Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Yabancı şirketten alacak tahsili için izlenecek yöntem nedir?(çok acil)

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 24-04-2008, 14:24   #1
altiokebru

Varsayılan Yabancı şirketten alacak tahsili için izlenecek yöntem nedir?(çok acil)

Merhaba sayın meslektaşlarım. Sorumla ilgili elimde kaynak bulunmaması nedeni ile siteden edindiğim bilgilerle vardığım bir takım sonuçları yazacağım. Bilgi ve tecrübe sahibi meşlektaşlar yardımcı olursa sevinirim. Müvekkilim şirket Türkiye'de. Almanyadaki yabancı bir şirkete mal satmış, borçlu şirket bir kısım ödeme yapmış ancak bakiye alacağı ödemiyor. Taraflar arasında yazılı bir sözleşme yok. Elimizde CMR belgeleri, gümrük beyannameleri, çeki listeleri, müvekkile yapılan ödemeler ile ilgili banka ekstreleri ve faks ile verilen sipariş listesi var. Öğrendiğim kadarı ile ihracat faturalarının, malın teslimi sırasında alıcıya teslimi gerekiyor ve müvekkil şirket de malla birlikte faturayı firma yetkililerine teslim etmiş. Faturaya bir itiraz olmamış. Belirttiğim gibi fatura teslim alındıktan sonra bir kısım ödeme de yapılmış. Henüz yeterince emin olmamakla birlikte, öncelikle noter kanalı ile bir ihtarname göndermeyi ve sonra da icra takibi başlatmayı düşündüm. Yetki konusunda, faturada müvekkilin bulunduğu yer mahkeme ve icra dairelerinin yetkili olduğuna dair bir kayıt bulunduğundan ve faturaya itiraz edilmediğinden bu yetkili ülke hukukunu tayine ve Türk hukunun yetkili olduğunu kabule yeterli olabilir diye düşündüm. İhracat faturaları malın teslimi sırasında verilmek zorunda olduğundan faturanın teslimini ve teslim tarihini isbat sıkıntısı da yok gibi geliyor. Ama belirttiğim gibi bunlar sadece mantık yürüterek vardığım sonuçlar. Yabancı şirket hakkında iucra takibi başlatmanın uzun bir prosedürü olması gerektiğini tahmin edebiliyorum ancak sitede tartışılan benzer konuları inceleyerek varabildiğim sonuçlar bunlar.İzlemem gereken yöntemi ayrıntıları ile öğrenebileceğim bir kaynak varsa, kaynak belirtilmesi de çok makbule geçer.İlgilenbilecek arkadaşları şimdiden çok teşekkür ederim.
Old 24-04-2008, 23:10   #2
Gemici

Sayın altiokebru,
taraflar başka bir anlaşmaya varmamışlarsa,yetkili mahkeme borçlunun bulunduğu yer mahkemesidir Alman Yasaları'na göre. Açığa kavuşturulması gereken nokta burada faturanın yetkili mahkemenin belirlenmesi konusunda bir anlaşma niteliğini taşıyıp taşımadığı konusu. Eğer borçlu tarafın itiraz etmediği fatura bir anlaşmadır, çünkü borçlunun sesini çıkarmaması zımni bir kabuldür dersek, yetkili mahkemenin Türk Mahkemesi olduğu sonucuna varabiliriz. Bu konuda kesin bir fikrim olmamakla beraber faturadaki bir kaydın yetkili mahkemeyi belirleme yönünde bir anlaşma olarak kabul edilemiyeceği düşüncesi bana daha mantıklı görünüyor.

Bir ihtarname göndermekle karşı tarafın olayı nasıl değerlendirdiği konusunda bir fikir sahibi olabilirsiniz, ihtarnamenize karşı gösterdiği tepkiyi değerlendirerek. İhtarnameyi noter kanalıyla yapmak zorunda da değilsiniz. Sizin avukat olarak göndereceğiniz ihtarname ile noter kanalıyla göndereceğiniz ihtarname arasında etki bakımından bir fark yok bence. Önemli olan göndereceğiniz ihtarnameyi Almanca'ya çevirmek ve gerekirse resmi yoldan tebliğ etmek.

İhtarnameden sonra nasıl bir yol takip edebileceğiniz konusunu, yetkili mahkeme konusunun açıklığa kavuşmasından sonraya bırakalım. Buna rağmen kısaca belirteyim, takibe Türkiye'den de başlasanız Almanya'dan da başlasanız icra takibi için bir ilama ihtiyacınız var.

Saygılarımla
Old 25-04-2008, 14:25   #3
altiokebru

Sn.Gemici, ilginize teşekkür ederim. İşleme ne şekilde başlarsam başlayayım, bu konuda uyulması gereken bir takım kurallar bulunduğunu, Adalet Bakanlığının yayınladığı genelgeler doğrultusunda ve iki ve çok taraflı adli yardımla ilgili anlaşmaları da gözönünde bulundurarak işlem yapmam gerektiğine ilişkin bilgi edindim. Sizin tebligatı resmi kanaldan yaptırmaya çalışın derken kastetdiğiniz de bu husus sanırım. İncelememi tamamlamadım henüz ama savcılık kanalı ile tebligat yaptırmak gerektiği yolunda bilgi edindim. Tekrar teşekkür ederim. Selamlar..
Old 25-04-2008, 14:45   #5
Av.Mail Rüstem

Alıntı:
Yazan altiokebru
Anlamadım Sn.İltem, neyi denemeyeyim
Sayın altıokebru,
Neden bozum ediyorsunuz beni? Sitede yeni olamaz mıyım? "DENEME" maksatlı bir giriş yapmış, "amanın böyle oluyormuş, şuraya basılıyormuş, ehh öğrendik artık silelim" demiş olamaz mıyım?"...
Şaka bir yana olay yukarıda arz ettiğim gibi cereyan etti. Masumum.
Diğer taraftan bu kadar rahatsızlık vermişken, konunuzu da inceleyeyim dedim. Yabancı bir firmaya Türkiye'den takip başlatmak, pek iç açıcı bir teşebbüs gibi gelmiyor. İcracılara yurtdışı tebligatı yaptırana kadar burnunuzdan gelir. Noter kanalıyla ihtarat da bence çok gerekli değil, elinizdeki belgelerde kesin vade varsa ayrıca ihtara lüzum olmamak gerekir. Doğrudan Asliye Ticarette dava açılmasını da bir seçenek olarak düşünmenizi öneririm. Hiç değilse bunlar bu konularda daha tecrübeli Mahkemeler... Netice almak yine zor olmakla birlikte, muhatap olduğunuz merci sizi daha az üzecektir bu durumda.
Old 25-04-2008, 16:54   #6
altiokebru

Sn.İltem, bozulmanız için yazmamıştım, öyle söyleyince üzüldüm şimdi.. Konu gerçekten sıkıntılı, ben de farkındayım. Sizin deneme yaptığınızı görünce takılmadan edemedim. Yanıtınızı da hemen kaldırmışşınız, konuyu okuyanlar bir şey anlamayacakAma bu sıkıcı konuya hem biraz tebessüm eklediğiniz için hem de ilgilendiğiniz için teşekkür ederim. Bir dava açılırsa ticaret mahkemesinde açılması fikrinize ben de katılıyorum. Ayrıca ihtar, dediğiniz gibi borcun vadesi geçmişse zaman kaybı olabilir ama karşı yanın tavrını görmek açısından fayda da sağlayabilir. Saygılar
Old 25-04-2008, 17:20   #7
Av.Murat Serezli

alman şirketin türkiyede herhangi bir şubesi veya acentası var mı? bunu mutlaka araştırın...Eğer varsa yapacağınız her türlü tebligata şube veya acenta adresine yapabilirsiniz...Kolay gelsin
Old 04-03-2010, 15:03   #8
gonovenkov

selam,ben de şimdi alman bir şirketle müvekkilim olan türk şirket arasındaki bir sözleşmeyi hazırlıyorum.Alman firmasının türkiyede ikametgahı yok.Sözleşmede yetkili yer olarak istanbul gösterilmiştir.alman firmasının bir ortağı türktür.ama firmanın türkiyede ikametgahı yoktur.Bu sözleşmeyi hazırlarken yabancı firmanın mutlaka türkiye'de ikametgahı olması gerekiyor mu?bana bu konularda bilgi verirseniz sevinirim.
Old 04-03-2010, 15:19   #9
caner87

Sözleşme ile yetkili mahkemenin belirlenebilceğini düşünüyorum.Bunun için şirket merkezinin nerede olduğunun bir önemi olmaması gerekir,sonuçta alacaklı ve borçlu taraflar farklı il ya da ülkelerde olduğunda sözleşme ile yetkili yer belirleyebilirler.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi