Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Stajı ve Meslek Seçimi Hukuk eğitimi sonrası meslek seçimi ile Avukatlık veya Hakimlik/Savcılık Stajı ile ilgili konular

endişe!

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 02-02-2009, 16:50   #1
Müge86

Varsayılan endişe!

merhabalar... mezun olunca 'nasıl başarılı olabilirim' kaygısı var. başarılı olmak için ne yönde naıl ilerlenebilir? yardımcı olursanız çok sevinirim.
Old 02-02-2009, 18:06   #4
Müge86

peki şöyle söyleyeyim.. benim için başarı en iyinin de iyisi olmaktır.belirli kalıplar içinde kalmamak adına bu konuyu paylaşmak istedim.fakülte bitirip büro açmak değil amacım.bunun dışında beni neler farklı kılabilir.avukatlık mesleğinde parmakla gösterilmek için neler yapılabilir?
Old 02-02-2009, 20:40   #5
OLCAYK

Bilgi başarının birinci anahtarı, devamı için Av. Mehmet Toprak' a katılıyorum.
Old 02-02-2009, 21:15   #6
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Müge86
peki şöyle söyleyeyim.. benim için başarı en iyinin de iyisi olmaktır.belirli kalıplar içinde kalmamak adına bu konuyu paylaşmak istedim.fakülte bitirip büro açmak değil amacım.bunun dışında beni neler farklı kılabilir.avukatlık mesleğinde parmakla gösterilmek için neler yapılabilir?

Avukatlık mesleğinde bilgisi nedeniyle parmakla gösterilene rastlamadım ama olumsuz tutum ve davranışları nedeniyle -çaktırmadan- parmakla gösterilene tanık oldum.

Bilgi, en büyük servettir. Bir hocamın bana önerisi şu olmuştu: "Sürekli kendini geliştir ve bilgini artır. Zengin olabilirsin, ancak bir hırsız veya dolandırıcı yahut benzeri bir olumsuzluk malvarlığını elinden alabilir. Rızan olmasa da alabilirler. Fakat bilgini sen vermedikçe kimse alamaz."

Ben bu öneriye sıkı sıkı sarılmaya çalışıyorum ama ne derece başardığımı bilmiyorum.
Old 02-02-2009, 21:29   #7
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Av. Mehmet Toprak
başarı uygun zamanda uygun yerde bulunmak ve uygun kişileri tanımakmış

Alıntı:
Yazan OLCAYK
Bilgi başarının birinci anahtarı, devamı için Av. Mehmet Toprak' a katılıyorum.

Yazacaklarım için sayın Toprak ve sayın OLCAYK'dan özür dilerim.
Bu tür düşüncelerden nefret ediyorum. Ülkenin bu hale gelmesinin nedenlerinden biri de böyle düşüncelerin esiri olmuş insanlardır.
Unutmayınız: Herkes "beyaz" dese de, "siyah" yine siyahtır.
Old 02-02-2009, 21:42   #8
Av.Mehmet Saim Dikici

Uygun zamanda, uygun yerde bulunan ve uygun kişileri tanıyan bir kişinin bizatihi kendisi o işe uygun değilse, o ortamda en fazla bir misafirin kaldığı süre kadar kalır.
Old 02-02-2009, 22:11   #9
Müge86

Tanıdığım çok bilgili avukatlar var onlardan özür dileyerek söylüyorum ki şuan hiç haketmedikleri yerdeler başarı evet bilgi olabilir ama bence bilgininde ötesinde artık başarı.Şuan büyük şirketler bilgiden öte bazı şeylere daha fazla önem veriyorlar insanlarda. günümüz koşullarında avukatlıkda bir eczacılık gibi oldu.bir eczacı binlerce eczaci diğerlerinin arasından nasıl sıyrılacaksa avukat da diğerlerinden öyle sıyrılmalı.(fazlalık olarak benzetme yaptım). ayrıca birşey hakkında daha bilgi edinmek istiyorum geçenlerde aile mahkemesinde bir boşanma davasını izlemek amacıyla davaya katıldım.hakim avukatın gereksiz örneklendirmesine sert bir dille çıkışdı ve avukat susmak zorunda kaldı.avukatlık istediğim için bu çok dikkatimi çekti ve ağırıma gitti böyle birşey yaşanabiliyormu yani hakim dilediği gibi davranabilirmi?evet hukuk kurallarını aşmadan örf adet kalıpları içerisinde kendince hüküm verebilir,fakat bu örnek yasalmıdır.?
Old 03-02-2009, 12:21   #10
adlig_recht

Alıntı:
Yazan Müge86
merhabalar... mezun olunca 'nasıl başarılı olabilirim' kaygısı var. başarılı olmak için ne yönde naıl ilerlenebilir? yardımcı olursanız çok sevinirim.
Sayın Müge,
Anladığım kadarıyla çok ''Ünlü '' bir avukat olmak istiyorsunuz. Bunun bir formülü olduğunu düşünmüyorum. Tanınmış bir avukat olmanız tamamen sizin kişisel özellikleriniz, yeteneğiniz ve insanlara verdiğiniz enerjiyle ilgilidir. Bu tip şeylerin sonradan tamamlanabileceğeni düşünmüyorum. Umarım istediğiniz başarıyı yakalarsınız...
Old 03-02-2009, 17:21   #11
halit pamuk

Alıntı:
Tanıdığım çok bilgili avukatlar var onlardan özür dileyerek söylüyorum ki şuan hiç haketmedikleri yerdeler başarı evet bilgi olabilir ama bence bilgininde ötesinde artık başarı.Şuan büyük şirketler bilgiden öte bazı şeylere daha fazla önem veriyorlar insanlarda. günümüz koşullarında avukatlıkda bir eczacılık gibi oldu.bir eczacı binlerce eczaci diğerlerinin arasından nasıl sıyrılacaksa avukat da diğerlerinden öyle sıyrılmalı.(fazlalık olarak benzetme yaptım). ayrıca birşey hakkında daha bilgi edinmek istiyorum geçenlerde aile mahkemesinde bir boşanma davasını izlemek amacıyla davaya katıldım.hakim avukatın gereksiz örneklendirmesine sert bir dille çıkışdı ve avukat susmak zorunda kaldı.avukatlık istediğim için bu çok dikkatimi çekti ve ağırıma gitti böyle birşey yaşanabiliyormu yani hakim dilediği gibi davranabilirmi?evet hukuk kurallarını aşmadan örf adet kalıpları içerisinde kendince hüküm verebilir,fakat bu örnek yasalmıdır

Bence ne iş yaparsanız yapın bilgi çok önemlidir. Mutfakta yumarta yapıp yemek isteseniz bile üç yumurta kırmak bile başarısızlıkla sonuçlanabilir. Üç yumurta kırdınız ne kadar süre ile pişireceksiniz? Ne kadar tuz katacaksınız? Kısık ateşte pişirmek mi daha iyi olur yoksa yüksek ateşte mi?

Duruşmanın önemi yok hatta duruşmaya bile gerek yok. Asıl önemlisi duruşma öncesinde ve sonrasında avukatın yaptıklarıdır.

Yani, Sayın Aladağ'a katılıyorum. Başarı nedir?

Ünlü bir avukat olmak mı?
Old 03-02-2009, 22:38   #12
Giyom Tell

Alıntı:

Alıntı:
Tanıdığım çok bilgili avukatlar var onlardan özür dileyerek söylüyorum ki şuan hiç haketmedikleri yerdeler başarı evet bilgi olabilir ama bence bilgininde ötesinde artık başarı.Şuan büyük şirketler bilgiden öte bazı şeylere daha fazla önem veriyorlar insanlarda. günümüz koşullarında avukatlıkda bir eczacılık gibi oldu.bir eczacı binlerce eczaci diğerlerinin arasından nasıl sıyrılacaksa avukat da diğerlerinden öyle sıyrılmalı.(fazlalık olarak benzetme yaptım). ayrıca birşey hakkında daha bilgi edinmek istiyorum geçenlerde aile mahkemesinde bir boşanma davasını izlemek amacıyla davaya katıldım.hakim avukatın gereksiz örneklendirmesine sert bir dille çıkışdı ve avukat susmak zorunda kaldı.avukatlık istediğim için bu çok dikkatimi çekti ve ağırıma gitti böyle birşey yaşanabiliyormu yani hakim dilediği gibi davranabilirmi?evet hukuk kurallarını aşmadan örf adet kalıpları içerisinde kendince hüküm verebilir,fakat bu örnek yasalmıdır.?

Başarılı olma çabalarınıza imla ve dilbilgisi kurallarına gereken özeni gösterek başlayabilirsiniz.
Old 21-03-2009, 13:26   #13
yahya kemal yılmaz

Bu hayatta ya tozu dumana katarsın ya da tozu dumanı yutarsın eğer avukatlık yapacaksan bu uralı unutma yahya kemal yılmaz
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi

THS Sunucusu bu sayfayı 0,03350401 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.