Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

iş sahibinin haksız azli ve vekalet ücreti

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 01-08-2008, 15:42   #1
üye18087

Varsayılan iş sahibinin haksız azli ve vekalet ücreti

Müvekkilim tarafından hiç bir gerekçe olmadan azledildim. Dava konusu, dolandırıcılıkla ilgili ve vekaletnameyi aldığımda müvekkil tutuklu idi. dosya halen soruşturma aşamasında ve iddianame hazır değil. müvekkille dosyayı takip etme konusunda anlaştık ve süresi içinde tutuklanmasına itiraz ettim. itirazım reddedildikten kısa bir süre sonra müvekkil savcı tarafından tahliye edildi. kendisiyle herhangi bir sözleşme yapmadık. ancak haksız olarak azledildiğim için asgari ücret tarifesinde yazılı vekalet ücretine hak kazanıyorum ve bunu takibe koymak istiyorum. vekalet ilişkisinin devamı esnasında görevin her türlü gereğini yerine getirdim.

sorum şu: takibi, asgari ücret tarifesine göre başlatacağım ancak tbb nin çıkardığı mı yoksa ankara barosunun çıkardığı tarifeye göre mi yapacağım bilemiyorum. ayrıca tarifelerde soruşturma aşaması ve ağır cezalık işler için farklı ücretler öngörülmüş; anlaşma davanın tüm safhaları içindi. itirazın iptali davası gündeme gelirse anlaşmanın bu şekilde olduğunu tanık ifadeleri ile ispat edebilir miyim? bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim. iyi çalışmalar...
Old 02-08-2008, 13:39   #2
ahmetyılmaz

İcra takibinizi TBB resmi ücret tarifesine göre hazırlamanızda fayda görüyorum. Anlaşmanızın soruşturma ve kovuşturma kapsamında olduğunu tanık yolu ile de ispat edilebileceğini düşünüyorum. Saygılar
Old 02-08-2008, 21:49   #3
Av_okan

sayın elif nur , uygulamada barola birliğinin ve boroların hazırladığı ücret tarifeleri resmi tarife olarak belirtilmektedir.ancak adalet bakanlığının tarifeleri ile farklılık gösterebilmekte ve sorunlar yaşanmaktadir. benim size nacizane tavsiyem takibinizin iptali riskiyle karşılaşmamanız adına , adalet bakanlığının ağır cezalık işler içn belirtmiş olduğu askari resmi ücret tarifesini baz alarak takip hazırlamanızdır.
Saygılar...
Old 03-08-2008, 11:48   #4
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Av.Elif Nur
sorum şu: takibi, asgari ücret tarifesine göre başlatacağım ancak tbb nin çıkardığı mı yoksa ankara barosunun çıkardığı tarifeye göre mi yapacağım bilemiyorum. ayrıca tarifelerde soruşturma aşaması ve ağır cezalık işler için farklı ücretler öngörülmüş; anlaşma davanın tüm safhaları içindi. itirazın iptali davası gündeme gelirse anlaşmanın bu şekilde olduğunu tanık ifadeleri ile ispat edebilir miyim? bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim. iyi çalışmalar...

İlk sorunuz için Avukatlık Kanunu'na bakmak gerekiyor:
Madde 164/3.fıkra-2.tümce: "Avukatlık ücretinin kararlaştırılmamış olduğu veya taraflar arasında yazılı ücret sözleşmesinin bulunmadığı yahut ücret sözleşmesinin belirgin olmadığı veya tartışmalı olduğu veya ücret sözleşmesinin ücrete ilişkin hükmünün geçersiz sayıldığı hallerde; değeri para ile ölçülebilen dava ve işlerde asgari ücret tarifelerinin altında olmamak koşuluyla ücret itirazlarını incelemeye yetkili merci tarafından davanın kazanılan bölümü için avukatın emeğine göre ilamın kesinleştiği tarihteki müddeabihin değerinin yüzde onu ile yüzde yirmisi arasındaki bir miktar avukatlık ücreti olarak belirlenir. Değeri para ile ölçülemeyen dava ve işlerde ise avukatlık asgari ücret tarifesi uygulanır."

Sözleşmenin kapsadığı işlerin tanıkla kanıtlanması konusunda ise, yazılı delille ispat sınırını anımsatmak istiyorum.

Old 04-08-2008, 08:21   #5
üye18087

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ

Sözleşmenin kapsadığı işlerin tanıkla kanıtlanması konusunda ise, yazılı delille ispat sınırını anımsatmak istiyorum.

ancak ispatlanmak istenen konu paraya ilişkin değil, anlaşmaya ilişkin.

bir de... soruşturma aşamasında azledildiğim için, tarifede belirtilen, "ağır cezalık işler" de öngörülen ücrete hak kazanır mıyım? anck 174. madde haksız azledilen avukat ücretin tamamına hak kazanır demekte. ben hak kazanması gerektiği kanaatindeyim ancak emsal teşkil edecek bir karar bulamadım.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi