Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Ara Karardan Rücu için süremiz nedir ? Bu sürenin (varsa) dayanağı mevzuat nedir ?

Yanıt
Old 20-06-2007, 18:24   #1
pallanco

 
Varsayılan Ara Karardan Rücu için süremiz nedir ? Bu sürenin (varsa) dayanağı mevzuat nedir ?

Sayın Meslektaşlarım; hakimin ara kararından rücu talebini içeren dilekçe vermek için üç günlük süremiz olduğuna dair bir bilgi aklımda kalmış. Ama, çok sonra bir olayla ilgili olarak araştırdığımda hiçbir yerde süreye ilişkin veri bulamadım. Ara karardan rücu için bir süremiz var mı ? Şimdiden teşekkür ederim.
Old 20-06-2007, 19:25   #2
Ayşe BİLGİÇ TAHTACI

 
Varsayılan

Ara karardan rücu için herhangi bir süre hatırlamıyorum. Hukuki menfaatleri olduğu ve ara karar verildikten sonra durumda değişiklik olduğu sürece taraflar ara karardan rücu edilmesini isteyebilirler.
Old 20-06-2007, 23:23   #3
Av.Selim Balku

 
Varsayılan

Hakimin usuli kazanım hakkı doğuranların dışında ara kararlarından rücu edebileciği doğrudur.

Ancak sizin kafanızı karıştıran 3 gün süre mevzusu benimde kafamı karıştırdı sayenizde.

Malumunuz üzere, hukuk yargılamasında hakimin verdiği bazı ara kararlara itiraz edebiliyoruz, işte bu ara kararlara karşı 3 gün içinde itiraz etme hakkımız var

Ancak dayanağınız nedir diye sorarsanız, hatırlamıyorum, ya da affınıza sığınarak uydurdum.

Ama bende sizin gibi bu üç gün mevzusunu hatırlıyorum bir yerlerden ama...
Old 20-06-2007, 23:51   #4
Av. Can DOĞANEL

 
Varsayılan

HUMK' da içinde "üç gün" ibaresi geçen maddeler 88, 198, 225, 277.

Konuyla en alakalı olanı 225 olarak görünüyor. Orada verilen süre de hakime hadisenin halli için verilen 3 günlük süre olup taraflarla bir ilgisi yok..

Alıntı:

Madde 225 - Tahkikat hakimi hadise hakkındaki kararını derhal ittihaz ve iki tarafa tefhim veya kendilerine bildirmek üzere nihayet üç gün zarfında mahkeme kalemine tevdi eder.


Old 21-06-2007, 02:08   #5
lawyer_721

 
Varsayılan

sayın doğanel,
HUMK 225. maddesindeki hakim için öngörülen 3 günlük süreyi, avukatların itiraz etme süresi olarak da yorumlayabiliriz. veya hakimin tefhimi veya tebliğinden önce itiraz edilebilir şeklinde de yorumlanabilir.
Old 21-06-2007, 02:29   #6
Av. Can DOĞANEL

 
Varsayılan

223. maddede "hadise" ile ilgili olarak kabule şayan bulunduğu takdirde karşı tarafa dilekçenin tebliğ edileceği ve hakim tarafından verilecek sürede karşı tarafça cevaplandırılabileceği düzenlenmiş zaten. Hakimin burada vereceği süre için de bir kayıt getirilmediğinden bu süre hakimin takdirindedir. Bu anlamda süre savunma hakkını sınırlamayacak ve yargılamanın gecikmesine sebep olmayacak ölçüde olmak üzere hakim tarafından takdir edilecektir. Madde metni açıkça süreyi hakime vermiştir. Bu nedenle başka türlü yorumlanamayacağını düşünüyorum.
Old 21-06-2007, 16:06   #7
Yücel Kocabaş

 
Varsayılan

HUMK.da ara kararlarını ve bu arada ara kararından dönmeyi düzenleyen bir madde mevcut değildir. Bu konu Yargıtay kararları ile gelişmiştir. " Usulü kazanılmış hak istisnası dışında hakim ara kararından dava veya yargılama sonuçlanmadan önce dönebilir(rücu edebilir ) - B.Kuru,R.Arslan, E.Yılmaz) -

Ayrıca müdahale talebine itiraz (md.55) ihtiyati tedbire itiraz (md. 107) ,delilerin kabul edilebilirliği hakkındaki karara itiraz (md.218) lar da ara kararından rücu talebi niteliğindedir. Bunlar içinde bir süre öngörülmemiştir. 225 . madde ile ara kararından rücu talebi arasında bağlantı kurulması bence de mümkün değildir.

Sonuç olarak, hakim yargılama sonuçlanıncaya kadar kazanılmış hak ( örneğin resen yemin, bozmaya uyma gibi ) dışındaki ara kararlarından rücu edebileceğine göre, bu yanlışlığın hatırlatılması niteliğindeki rücu talebinin de yargılama sonuçlanıncaya kadar yapılabileceği görüşündeyim.

Saygılarımla.
Old 29-06-2007, 01:31   #8
pallanco

 
Varsayılan Teşekkür Ederim

İlgilienip cevap veren herkese teşekkür ederim. Konu benim için cevaplanmış oldu.
Old 01-12-2010, 17:46   #9
Canavar Avukat

 
Varsayılan

Merhabalar,
Bu konunun basligini ilgilendirdigi icin ben de yazmak istedim.
Soyle ki; ozetle anlatmak isterim: dun durusmasi yapilan bir dosya hakkinda davaci vekili, benim muvekkil sirketimin leasing yoluyla davaci tarafa isletmesi icin verdigi bir arac uzerinde onceden kendi koydurmus oldugu tedbirin kaldirilmasi yonunde talepte bulundu. Bu bizim acimizdan cok iyi bir sey ! Iflasin ertelenmesi davasi acmis olan davaci kendi rizasi ile kredi yoluyla temin etmis oldugumuz muvekkilim sirketine ait olan arac uzerinde onceden koydurdugu tedbiri kaldiriyor. Yanlis olan burada basliyor, bendeniz asli mudahil vekiline soruldu denildiginde " Davaci vekilinin tedbirin kaldirilmasi yonundeki talebine aynen katiliyoruz tedbir kalksin" demem gerekirken fahis bir hata yaparak " Tedbir talebinin reddini isteriz" dedim. Ara karar sonucunda hakim de tedbir talebinin reddine seklinde bir karar verdi. Sonradan beyanimda hata yaptigimi anladim. Bu ara karardan rucu etmesi icin 3 gunluk suresi icerisinde yanlis beyanda bulundugumu aciklayan ve aslinda tedbirin kalkmasini istedigimizi bildiren bir dilekce yazsam, hakim kararini degistirebilir mi ? Ne yapmaliyim sizce ? Bahsi gecen konunun goruldugu mahkeme, ticaret mahkemesi sifatiyla asliye hukuk mahkemesidir.

Tesekkurler
Old 24-12-2014, 13:03   #10
Av. Arayış

 
Varsayılan Ara Karardan Rücü Konusunda Süre Var mıdır ?

Bu konuda yürütmekte olduğum bir davayla ilgili olarak yaşadığım durum benim de kafamı karıştırdı. Şöyle ki
Açmış olduğum bir boşanma davasında müvekkil hakkında adli yardım kararı aldım.Mahkeme yaptığı araştırmada müvekkilin 500,00 TL geliri olduğunu tespit ederek, adli yardım kararı verdi. Bu arada davalı mahkemeden kendisi ve çocuğu için tedbir nafakası kararı verdi. Nafaka miktarı toplam 250,00 TL. Mahkeme itiraz süresi belirtmemiş.
Karar bana yaklaşık bir buçuk ay önce tebliğ edildi. Meslektaşların yapmış olduğu açıklamalardan ve mahkemenin süre belirtmemiş olmasından yola çıkarak karardan rücu talep etmeyi düşünüyorum. Bu konuda görüşü olan Sn. meslektaşlar düşüncelerini paylaşırlarsa sevinirim. Şimdiden teşekkürler...
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Aşk Nedir Ne Değildir ? Enderce Yazdıklarımız - Yazdıklarınız. 576 04-05-2014 10:49
Namus Nedir? Namussuzluk Nedir? Av.Habibe YILMAZ KAYAR Kadın Hakları Çalışma Grubu 47 15-01-2010 12:02
ara karardan rücu dilekçesi Avukat Kamer Akgül Meslektaşların Soruları 3 18-06-2007 11:45
Kidem Tazmİnat için Mevduata Uygulanan En YÜksek faiz oranı nedir? AV.HÜSEYİN ÇUBUKÇU Meslektaşların Soruları 8 07-05-2007 11:17
Risk nedir? mutlakadalet Site Lokali 1 16-01-2007 12:14


THS Sunucusu bu sayfayı 0,04841208 saniyede 14 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.