Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İnternet Toplu Kullanım Sağlayıcıları- Play Station Oyunu

Yanıt
Konu Notu: 2 oy, 5,00 ortalama. Değerlendirme: Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 18-04-2008, 16:28   #1
günseligonca

Varsayılan İnternet Toplu Kullanım Sağlayıcıları- Play Station Oyunu

arkadaşlar, internet toplu kullanım sağlayıcıları ile alaklaı yönetmeliğin 9. madde f bendinde işyerlerinde elektronik ve mekanik oyun alet ve makineleri bulunamaz denmekte. Bu durumda play station internet cafelerde oynatılamayacağına göre play station oynatabilmek için ayrı bir mekan mı açmak gerekli yoksa o da mı yasak?
Old 20-04-2008, 14:40   #2
umutlaw

Sayin Meslektasim,

Play Station oynatmak zihinsel gelisimi engelleyici bir alet sayildigindan oynatilmasi her halukarda yasak bir oyundur. Genellikler belediyelerin yapmis oldugu uygulama bu yondedir bazende bazi oyanatan salonlara ruhsat verildigi gorulmustur nitekim bu ruhsatlarda daha sonra iptal edilmis veya uzatilmamsitir. Aslina ben yasanin ozunden ayri bir ortam yaratarak 18 yasi ustu kisilerin bu ortamlari kullanabilecekleri kanaatindeyim ancak bu yonde bugune verilen bir karar yok nitekim uygulamadada kimsenin bunu uyamayacagi hemen hemen tum belediye tutanaklarindan anlasilmakta oldugundan isin temelden yasaga baglanmasi dogru kabul edilmistir.

Yukaridaki beyanatlar sadece kanaatlerimdir.

Bilgilerinize.
Old 20-04-2008, 15:16   #3
Admin

Play station'ın bu madde kapsamına girmesini çok mantıklı bulmuyorum. Yönetmeliğin düzgün kaleme alınmadığı ortada zira "elektronik ve mekanik oyun alet ve makinelerinden" neyi kastettiğini anlamak imkansız ancak ben maddeyi daha ziyade tilt, langırt makineleri gibi araçların kastedildiği şeklinde yorumlamak gerektiğini düşünüyorum.

Nitekim yönetmeliğin 3/l maddesine bakarsanız "toplu kullanım sağlayıcı"nın tanımı "İnternet salonu ve benzeri umuma açık yerlerde belirli bir ücret karşılığı internet toplu kullanım sağlayıcılığı hizmeti veren veya bununla beraber bilgisayarlarda bilgi ve beceri artırıcı veya zekâ geliştirici nitelikteki oyunların oynatılmasına imkân sağlayan gerçek ve tüzel kişileri" şeklinde yapılmış yani bu mekanlarda bilgisayar tabanlı oyun oynanması yasak değil. Bilgisayarda oynanan oyunları sınırlamazken, play station'ı sınırlamanın hiçbir mantıklı açıklamasını yapmak mümkün değil, çoğu oyun zaten her iki platformda da ortak olarak vardır.

Alıntı:
Play Station oynatmak zihinsel gelisimi engelleyici bir alet sayildigindan oynatilmasi her halukarda yasak bir oyundur.
Bu yorum kişisel yorumunuz mu, yoksa bilimsel bir dayanağınız var mı? Play station oynamanın zihinsel gelişimi engellediğini ilk kez duyuyorum. Şiddet içeren bazı oyunlara sıcak bakılmadığı doğrudur ancak play station çoğunlukla küçüklerin kullandığı bir cihazdır ve dünyanın hiçbir ülkesinde de 18 yaşından küçüklerin play station oynamasını külliyen yasaklayan veya bunun zihinsel gelişimi engellediğini ileri süren bir hukuki düzenlemeyi ben şahsen duymadım.

Tam aksine bu tip oyun makineleri (mesela Nintendo Wii), dünyanın pekçok ülkesinde rehabilitasyon merkezlerinde ve çocuk hastahanelerinde rehabilitasyon amaçlı kullanılıyor:
http://tech.yahoo.com/blogs/hughes/12610
http://www.geeksugar.com/260712
http://www.kxmb.com/t/lauren-kalberer/215837.asp
http://wcco.com/health/nintendo.wii.....2.373130.html
http://www.deseretnews.com/article/1...269812,00.html
http://www.time.com/time/business/ar...584697,00.html
Old 20-04-2008, 16:13   #4
umutlaw

Sayin Admin,

Dikkat cekmis oldugunuz nokta ve belirtmis oldugunuz hususlar dogrudur,dusuncelerinize katiliyorum. Nitekim benim okudugum ve inceledigim Belediye Zabita tutanaklari ve Belediye Meclislerinin almis olduklari kararlar genellikle su nokta uzerinde durmaktadir: Play Station zeka gelistirici bir alet degildir bu nedenle calistirilmasi yasak olmalidir, yine derinden inceledigimde gordum ki belediye meclisleri olayi birde su acidan degerlendirmisler cocuklar okullara gitmeyerek bu tur eglence mekanlarina yoneliyorlardir isletmecilerin kimlik kontorulu yapamayacagi veya ekonomik kaygi nedeniyle yapmayacagi gerekcesiyle tek care bunlari yasaklamaya gitmektir. Sonra soyle birseyle karsilastim: bir meclis kararinda bilgisayarlarda oyun oynatilmasinida yasaklanmasi gerektigi vurgulanmisti ve uygulamaya gecilmisti ve cezalar kesilmisti bu sefer acilan bir davada belediye meclis kararinin hukuka aykiri oldugu iddia edilmisti ki bu yanilmiyorsam internet kafe sahibinin lehine sonuclandi cunku bilgisyarlarda oyun oynatilmasini ispatlamak zor ve teknik beceri isteyen bir isti yani bir belediye zabitasi bunu tek basina yapamazdi, bu karardan sonra belediye hemen ataga gecti artik denetimlerde bir zabita memuru, bir ogretmen ve bir polis memurunu gonderiyordu amacta hani belediye zabitasinin tekelci tutanagi degilde bilincli bir kac gorevlilinin tutanagi tanzim ettigini ispatlamakti. Sonuc olarak alinan kararlarla birlikte ve benim izelnimlerimle Belediye Meclisleri bu tur toplu yerlerde play stationu calistirmayi yasakladilar. Sahsen yasaga bir anlam veremiyorum ve yonetmenligin tam ve acik bir sekilde duzenlenmedigini inaniyorum. Dis ulkelerde bu tur cihazlari kullanan yerlerde tam denetim yok nitekim isletmeciler kanuna tam uymaktadirlar (noksanliklar var ancak parmak sayisi kadardir) cunku cezalarin sakasi yok mesela Almanyada bu tur bir yerde bir taskinlik olup veya orada oynanan bir oyunun tahrik edici bir niteligi oldugu anlasilirsa derhal is yeri kapatilir nitekim bence Turkiyede bunu denetemediklerinden oturu basit yoldan uygulamada yasaklama yoluna veya bu tur cihazlari kurmak isteyen is yerlerine ruhsatname vermeme yoluna gidilmistir.

Dis ulkelerde bilimsel verilere dayanarak 18 yas siniri diye bir duzenleme yasa koyucu tarafindan tam duzenlenmemis isede 18 yasina kadar olan cocuklarin haftada 12 saatten fazla bilgisayar oyunlari veya bunlara benzer cihazlarla calismamalari gerektigi vurgulanmaktadir yani tamamen yasaklanmamistir ancak buna bir sinir getirilmistir ve her ne kadar yasada bu husus duzenlenmemis ise de aileden sorumlu bakanliklar ve okullar bu hususu surekli olarak denetliyor ve aileleri uyariyorlar bunun gerekcesi genel olarak: Cocuklarin sadece kullanacaklari cihazin programi veya kullandiklari cihazlarin nevi degildir belki elektronik ciazlarin kulak, goz ve beyin yorgunluklarina ve bunlarin asiri derecede yorulmalarina ve bu nedenle ergenlik yasindaki cocugun gelisimine zarar verecegi ve yine cocugun egitimine engel olacagi ve uyku duzenini bozacagidir.

Saygilarimla
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi