Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

kamu ihale sözleşmelerinde kanuna aykırılık

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 03-01-2014, 14:57   #1
tevazu

Varsayılan kamu ihale sözleşmelerinde kanuna aykırılık

Öncelikle herkese merhabalar. Bu soruyu en az on kişiye sordum on farklı cevap aldım
Müvekkil şirket yapım işi için ihaleye giriyor ve kamu ihale sözleşmesi imzalıyor. Sözleşmede fiyat farkı verilebileceği kararlaştırılıyor ve katsayılar belirleniyor. Fiyat farkı hesaplanması kararnamesine göre bu katsayıların toplamının 1.00 olması gerektiği belirtilmiştir ancak bizim sözleşmede belirtilen katsayıların toplamı 0.98 ediyor. Bu durumdan dolayı formül hesabı değişiyor ve 60-70 bin tllik zarar doğuyor. Kamu ihaleleri sözleşmesinde de bizim imzaladığımız sözleşmede de sözleşmede belirtilen katsayıların hiç bir nedenle değiştirilemeyeceği ibaresi bulunmaktadır.
Yargı yoluna başvurduğumuz zaman adli yargıya başvurabileceğimizi biliyorum ancak ne gerekçe ile başvuracağımı bilmiyorum. yani bu davayı ne davası olarak açabiliriz.
Beni bilgilendirirseniz sevinirim. saygılar
Old 05-01-2014, 05:15   #2
Av.Mehmet İşlek

Kanaatimce açılacak dava inşai davadır.
HMK’nın 108/1 maddesindeki tanıma göre, inşai dava, yeni bir hukuki durumun yaratılmasını, mevcut bir hukuki durumun içeriğinin değiştirilmesini ya da onun tümüyle ortadan kaldırılmasını amaçlayan bir davadır.
Kanuna aykırı olarak sözleşmeye konulan şartlar geçersizdir.Bu çerçevede değerlendirildiğinde sözleşmede yer alan "sözleşmede belirtilen katsayıların hiç bir nedenle değiştirilemeyeceği ibaresi " hükmü geçersiz olacaktır.
Velhasıl sözleşmenin kurulduğu tarihteki endeksi kontrol etmenizde fayda vardır.İlgili kararnamede belirtildiği üzere her ay verilen endeksler değişebilmektedir.
YAPIM İŞLERİ FİYAT FARKI KARARNAMESİnde belirtilen :
"...
Ancak, idari şartname ve sözleşmede bu Esaslara göre fiyat farkı verileceği belirtilmesine rağmen, ihaleyi yapan idare tarafından ihale dokümanında işin niteliğine ve gereklerine göre a, b1, b2, b3, b4, b5 ve c sabit katsayıları için toplamları bire (1.00) eşit olacak şekilde herhangi bir ağırlık oranı temsil katsayısı belirlenmemiş ise, fiyat farkı hesaplanırken temel indeks ve güncel indeks olarak yukarıdaki indeksler yerine, Başbakanlık Devlet İstatistik Enstitüsü tarafından aylık yayımlanan (1994=100) bazlı Tablo- 2 : Toptan Eşya Fiyatları İndeks Sayıları Tablosunun “Genel” satırındaki sayı esas alınır. " denmek suretiyle idareye katsayı belirleme konusunda takdir yetkisi verilmiş olup 1.00 a eşit olması gerekliliği vurgulanmıştır.Aksi halde Genel satırdaki sayının esas alınması gerektiği söylenmektedir.
Nihai olarak davanızdaki talebiniz sözleşme şartlarının kanuna uygun hale getirilmesi olmalıdır.
Tabi dava açmadan önce idareye başvurup talebinizi bildirin derim eğer istenilen sonuç elde edilmezse dava açmanız yararınızadır.
Benim bakış açım bu yöndedir sayın meslektaşım saygılarımla...
Old 07-01-2014, 09:56   #3
tevazu

Teşekkür ederim. İdareye durumu bildirdik. Sözleşmede belirtilen katsayıların değiştirilemeyeceğini söylemişler. şimdi dilekçemizde katsayıların yanlış olmasından dolayı hiç düzenlenmemiş sayılması gerektiği ve fiyat farkının endekslere göre belirlenmesi gerektiğini mi belirteceğiz.
Tecrübeli bir avukat olmadığım için anlamakta güçlük çekiyorum kusura bakmayın
Old 10-01-2014, 13:57   #4
Av.Mehmet İşlek

Öncelikle belirtmek isterim ki ben de tecrübeli bir avukat değilim ancak düşüncelerimi paylaşmak ve birlikte doğruya ulaşmak adına bir bakış açısı sunmaya çalışıyorum sayın meslektaşım.Faydası olur yada olmaz ancak cevap bekleyen sorular fazla olduğundan bazı soruları özel olarak kanundan araştırıp düşüncemi yazıyorum.
Bu hususta şunu belirtmek isterim dediğiniz üzere: "katsayıların yanlış olmasından dolayı hiç düzenlenmemiş sayılması gerektiği ve fiyat farkının endekslere göre belirlenmesi gerektiği" talebi doğrudur fakat "hiç düzenlenmemiş sayılması" demek sözleşmenin ortadan kaldırılması talebi gibidir.O yüzden "sözleşme hükümlerinin kanuna uygun hale getirilmesi ve fiyat farkının endekslere göre belirlenmesi gerektiği talep edilebilir.Düşüncem bu yönde umarım böyle bir dava açmış tecrübeli bir avukat arkadaşımız da yardımcı olur hususta.
Saygılarımla
Old 10-01-2014, 16:28   #5
tevazu

Çok teşekkür ederim sayın meslektaşım. Dilekçemi yazmamda büyük faydanız oldu. Bakış açımı değiştirdiniz. Tekrar teşekkür ederim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi