Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Menfaat Çatışması

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 05-08-2017, 17:17   #1
Avukat_A.K.

Varsayılan Menfaat Çatışması

Öncelikle tüm meslektaşlarıma iyi günler diliyorum.

Benim uzunca bir süredir davacılar vekili sıfatıyla takip etmekte olduğum taşınmaz satış vaadi sözleşmesine dayalı tapu iptali ve tescili davası var. Keşif aşaması sona erdi. Bilirkişi raporlarını tebliğ aldık. Tanıklar ve mahalli bilirkişiler mahallinde dinlendi. Karar aşamasında. Ancak aynı ada ve parsele dayalı olarak kendisinin de hak sahibi olduğunu ve halen kullanmakta olan yer olduğunu beyan eden bir kimse var. O kişi de dava açmak istiyor. (Bu arada ilk dava dava açıldıktan sonra benim tarafımdan takip edilmeye başlanıldı.) Sonradan dava açmak isteyen kimsenin müvekkillerden hiçbir talebi yok. Müvekkillerle de tek tek görüşeceğim ama görüştüklerim bu kimsenin de kullandığı kısmın olduğunu kabul ediyor. Dahili davacı kurumu mevzuatımızda ve hukukumuzda yok. Fer'i müdahale kurumunu da uygun görmedim. Zira hak talebi var dava açacak kimsenin. Asli müdahale fikri de uzak geldi. Sebebi de asli müdahalede hem davacılara hem de davalılara dava açması gerekiyor. Ama bu kimse burada sadece kendisinin de davacı olması gerektiğini düşünüyor ve müvekkillerin de kullanımları ile iddialarını kabul ediyor. Burada yeni dava açmak fikri aklıma geliyor. Muhtemelen davalıların aynı olması ve aynı ada/parsele ilişkin uyuşmazlığın bulunması sebebiyle birleştirme kararı verilir. Benim sorum; burada yeni dava açacak olan kimsenin avukat olarak vekaletnamesini kabul edip yeni davada davacı vekili olarak davayı takip etmem, menfaat çatışmasına girer mi? Çünki davacılar vekili olarak takip edilen bir dava var. Ve davacı sayısı artacak. O kişi de aynı yerden kullandığı kısmı istiyor. Bu hususta fikrini beyan edecek meslektaşlarıma teşekkürlerimi ve saygılarımı sunuyorum.
Old 07-08-2017, 11:50   #2
Av. Damla Durmuş

Menfaat çatışmasının illaki olacağını düşünüyorum.

Siz her ne kadar, sonradan dava açmak isteyen kimsenin müvekkillerinizden talebi olmadığını, müvekkillerinizden görüştüklerinizin de bu kimsenin de kullandığı kısmın olduğunu kabul ettiklerini söyleseniz de, bu kişi,yeni bir dava açtıktan sonra hak talebinin kapsamına, sizin müvekkillerinizin kullandığı alanın da dahil olması KUVVETLE MUHTEMELDİR! Hak sahibi olunduğu iddia edilen taşınmazın kısımlarına dair, dava açmak isteyen kişi aynı taşınmazda kullandığı kısmı istiyorsa, kullandığı kısmın sizin müvekkillerinizin olan kısma denk gelip gelmeyeceğini şu aşamada bilemeyebilirsiniz. Davanın ilerleyen aşamalarında, dava açacak olan bu kişinin hak sahibi olduğunu iddia ettiği kısmın, sizin müvekkillerinize ait olan kısım olduğunu da görebilirsiniz. Dolayısıyla menfaat çatışması olacaktır. Hele ki aynı ada aynı parsele dayalı olarak dava açtığını da göz önünde bulundurun. Anlattıkların kadarına bakılarak menfaat çatışması yüksek ihtimal vardır.
Old 07-08-2017, 20:50   #3
Avukat_A.K.

Teşekkür ederim Sayın Meslektaşım. Ben de bu konuyu çok araştırdım ve düşündüm. Ve davayı kabul etmedim. Zira menfaat çatışması yaşanabilir. Çok sağolun yanıtınız için. İyi akşamlar diliyorum.
Old 07-08-2017, 23:38   #4
Av. Damla Durmuş

Alıntı:
Yazan Avukat_A.K.
Teşekkür ederim Sayın Meslektaşım. Ben de bu konuyu çok araştırdım ve düşündüm. Ve davayı kabul etmedim. Zira menfaat çatışması yaşanabilir. Çok sağolun yanıtınız için. İyi akşamlar diliyorum.

Ben teşekkür ediyorum. İyi geceler diliyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi