Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

haklar

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 13-12-2010, 15:57   #1
Konuk

Varsayılan haklar

merhaba ben 10 yıllık evli ve bir kız çocuk annesiyim kızım 6 yaşında.eşim hiçbir sebep göstermeden bizi evden attı 6 ay dır.evime giremiyorum ve kendi şahsıma ait eşyalarım sokağa atıldı.anlaşmalı boşanmak istedi benimle fakat nafaka harici birşey alamazsın dedi.ben araba almak için kredi çekmiştim ve krediyi ben ödüyorum fakat araba babasının üzerine.kızımın masraflarıda benim üzerime.eşimden fazla maaş alıyorum.çekişmeli boşansam nafaka tazminat ve borçların bir kısmını ödemesine dair bir karar çıkabilirmi.davayı onun yada benim açmam kararda etkili olurmu.nafakayı kızıma verecek.bu arada 6 ay önce darp olayımızda var kızımın yanında.rapor almadım fakat izlerine arkadaşlarım şahitlik yapabilecekler.şimdiden çok teşekkür ederim.
Old 13-12-2010, 19:00   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

1-Öncelikle sizin ve müşterek çocuğun güvenliğinin sağlanması bakımından en yakın aile mahkemesine başvurarak evden atılma olayı nedeni ile müşterek konuta giremediğinizi ve maruz kaldığınız şiddet sebebi ile koruma kararı isteyiniz.Bu korma kararında eşinizin korku ve şiddete yönelik tüm davranışların yasaklanmasını,müşterek konuttan uzaklaştırılarak evin size ve müşterek çocuğa tahsisini,evin mutat giderlerinim eşiniz tarafından ödenmeye devam edilmesini,ayrıca geçim ve çocuğun bakımı için 6 ay süresince nafakaya hükmedilmesini isteyebilirsiniz.

Şiddet uygulayan sonuçlarına katlanmalıdır.

2-Boşanma konusunda karar verir iseniz davayı kusursuz tarafın açması uygun olur.Bu durumda eşiniz dava açıp "ben eşimi ve çocuğumu evden attım,bu sebeple şiddetli geçimsizlik var boşanma istiyorum" derse davası muhtemelen reddedilecektir.

Bu nedenle davayı sizin açmanız daha uygundur.

3-Boşanma davasında mevcut ve beklenen mali haklarınızdaki kayıplarınız için maddi,kişilik haklarına yönelen saldırılar ( örneğin şiddet uygulanması)için manevi tazminat talep edebilirsiniz.

4-Dava sırasında ve sonrasında çocuk sizin yanınızda ise talep halinde karşı taraf tedbir ve boşanma sonrasında iştirak nafakası ödeyecektir.Kendiniz için tedbir nafafası dava süresince mükerrer olmamak koşulu ile istenebilir.Geliriniz daha fazla olduğundan sizin yoksulluk nafakasına karar verilemsi pek mümkün değildir.

5-Boşanma davasında borçların bir kısmını eşinizin istlenmeyi kabul etmesi sizi borç yükümlülüğünden kurtarmaz.Olsa olsa bu miktarı eşinizden talep edebilirsiniz.

6-Darp olayının sonrasında tanıkların bunu görmeleri ve mahkemede bunu açıklamaları dosyanız bakımından önemlidir.

Her aşamada bir avukattan hukuki destek almanızı öneriyoruz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi