Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Azil durumunda alınan icra dosyasının akıbeti ne olcak?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 10-04-2010, 18:02   #1
av.aysil

Varsayılan Azil durumunda alınan icra dosyasının akıbeti ne olcak?

Değerli Meslektaşlarım,

Şimdi bir müvekkil gerektiği gibi davranmadığı gerekçesi ile icra dosyasına bakan yani takip yapan ve haciz işlemi yapan ancak müvekkil ihtiyati haciz talebinde bulunmasına rağmen iht.haciz kararı aldırmayan ve dolayısıyla da borçlu bütün g.menkullerini devretmiş.(tabiki bu müvekkilin tabiri meslektaşımıza taminat ödeyip ödemediğide muamma) avukatını azletti ve bana vekalet vermek istiyor.Takip benm bulunduğum ilde olmadığı için bir arkadaştan takip akibeti ile ilgili yardım istedim ve pazartesi yanıt alacağım.

Ancak benim şimdi sormak isrediğim,

1)Bu şekilde yarım bir takibi aldığımda sıfırdan mı başlıyacağım yoksa devamı niteliğinde mi olacak.

2)Bir kere hacze gidilmiş ancak boçlu sattığı için mal haczedilememiş.Ancak eşinin üzerinde tapu da görünen g.menkul de var.şimdi ben bu aşamadan sonra eşinin malları için iht.haciz kararı alabilirmiyim?

3)Yani bu şekildeyarım alınan bir icra dosyası ile ilgili dosyanın içeriği öğrendikten sonra nasıl işlemler yapabilirim.

Teşekkür ederim.
Old 10-04-2010, 22:57   #2
ozlm

1) Takibe ilk açılan icra dosyasından devam edeceksiniz. Yoksa derdestlik itirazı ile karşılaşırsınız
2)Borçlunun eşinin malları için ihtiyati haciz kararı alamazsınız. Şartları varsa alacaklı vekili olarak katkı payı davası açabilirsiniz. Eve hacze gidip eşini icra kefili almak (tabii isterse) en kısa çözüm gibi.
Old 12-04-2010, 09:06   #3
av.aysil

Cevabınız için teşekkür ederim.Peki eş kabul etmezse ne yapabilirim.?
Old 12-04-2010, 09:41   #4
Pınar

Öncelikli olarak, Müvekkilinize, azlettiği avukatı, haksız olarak azletmiş olması ihtimali olduğunu ve bunun sonuçlarını anlatmanızı öneririm. Aksi halde siz de sorun yaşayabilirsiniz.

İcra işlemlerine meslektaşımızın kaldığı yerden devam edeceksiniz.
Bilidğiniz gibi,Eşin kefilliği kabul etme zorunluluğu yok, bu durumda yapabileceğiniz bir şey de yok.
Old 12-04-2010, 10:44   #5
ozlm

Evet eşin icra kefaletini kabul etme zorunluluğu yok. Ancak ortak yaşanan konuttan mal kaldırma şansınız var. ayrıca şartları varsa alacaklı vekili olarak katkı payı davası açabilirsiniz. Gayrimenkul üzerine tedbir de konulacağından karşı taraf uzlaşabilir.
Old 12-04-2010, 18:09   #6
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan ozlm
Evet eşin icra kefaletini kabul etme zorunluluğu yok. Ancak ortak yaşanan konuttan mal kaldırma şansınız var. ayrıca şartları varsa alacaklı vekili olarak katkı payı davası açabilirsiniz. Gayrimenkul üzerine tedbir de konulacağından karşı taraf uzlaşabilir.

Sayın ozlm,

Aynı şeyi 2 defa yazdığınız için sormak gereği duydum. Katkı payı davası açmanın şartları nelerdir? Alacaklı vekili olarak hiç böyle bir dava açtınız mı?
Old 13-04-2010, 14:32   #7
ozlm

sayın av.aysil çok teknik ve detaylı bir konu olduğu için size kitap ismi önerebiliyorum ancak. Ömer Uğur Gençcan Mal Rejimleri Hukuku. Burada alacaklının hakları kapsamlı olarak anlatılmış.
Sayın Ergin ben böyle bir dava açmadım. Mal rejimleriyle ilgili farklı bir davayı araştırırken ağırlıklı icra işi yaptığım için bu konuyu da araştırmıştım.
Saygılar.
Old 13-04-2010, 14:52   #8
av.aysil

Sayın OZLM,

Bilgileriniz ve katkılarınız için teşekkür ederim ancak benim yaptığım araştırmalara göre Katkı Davası açmak bu durumda zor.
Old 13-04-2010, 15:12   #9
Pınar

Ben anlamadım, ???

Dosya borçlusu, eşi aleyhine katkı payı davası açmış da, siz de onun mu vekili olacaksınız... aman deyim...

yanıtları okuyunca böyle bir sonuç çıktı

Sadece ilk sorunuzdan yola çıkarsak durumun katkı payı veya mal rejimleri ile uzaktan yakından ilgisi yok diye düşünüyorum.
Old 13-04-2010, 17:36   #10
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan ozlm
sayın av.aysil çok teknik ve detaylı bir konu olduğu için size kitap ismi önerebiliyorum ancak. Ömer Uğur Gençcan Mal Rejimleri Hukuku. Burada alacaklının hakları kapsamlı olarak anlatılmış.
Sayın Ergin ben böyle bir dava açmadım. Mal rejimleriyle ilgili farklı bir davayı araştırırken ağırlıklı icra işi yaptığım için bu konuyu da araştırmıştım.
Saygılar.

Ben de açmadım, açanı da görmedim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi