Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

annelik yapmayan anneye ne yapılabilir?

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 24-07-2011, 12:10   #1
Konuk

Varsayılan annelik yapmayan anneye ne yapılabilir?

Merhaba;
Annem ve babam ben doğmadan önce boşanmışlar. Doğduktan sonra 4 ay kadar annemde kalmışım. Fakat anlatılanlardan benimle hiç ilgilenmediğini, hatta emzirmediğini öğrendim. Babaannem ve dedem beni annemden alıp büyüttü. Babam ben 2 yaşımdayken başka bir kadınla evlendi,annem bugüne kadar hiç evlenmedi. Tek mirasçısı, tek çocuğu benim. İlkokul sıralarında bir kaç kere beni görmeye çalıştığını, ama eğitimimi engellemesin, çocuk aklım karışmasın diye, babamın ailesi izin vermemiş. Ortaokul bitince bana bu durum babam tarafından resmen açıklandı -ki zaten farketmiştim-. Üniversiteye başlamadan önce annemi görmek istedim, aile dostlarımız aracılığıyla bir kez bir araya geldik. Ömrüm boyunca toplam o 2 saat gördüm annemi. Saçının rengini bile bilmiyorum hala. Üniversiteyi farklı şehirde okuduğum için görüşmemize bir engel yoktu. Bir kaç kere aradım, okul bitince düğünüme çağırdım, hiç bir cevap alamadım. Hatta bir defasında telefonda sesimi duyunca yüzüme kapattı. Çok ağırıma gitti ve bir daha aramadım. Öfkeliyim. Bana ne maddi ne manevi hiç bir annelik görevi yapmadı. Hiç bir açıklama getirmedi. Beni neden istemediğini hiç bilmiyorum. İş güç sahibi, kariyer sahibi bir kadınım. Benim de bir çocuğum var. Ve kendi başıma gelen bu duruma hiç bir anlam veremiyorum. Dedim ya öfkeliyim. Ve içimdeki o boşluk dolmuyor. Ayrıca varlıklı bir kadın. Mirasını başkasına -kardeşleri var- devredeceğinden endişeliyim. Artık işin psikolojik boyutunu geçtim, hakkımın da benden kaçırılması beni iyice yaralayacak. Ne yapmalıyım? Açabileceğim dava var mı? Annem ölmeden yapabileceğim bir şey var mı? Medeni bir insan olarak akıl danışma ihtiyacı duydum.Teşekkür ederim.
Old 24-07-2011, 15:33   #2
Av. Engin EKİCİ

Sayın Katılımcı;

Annenizin vefatından önce yapabileceğiniz herhangi bir girişim yok. Ancak, her mirasçıya ait "saklı pay" ya da "mahfuz hisse" denilen ve herhangi bir şekilde (vasiyetname, ölmeden önce devir vb. yolla) ihlal edilemeyen miras hakkınız bulunmaktadır.

Annenizin vefatı durumunda, yasa ile koruma altına alınan saklı payınızla ilgili sağlığında annenizin kardeşlerine ya da başka kimselere yapmış olduğu devirlerin iptalini talep edebilirsiniz. Söz konusu talepte bulunacağınız davanızı açmadan önce mutlaka avukat desteği almalısınız. Aksi halde, ciddi uzmanlık isteyen bu tür davalarda hak kayıplarına uğramanız kaçınılmaz olacaktır.
Old 24-07-2011, 20:13   #3
Gemici

Sayın Konuk,

Başlık çarpıcı olduğu için okudum.
Sorunuzun iki ayrı boyutu var. Birincisi olayın hukuki ve miras yönü. Sayın Av. Engin EKİCİ bu yönü yanıtladı.

Beni asıl ilgilendiren ve önemli boyut olayın insani yönü ve anne ve çocuğu arasındaki ilişki.

Hislerinizi ve öfkenizi anlıyorum.
Annenizin de hislerini ve öfkesini (öfkeli olduğunu tahmin edebiliyorum) anladığımı zannediyorum.
- 4 aylıkken elinden alınmışsınız,
- anneniz Sizi görmeye çalıştığı halde kendisine gösterilmemişsiniz,
- annenizin kim olduğu bile Size uzun süre söylenmedi belki de,
- Annenize o kadar yabancılaştırılımışsınız ki ancak üniversite öğretimine başladığınız zaman annenizi görmek istemişsiniz,
- düğününüze çağırmışsınız. Büyük bir ihtimalle babanızın tarafı ile karşılaşmamak için düğüne gelmemiş.
- Siz, anneniz olduğu halde annesiz büyümüşsünüz. Anneniz, çocuğu olduğu halde çocuksuz yaşamış.
- iki saatlik görüşmeniz esnasında neler konuştunuz bilemiyecğim, ama bu konuşma çocuk ve anne arasındaki bağları tamamen koparmış ve kurulabilecek bir ilişkiyi önlemiş diye düşünüyorum.
- Hem Sizin öfkenizin, hem de annenizin öfkesinin yanlış yere yöneldiğini düşünüyorum,

Not:
Yazdıklarım ve vardığım sonuç doğru olmayabilir, ama yazdıklarınız beni o kadar etkiledi ki, düşündüklerimi yazmadan edemedim. Kusura bakmayın.

Saygılarımla
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi