Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

mazeret bildirmede sayı sınırı (çok acil)

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 03-06-2009, 15:57   #1
miss_lawyer

Dikkat mazeret bildirmede sayı sınırı (çok acil)

Şerhir dışındaki bir sulh hukuk dosyasına ait duruşmam için 2 kez mazeret gönermiştim.(bulunduğum ildeki duruşmalarla aynı güne denk geldiği için) yarın yine aynı şehir dışı dosyam var ve yine bulunduğum ilde birçok dosyama ait duruşmalar olmasından dolayı mazeret göndermeyi düşünüyorum.
soru 1) arka arkaya 3 kez mazeret verilemez diye hatırımda kalmış , doğru anımsıyor muyum?
soru 2) mazeret bildirmede harhangi bir sayı sınırlaması var mıdır?
teşekkürler..
Old 03-06-2009, 16:05   #2
avukathavva

Sayı sınırlaması yok diye düşünüyorum. Çünkü daha önce çalıştığım büroda bir dosyaya 2den fazla mazeret gönderdiğimizi hatırlıyorum.
Old 03-06-2009, 16:07   #3
avukathavva

Mazeret gönderirken mazerete ilişkin masrafı eklemeyi unutmayın. Çünkü usulüne uygun olması için masraf gerekli masraf eklemezseniz mazeretiniz kabul edilmeyebilir
Old 03-06-2009, 18:12   #4
AV.BİLGE KALAYCI

Mazerette sayı sınırı olmaz. Ama hakkınızda mazeretin takdiri yapılırken masrafının ve belge suretinin eklenmesi gerekir. Aksi takdirde sıkıntı yaşarsanız. Kabul etmeyebilir.
Old 04-06-2009, 00:12   #5
Av.Gulsen

Mazerette sayı sınırlaması yok.Ama üst üste 3 kere mazeret gönderirseniz mazeretiniz kabul edilmez diye biliyorum...
Old 04-06-2009, 08:07   #6
carlito

Mazeretininizi belgelemeye özen göstermenizi tavsiye ederim.Aksi takdirde kabul edilmeyebiliniyor..Pulsuz mazeret de Hukuk Mahkemeleri'nde geçersiz sayılabiliyor.Saygılar..
Old 04-06-2009, 11:13   #7
hülya eren

Varsayılan mazeret

mazeret adı üstünde geçici bir kusur hali
sayı sınırı yoktur sadece keyfi,davayı uzatmaya yönelik olmaması gerekli
ama bazen mahkemeler bana niye mazeret verdi,buraya katılıp,diğer yere mazeret verseydi şeklindeki bir yargıyla mazeretei geçersi sayıp reddediliyor
bu durumda mazeretinizin geçerli bir mazeret olduğunu belgeleyip HUMK gereği 10 gün içinde eski hale iade talebinde bulunmanız gerekiyor.
mazarete masraf vermek yasa gereği zorunlu değil ama uygulama sayemizde böyle yerleştirildi,şimdi ceremesini çekmek yine bize kaldı
kolay gelsin
Old 04-06-2009, 11:59   #8
eyinusruk

Merhaba,

Bildiğim ve pratikte gördüğüm kadarı ile, mazerette sayı sınırı yok.

MAzeretin kabulü takdire bağlı.

Durumunuzu kuvvetlendirmek için, duruşmaya katılmama nedeniniz olan diğer duruşmanın, o gün duruşması olduğunu gösterir tutanağı ve beraberinde masrafı eklemeniz gerektiğini düşünüyorum.

İyi çalışmalar
Old 07-06-2009, 12:11   #9
mdelen82

mazeretin sınırı yok. ancak ekinde masraf ve gerekçesini belgelendirirseniz iyi olur.Hakim talebinizi reddetmez.
Old 08-06-2009, 13:18   #10
av.selim selim

Mazeretin sayı olarak sınırı yok ,ancak iki sınır var bu konuda ;

birincisi ,davayı uzatmaya yönelik mazeret verildiği anlaşılırsa hakim ret eder , davaya yokluğunuzda devam eder , duruma göre hakimi kızdırırsanız davacı vekili iseniz müracaata bırakabilir

ikincisi de hakim belge isteyip te sizde verememişseniz mahkemeye yalan beyan veya CMUK a göre müdafi olarak giriyorsanız belgesiz yada yalan mazeret vermişseniz görevi kötüye kullanma suçu ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

üçüncü bir ölçüt te , Hakimi kızdırmamak, kızdırmazsanız sorun çıkmaz .
Old 09-06-2009, 16:36   #11
Av. Naif ŞAŞMA

mazerete kesinlikle pul eklenmeli çünkü HUMK hükümlerine göre "duruşma gününün kalemden öğrenilmesine" karar verilmesi mümkün değil. bir de mazeret sunarken mahkemelerin geniş yetkili olanı için daha dar yetkili olan mahkemedeki duruşam için mazeret sunmayın. bir kere dahi olsa hakim nezdinde puan kıran bir olgu çünkü. Örneğin. sulh hukukta izale-i şüyuu davasının en önemli duruşması ile ağır ceza mahkemesinde bilirkişi raporunun halen bekleneceği duruşma olsa bile sulh mahkemesine mazeret gönderilmeli bence. aksi yorumlar çıkabilir saygı duyarım.
Old 11-06-2009, 13:59   #12
eyinusruk

Merhabalar, bu konuda eski tarihli bir HGK kararını paylaşmak istedim :

HGK 06.04.1955 T. 1591/1690

" ... Duruşmanın talikine dair talebi mahkemece kabul edilmiş olmakla, duruşma için tayin edilen günün usulüne uygun tevfikan bildirilmesi icap eder. Dilekçede, duruşma gününün kalemden öğrenilmesinin beyan edilmesi, bu usulü muamelenin ihmalini gerektirmez. "

Aynı şekilde diğer bir karar da:1. H.D. 28.01.1999 110/321
Kaynak : Yargıtay Kararları Dergisi Ağustos 1999 s. 1040-1041

Kolaylıklar dilerim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi