Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kooperatif Üyelerinin S.S.K Borçlarından Sorumluluğu

Yanıt
Old 28-03-2008, 12:21   #1
SPARTACUS

 
İnceleme Kooperatif Üyelerinin S.S.K Borçlarından Sorumluluğu

--- Konuya yardımlarınız için teşekkür ederim

--- 4 Haziran 2004 tarihinde 7 kurucu kişiyle sınırlı sorumlu motorlu taşıyıclar kooperatifi kuruluyor.
--- 01.07.2004 -21.02.2005 tarihlerinde Yönetim Kurulu kararıyla 2 kişi üyeliğe kabul edilmiştir.
--- 05.08.2004 -01.01.2005 tarihlerinde Yönetim Kurulu MEB Öğrenci taşıma ve yemek ihalelerine girilmesine karar vermiştir.
--- Kooparetif bugüne kadar ilk genel kurul toplantısı da dahil hiç bir genel kurul toplantısını yapmamıştır.Fakat taşıma işlerini MEB nezdinde sürdürmüştür.
--- S.S.K ,Kooparetafe taşıma işlerinde kullanılan minibüslerin şöförlerinin İşe girişlerinin bildirilmediği,Aylık pirim hizmet belgesi verilmediği,İşyerine ait defter ve belgelrin gösterilmemesi hususlarında idari para cezası kesmiştir.

SORULAR :
--- Hiç bir genel krurl toplantısını yapmamamış olan bu kooparetafin söz konusu idari para cezasından sorumluluğu mümkünmüdür ?
--- Üyelerin sorumluluğu mümkünmüdür ?
--- Bu kooperatifin tasfiyesi için önerileriniz ?
Old 28-03-2008, 13:10   #2
avmurat

 
Varsayılan

Sayın spartacus, sorularınıza sırasıyla cevap vermek gerekirse:
1)Kooperatif halen tasfiye olmadığından prim borçlarından sorumludur.
2)Kooperatif üyelerinin ssk borçlarından sorumlu olmaları için, ya ana sözleşmede buna dair bir madde olması gerekir ya da 506 sayılı yasanın 80.maddesinde belirtilen yöneticilerden olması gerekir.
3)K.K.m.81/6 gereği üç yıl olağan genel kurul toplantısının yapılmaması dağılma sebebir.Bu sebebe dayanarak tasfiye için dava açabilirsiniz.Ancak şu husus da unutulmamalı ki K.K.m.ek-2 gereği genel kurulu toplantıya çağırmayan yönetim kurulu üyeleri, fiilin önem ve mahiyetine göre bir aydan altı aya kadar hapis ve para cezası ile cezalandırılırlar ve aynı madde gereği bu hapis cezası paraya çevrilemez.
Old 28-03-2008, 13:37   #3
SPARTACUS

 
Varsayılan

-- Cevabınız için teşekküredrim sayın avmurat
-- Peki ,Yönetim kurulu İlk Genel Kurul toplantına kadar seçilmiştir.Oysa ki ilk genel kurul toplantısı ve hiç bir genel kurul toplantısı yapılmamıştır.
-- Bu durum da Yöneticilerin durumu nedir ?
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Üst Düzey Yöneticilerin Prim Borçlarından Sorumluluğu Mahpare Esenlik Meslektaşların Soruları 5 04-10-2009 17:46
Kiracının Borçlarından Ev Sahibinin Sorumluluğu? muratozsa Meslektaşların Soruları 6 07-04-2009 15:41
Dernek üyelerinin boçlarından derneğin sorumluluğu Av.Siysar Meslektaşların Soruları 1 31-12-2007 17:54
Kooperatif Üyelerinin Hakları metnet Hukuk Soruları Arşivi 0 15-03-2005 13:58
Vergi Borçlarından Mirasçıların Sorumluluğu Elif Hukuk Soruları Arşivi 1 27-02-2002 20:29


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03944707 saniyede 14 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.