Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Öğretim Üyesi Dışındaki Öğretim Elemanı

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 02-02-2010, 11:50   #1
rcakmak

Varsayılan Öğretim Üyesi Dışındaki Öğretim Elemanı

İyi günler kolay gelsin,
"Öğretim Üyesi Dışındaki Öğretim Elemanı Kadrolarına Naklen Veya Açıktan Yapılacak Atamalarda Uygulanacak Merkezi Sınav İle Giriş Sınavlarına İlişkin Usul Ve Esaslar Hakkında Yönetmelik 7.maddesinde "...ön lisans düzeyinde eğitim yapılan birimlere başvuracak öğretim görevlisi adaylarında en az lisans mezunu olmak ve belgelendirmek kaydıyla alanları ile ilgili iki yıl tecrübeli olmak." şartı aranmaktadır.

A şahsı ilçe de bulunan yüksek okulda bu amaçla başvuruda bulunmuş ve 4.sınıfta iken girdiği mesleğiyle ilgili işte 2 yıllık tecrübesi de bulunkatadır. Yüksek okul sekreteri sözlü olarak işlemleri başlatabiliriz gelin demiş bunun üzerine şahıs sözleşmeli olarak çalıştığı işyerinden istifa etmiştir. Ancak yüksek okul müdürü sizin tecrübeniz okul bittikten sonra ki 2 yıl değil gerekçesiyle başvuruyu reddetmiştir.

Bu noktada nasıl bir yol izlememizi tavsiye edersiniz.Görüşlerini bekliyorum.Teşekkür ederim.
Old 02-02-2010, 18:44   #2
hciyiltepe

Varsayılan TecrÜbe Şarti

Öğretim elemanı alımlarında "tecrübe şartı" ilgili yönetmeliğe son yapılan değişiklikler ile girmiştir. konu ile ilgili genel uygulama tecrübenin ilgili alanda ki diplomaya sahip olunduktan sonra kazanılmasıdır. örnek vermek gerekirse kişi hukuk alanında öğretim görevlisi olacaksa hukuk lisans diploması aldıktan sonra 2 yıl çalışmış ve bunu belgelemiş (resmi sigorta dökümü ile) olmalıdır. bu durumda henüz hukuk lisans diplomasına sahip olmayan kişinin okulunu bitirmeden hukuk bürosunda çalıştığını ve bunun tecrübeden sayılması gerektiğini ileri sürmesinin kabul edilmeyeceği izahtan varestedir. YÖK ün konuya bakış açısı da bu yöndedir. Yine bu sebeple stajda geçen sürelerde tecrübeden sayılmamaktadır.
bununla birlikte kişi yüksek lisans yapmış ise 2 yıllık tecrübe şartı aranmamaktadır.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi