Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İlk Davamı Açıyorum.....VERASET

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 17-04-2008, 11:25   #1
av_abay

Varsayılan İlk Davamı Açıyorum.....VERASET

Sayın meslektaşlarım bugün ilk davamı açıyorum çok şükür. Açacağım dava veraset ilamı için olacak. Aslında kolay bir konu ama yinede ilk defa uygulamasını yapacağım için biraz heycanlıyım. Sizlere sormak istediğim husus bu davanın çabucak sonuca bağlanabilmesi için neler yapmalıyım, Dikkat etmem gereken hususlar nelerdir, masraf olarak müvekkilden ne kadar istemeliyim. Müvekkil bu kararla tapuda miras kalan bir taşınmazı satmak istiyor. Bunu gerçekleştirebilmesi için kararın kesinleşmesi gerekir mi? Şimdiden cevap veren arkadaşlara teşekkür ederim....saygılarımla
Old 17-04-2008, 11:37   #2
Av.SEVİM ATALAY

Murisin veraset ilamını almak için Sulh Hukuk Mahkemesine dilekçe ile başvurmanız gerekiyor.Hakim bu dilekçeyi nüfusa havale edecektir.Nüfusa götürüp murisin mirasçılarını gösterir nüfus kayıt tablosu çıkarttıracaksınız.Daha sonra bununla birlikte bir de dosya alarak yazı işleri müdürüne harcını ödeyeceksiniz.Harç miktarı 20 milyon civarında.Bazı hakimler veraset ilamına duruşma günü veriyor,ancak acil ise hakime rica edip,kararı kısa sürede yazdırtabilirsiniz.Tapuda işlem yaptırabilmek için kararın kesinleşmesine gerek yok.
Old 17-04-2008, 11:40   #3
av_abay

Alıntı:
Yazan Av.SEVİM ATALAY
Murisin veraset ilamını almak için Sulh Hukuk Mahkemesine dilekçe ile başvurmanız gerekiyor.Hakim bu dilekçeyi nüfusa havale edecektir.Nüfusa götürüp murisin mirasçılarını gösterir nüfus kayıt tablosu çıkarttıracaksınız.Daha sonra bununla birlikte bir de dosya alarak yazı işleri müdürüne harcını ödeyeceksiniz.Harç miktarı 20 milyon civarında.Bazı hakimler veraset ilamına duruşma günü veriyor,ancak acil ise hakime rica edip,kararı kısa sürede yazdırtabilirsiniz.Tapuda işlem yaptırabilmek için kararın kesinleşmesine gerek yok.
Çok teşekkür ediyorum cevabınız için... Dilekçemi hazırladım, nüfustan gerekli kaydıda aldım. İnşallah çabucak hallederim. Tekrar sağolun
Old 17-04-2008, 11:41   #4
Av. O. TEKGUL

Öncelikle hayırlı olsun. davanın çabucak sonuçlanması için davayı açarken nüfus kayıtlarını eklemenizi ve tevziden sonra kalemle görüşmenizi tavsiye edebilirim. Ankaradaki uygulama tensiple birlikte duruşma günü verilmesine karşın dosyada eksik kayıt bulunmaması durumunda yaklaşık bir hafta içinde veraset ilamını alabiliyoruz. Ordu'da daha kısa sürede alabilirsinizdiye düşünüyorum. Ayrıca kesinleşmeyede gerek yok kararla birlikte işlem yapabilirsiniz.
Old 17-04-2008, 11:51   #5
hukukcu1985

Benimde ilk davam sayılırdı verAset.Vekaletnamenizle nüfus müdürlüğünden nüfus kayıtlarını alın.Ama mutlaka kapalı kayıtları açık hale dönüştürün çünkü tekrar gel git olmmasın.Tensip yaptırıp kalemdeki katiplere acil olduğu yönünde rica da bulunun.Eğer herşey normal görünüyorsa kayıtta, duruşma yapılmasına gerek yok deniyor.Bu nedenle önce sorunun olmadığına dair katiplerle görüşün.Hayırlı olsun
Old 17-04-2008, 11:59   #6
av_abay

Alıntı:
Yazan hukukcu1985
Benimde ilk davam sayılırdı verAset.Vekaletnamenizle nüfus müdürlüğünden nüfus kayıtlarını alın.Ama mutlaka kapalı kayıtları açık hale dönüştürün çünkü tekrar gel git olmmasın.Tensip yaptırıp kalemdeki katiplere acil olduğu yönünde rica da bulunun.Eğer herşey normal görünüyorsa kayıtta, duruşma yapılmasına gerek yok deniyor.Bu nedenle önce sorunun olmadığına dair katiplerle görüşün.Hayırlı olsun
Cevabın için teşekkür ederim. Az önce aldığım nüfus kaydına baktım murisin evli bir kızı var yani kapalı kayıt. Şimdi bunun için sadece o evli kıza nüfus kaydı alıp dilekçeme onuda mı eklemem gerekiyor acaba...
Old 17-04-2008, 13:42   #7
av.sinem

SN.MESLEKTAŞIM
Öncelikle hayırlı olsun.Dediğiniz gibi evli bayanlar eşin hanesine kaydedildiği için kapalı kayıt çıkıyor.Tek başına bayanın nüfus kaydını alıp dilekçenize ekleyin.
Old 17-04-2008, 13:56   #8
av.alem

Hayırlı olsun, bol kazançlar diliyorum...

Veraset davalarında, murisin ne kadar mirasçısı, bunların içerisinde de evlenipte başka nüfusa geçiş yapanlarında kapalı gözüken kayıtlarının, tabiri caiz ise, açılması gerekiyor... Uygulamada, nüfus memurları bunları bilmesine rağmen, kimi zamanlar, sadece murisin kayıt örneğini verip geçiştirebiliyorlar. Kapalı olan kayıtların gittiği yer, nüfus kayıt örneğinin alt tarafında bellidir, ilgili memura veraset için olduğu hatırlatılırsa ya da mahkeme kaleminden alınan müzekerreye bu hususunda "kapalı olan kayıtların gittisi" gibi bir ifade ile ekletilrise daha kolay ve de kısa zamanda neticeye ulaşacağınızı düşünüyorum...

İyi çalışmalar...
Old 17-04-2008, 14:05   #9
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av. O. TEKGUL
davanın çabucak sonuçlanması için davayı açarken nüfus kayıtlarını eklemenizi ve tevziden sonra kalemle görüşmenizi tavsiye edebilirim.

Alıntı:
Yazan hukukcu1985
Vekaletnamenizle nüfus müdürlüğünden nüfus kayıtlarını alın.

Alıntı:
Yazan av_abay
Dilekçemi hazırladım, nüfustan gerekli kaydıda aldım.

Uygulama farklı mı? 'İstek üzerine' verilen N. Aile Tablosu'nu mahkemeler kabul etmemektedir. Mahkemeden müzekkere götürüldükten sonra, verilen N.A.Tablosu'na "..Sulh Hukuk Mahkemesi'ne verilmek üzere düzenlenmiştir" kaydı düşülmektedir.

Alıntı:
Yazan Av. O. TEKGUL
Ayrıca kesinleşmeyede gerek yok kararla birlikte işlem yapabilirsiniz.

Alıntı:
Yazan Av.SEVİM ATALAY
Tapuda işlem yaptırabilmek için kararın kesinleşmesine gerek yok.

Tapuda işlem yapılabilir ama veraset ilamı hiçbir zaman kesinleşmez. Çünkü "aksi sabit oluncaya kadar" geçerlidir.

Saygılarımla
Old 17-04-2008, 14:45   #10
hukukcu1985

Alıntı:
Yazan av_abay
Cevabın için teşekkür ederim. Az önce aldığım nüfus kaydına baktım murisin evli bir kızı var yani kapalı kayıt. Şimdi bunun için sadece o evli kıza nüfus kaydı alıp dilekçeme onuda mı eklemem gerekiyor acaba...

Evet tekrar nüfus müdürlüğüne gidip o kıza ait kaydın açtırılması yeterli.Kolay gelsin
Old 17-04-2008, 14:47   #11
hukukcu1985

Ayrıca eğer gerek varsa yani mahkeme elden götürülen nüfus örneğini kabul etmiyorum diyorsa nüfusta sulh hukuk mahkemesi için şeklinde şerh düşülmesini de isteyebilirsin
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi