istiyoruz.Herhangi bir çıkarımız ya da kazanç sağlamak gibi bir faaliyetimizde söz konusu değildir.Böyle bir durumda eser sahibinden izin almak zorunda mıyız?.Eser sahibine ulaşmamız biraz zor görünüyor.Saygılarımla.
Old 01-02-2008, 21:19   #3
Adli Tip

 
Varsayılan

FSEK'de eseri ticari bir amaçla kullanıp kullanmamak arasında (Eseri yaymak, iletmek vs) bir ayrım getirilmemiştir.
sadece eğitim öğretim amaşlı kullanımına ilişkin özel bir düzenleme var diye hatırlıyorum.
Old 02-02-2008, 10:46   #4
kapgan

 
Varsayılan


Umarım bu kanun hükümleri (fsek) sorunuzu cevaplayabilir...


Ç TEMSİL HAKKI:
Madde 24 - Bir eserden, (...) doğrudan doğruya yahut işaret, ses veya resim nakline yarıyan aletlerle umumi mahallerde okumak, çalmak, oynamak ve göstermek gibi temsil suretiyle faydalanma hakkı munhasıran eser sahibine aittir.
Temsilin umuma arzedilmek üzere vukubulduğu mahalden başka bir yere her hangi bir teknik vasıta ile nakli de eser sahibine aittir.

3. TEMSİL SERBESTİSİ:
Madde 33 - (Değişik madde: 03/03/2001 - 4630/17. md.)
Yayımlanmış bir eserin, tüm eğitim ve öğretim kurumlarında, yüzyüze eğitim ve öğretim maksadıyla doğrudan veya dolaylı kar amacı gütmeksizin temsili, eser sahibinin ve eserin adının mutat şekilde açıklanması şartıyla serbesttir.

2. MALİ HAKLARA TECAVÜZ:
e) Bir eseri topluma açık yerlerde gösteren veya temsil eden, bu gösterimi düzenleyen veya dijital iletim de dahil olmak üzere her nevi işaret, ses ve/veya görüntü iletimine yarayan araçlarla yayan veya yayımına aracılık eden,
Kişiler hakkında iki yıldan dört yıla kadar hapis veya ellimilyar liradan yüzellimilyar liraya kadar ağır para cezasına veya zararın ağırlığı dikkate alınarak her ikisine birden hükmolunur.
Old 02-02-2008, 14:45   #5
Av. Galip DAĞTEKİN

 
Varsayılan

Hımm...Mecburen yani kar amacı gütmesek dahi eser sahibinden izin almak zorundayız.Sayın Saim Bey,Uygar Bey ve Kapgan verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ediyorum.Görünen o ki eser sahbine bi şekilde ulaşmak zorundayız.
Old 17-06-2010, 13:46   #6
tkaraaslan

 
Varsayılan

Merhaba
Bir dostum şiir yazıyordu ve yazdığı şiirleri de hasbelkader şairliğimizden dolayı bana düzelttirerek yerel gazetelere ve bazı dergilere yayınlatıyordu.Kendisi vefaat etti ve çocukları benim şiirlerini muhafaza ettiğimi , hatta orijinallerini dahi sakladığımı bildikleri için, benden şiirleri biraraya getirmemi ve bir kitap halinde bastırmamı rica ettiler.Şiirlerin orijinallerinde uyum ve kafiye bozukluğunu dahi bilmektedirler ve zaten orijinalleri de rahmetlik dostumun el yazısı olarak yazılmadır.
Şimdi gelelim meselemize: Bu şiirlerin basımı halinde telif hakları yönünden benim ne gibi bir hakkım olur? Ölen rahmetlik için başka bir hak sözkonusumudur?
Old 25-08-2010, 13:30   #7
şahrud

 
Varsayılan

merhaba,
sizin esere yaptığınız katkı, nitelikli bir katkı olmadığından sizin telif hakkınız olamaz. Çünkü Yargıtayın çeşitli kararlarında esere yapılan nitelikli katkı dikkate alınmış. Ölen dostunuzun mirasçıları eser üzerinde ki mali haklardan ve manevi haklardan yararlanabileceklerdir.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Kesin Olarak Verilen Kararda Maddi Hata! muratozsa Meslektaşların Soruları 10 04-01-2014 13:06
Temyizi Kabil Bir Kararın Kesin Olarak Değerlendirilmesi Av.Olcay Pehlivanlıoğlu Meslektaşların Soruları 5 28-05-2008 22:01
Temyiz edilemeyen/ Kesin Olarak Verilen Kararlar ve "Görüş Bildirme" müessesesi ? Av. Şehper Ferda DEMİREL Meslektaşların Soruları 6 05-12-2007 12:01
Kesin olarak verilen mahkumiyet kararı hatalı ise ne yapılabilir? NİLGÜN Meslektaşların Soruları 4 06-10-2007 16:52
Eser Sahibinden İzin Almak Gerekir mi? Av. Galip DAĞTEKİN Hukuk Soruları Arşivi 2 23-01-2007 21:49


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03388095 saniyede 15 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.