Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Çocuklara maaş bağlanabilmesi için vasi kararı isteniyor..

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 11-11-2009, 13:34   #1
Konuk

Varsayılan Çocuklara maaş bağlanabilmesi için vasi kararı isteniyor..

İyi günler,
Evlilik dışı doğan çocuklarımın babası vefat etti bana 1992 doğumlu ikizlerim için SGK'dan maaş bağlanabilmesi için mektup geldi başvurduğumda ise,
çocuklara maaş bağlanabilmesi için mahkemeden vasi kararı getirmem istendi.

1989 doğumlu ilk çocuğumuzun kimliğini mahkeme yolu ile çıkartmıştık ama ikizlerde babası gidip kimliklerini aldı,sağlık karnelerini çıkartı halende sağlık yardımı alıyorlar..

Sorum benden istenen nedir babası kabul edip kimlik çıkartığı halde tekrar benim babalık davasımı açmam gerekiyor?
Bunun için yapılacak işlem nedir? öldüğü için bu işlem nasıl yapılır?
Yapmam gerekenler hakkında bilgi verir yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler...
Old 11-11-2009, 22:53   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı;

Babalık davası açmayacaksınız. Vasi tayini istemi ile babalık davası aynı şey değildir.

SGK'nın sizden vasi tayinine ilişkin karar istemesi mantıklı değil.

Velayet(çocuklarınız 18 yaşından küçük) sizde iken vasi tayinine, bu işlem için gerek olmadığını düşünüyorum.

Sizden veraset ilamı istenmiş olabilir..

Veraset ilamı için dava açmanız gerekecektir.

SGK evrağı ile birlikte, bir avukat ile DOĞRUDAN görüşünüz.

Saygı ile,
Old 12-11-2009, 12:47   #3
Konuk

Yardımlarınız için teşekkür ederim..SGK'da görüştüğüm kişi bana adliyeye gitmemi söyledi bende bana tam olarak ne istediğinizi yazarmısınız dedim kağıda,

''Çocuklara maaş bağlanabilmesi için vasi kararı isteniyor''
yazdı..

Bunu adliyeye gidip kendim halletmem mümkün değil galiba gitsem kime başvurup sorabilirim..
Old 12-11-2009, 13:28   #4
Av.Ufuk Bozoğlu

Alıntı:
Yazan Konuk
Yardımlarınız için teşekkür ederim..SGK'da görüştüğüm kişi bana adliyeye gitmemi söyledi bende bana tam olarak ne istediğinizi yazarmısınız dedim kağıda,

''Çocuklara maaş bağlanabilmesi için vasi kararı isteniyor''
yazdı..

Bunu adliyeye gidip kendim halletmem mümkün değil galiba gitsem kime başvurup sorabilirim..

Elinizdeki bilgi ve belgelerle bir avukat ile görüşmeye gitmeniz doğru olacaktır.

Ancak avukat; ilgili kurumun ne talep ettiğini, neden talep ettiğini, kurum ile görüşerek doğru anlayabilecektir. Sonrasında açılması gereken dava açılabilecektir.

Saygılar.
Old 12-11-2009, 15:41   #5
Konuk

Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim yönlendirdiğiniz gibi hareket edeceğim..
İyi çalışmalar...
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi