Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

kazandırıcı zamanaşımı

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 02-12-2008, 15:36   #1
günseligonca

Varsayılan kazandırıcı zamanaşımı

merhaba arkadaşlar,
müvekkilimin annesi bir kadına ölünceye kadar bakmış, o da evini müvekkilin annesine vermeyi taahhüt etmiş ama şifahi olarak. Kadın ölmüş, tapu onun adına kayıtlı kalmış, ama müvekkilin annesi oturmuş evde. Tapu malikinin herhangi bir mirasçısı yok. Aslında mirasçısız ölen kişilerin malları devlete ait oluyor ama ben zilyetlik tapu maliki ölmeden önce geçti diye tanıklarla ispatlamaya çalışacağım.
Bunun yanında, ben tapunun müvekkilin annesi adına mı kayıt ve tescilinin istemeliyim? Çünkü benim müvekkil annesinin tek mirasçısı değil. KAfam çok karıştı? Davayı tüm mirasçılar mı açmamız gerekiyor? Anne de ölü olduğundan ölü kişi adına tespit istenebilir mi onu da bilmiyorum.. Neyse teşekkür ederim şimdiden .
Old 02-12-2008, 18:54   #2
Hukuka Saygı

MK m. 713 kazandırıcı zamanaşımında malik sıfatıyla zilyetlikten bahsediyor. Anlattığınız olayda müvekkilinizin annesinin sanki malik sıfatıyla zilyetliği yokmuş gibi geliyor bana. Ama bir yönüyle de var. Çünkü ölünceye kadar bakmış ve evin kendi üzerine geçirileceği yönünde de taahhüt almış. O bakımdan bakım alacaklısı öldükten sonra o evi malik sıfatıyla kullanmış şeklinde de düşünülebilir.
Benim düşünceme göre, eğer kazandırıcı zamanaşımı şartları oluşmuş ise, şöyle bir dava açmalısınız.
Müvekkilinizin dışındaki mirasçılardan da vekalet alarak tüm mirasçılar adına dava açmak suretiyle, taşınmazın tapuda kayıtlı maliki üzerine olan kaydın iptali ile mirasçı müvekkilleriniz adına tesciline ilişkin tapu iptali ve tescil davası açabilirsiniz diye düşünüyorum.
Bu davada mahkeme müvekkilenizin annesi yönünden kazandırıcı zamanaşımı şartları oluştuğunu tespit ederse, mülkiyetin ona geçtiğini, öldüğü için de mirasçılarına intikal ettiğini hükme bağlayacaktır. (Tabi bunların hepsi benim varsayımım, böyle bir davam olmadı.)
Old 03-12-2008, 09:08   #3
günseligonca

teşekkür ederim. Davayı tek mirasçı olarak ortaklığa girenhakların korunmasını tek başına her ortak isteyebilir maddesine dayanarak açtım. Bunun yanında miras payları oranında adlarına tescilini istedim.
Devlete kalan malların zamanaşımı yoluyla kazanılmadığını bildiğimden de devlete kalmadan yani tapu maliki ölmeden önce 20 yıl bakmış gibi yaptım. Bakalım ne olacak?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi