Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kronik şizofreni iş kazası sayılabilir mi?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 14-01-2009, 14:00   #1
membalik

Karar Kronik şizofreni iş kazası sayılabilir mi?

Değerli meslektaşlarım. Müvekkil, hastanenin hizmet alımı sonucu anlaştığı şirkete bağlı temizlik elemanı olarak çalışmaktayken morgda bir cenazenin taşınması ardından ruhsal problemler yaşamaya başlar. Akabinde 1 yıllık psikiyatrik tedavi görür ve sonuç olarak tedavi ile iyileşemeyen kronik şizofreni teşhisi konur. Müvekkil tedavi süresi boyunca raporlu olarak çalışmaz. Ancak son 6 aylık sağlık kurulu raporu üzerine ( İK 25-1-B sağlık nedeniyle haklı fesih) işveren müvekkile ihbarname göndererek işine son verir. İş kazası hükümlerinin uygulanması gerektiği kanaatindeyim ancak açıkçası bende durumdan etkilendiğim için değerli yorumlarınıza ihtiyaç duydum. Teşekkürler.
Old 14-01-2009, 15:17   #2
Av_Burcu

Sayın meslektaşım;

Şizofreni hastalığının genetik olduğunu biliyorum ancak emin değilim. Dava açmadan önce bunu bir psikiyatr ile görüşseniz iyi olur. Olaydaki gibi bir şokun sonrasında da bu tür hastalıklar görülüyor muymuş? açıkcası ben de merak ettim.
Old 14-01-2009, 15:59   #3
membalik

Karar Sn. Meslektaşım

Sağlık kurulu raporlarında olayın akabinde işitsel halüsinasyon ve sosyal izolasyon yakınmalarının bulunduğu belirtilmiş, gelişen süreçte de tedavi edilemeyen Kronik şizofreni kararı verilmiştir.
Old 14-01-2009, 19:42   #4
Engin Özoğul

Alıntı:
Yazan membalik
Değerli meslektaşlarım. Müvekkil, hastanenin hizmet alımı sonucu anlaştığı şirkete bağlı temizlik elemanı olarak çalışmaktayken morgda bir cenazenin taşınması ardından ruhsal problemler yaşamaya başlar. Akabinde 1 yıllık psikiyatrik tedavi görür ve sonuç olarak tedavi ile iyileşemeyen kronik şizofreni teşhisi konur. Müvekkil tedavi süresi boyunca raporlu olarak çalışmaz. Ancak son 6 aylık sağlık kurulu raporu üzerine ( İK 25-1-B sağlık nedeniyle haklı fesih) işveren müvekkile ihbarname göndererek işine son verir. İş kazası hükümlerinin uygulanması gerektiği kanaatindeyim ancak açıkçası bende durumdan etkilendiğim için değerli yorumlarınıza ihtiyaç duydum. Teşekkürler.

Sayın membalik

İş Kazasının unsurlarından yola çıkarak sorunuza cevap vermek gerekirse:

1- İşyerinde meydana gelme (gerçeklemiş)
2- İşyerinde yürütülmekte olan iş nedeniyle (gerçekleşmiş)
3- Sigortalıyı hemen ya da sonradan ruhen ve bedenen özre uğratma (gerçekleşmiş)

olayın iş kazası olduğunu söylemek mümkün.

Her iş kazası nedeniyle işverene sorumluluk yüklenemeyeceğini unutmamak gerek. Aktardığınız olay de çok uç bir durum. Ancak ben bu olayda işverene sorumluluk yükleneceğini düşünüyorum.

Saygılar
Old 14-01-2009, 21:00   #5
Av. Bülent Sabri Akpunar

Selamlar,

Müvekkilinizin "meslek hastalığı"na tutulduğunun tıbben ispatlanması halinde tazminat isteyebilirsiniz. Ne varki, meslek hastalıkları Çalışma Gücü ve Meslekte KAzanma Gücü Kaybı Oranı Tespit Yönetmeliği'nde (Ekinde) kural olarak sınırlı sayıda olup, şiforeni rahatsızlığı bunlardan biri değildir.Ama, Herhangi bir meslek hastalığının klinik ve laboratuar bulgularıyla kesinleştiği ve meslek hastalığına yol açan etkenin, işyeri incelenmesiyle kanıtlandığı hâllerde, meslek hastalıkları listesindeki yükümlülük süresi aşılmış olsa bile, söz konusu hastalık, Sosyal Sigorta Yüksek Sağlık Kurulunun kararı ile meslek hastalığı sayılabilir.

Bu durumda aynı yönetmeliğe göre müvekkilinizin işyeri ve mesleki şartlar nedeniyle bu hastalığa tutulduğunu sağlık kurulu raporuyla ispatlayabilirseniz meslek hastalığının sağladığı haklardan yararlanabilirsiniz.Aksi halde müvekkiliniz malulen emekli olma şartlarına sahipse bu yol da düşünülebilir.
Old 15-01-2009, 10:29   #6
Engin Özoğul

Sayın Üstad,

Ben olayın meslek hastalığı olmadığını düşünüyorum. Tanıma uymuyor.
Old 15-01-2009, 11:54   #7
membalik

Karar Sayın meslektaşlarım;

değerli yorumlarınız için teşekkür ederim. meslek hastalığı olamayacağı kanaatindeyim zira meslek hastalıkları, yapılan işin muhtemel risklerinden biri olmalıdır.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi