Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

devlet üniversitesi hastanelerinin kendi tüzel kişilikleri var mıdır

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 13-10-2016, 08:46   #1
av.gözde şahin

Varsayılan devlet üniversitesi hastanelerinin kendi tüzel kişilikleri var mıdır

merhabalar öncelikle yardımlarınız için şimdiden teşekkürler,olayımızda
müvekkil şirket bir medikal firmadır ve söz konusu x unıversıtesı hastanesınde acıl yapılan bır amelıyatta medikal firmanın tedarikini yaptıgı bir medikal malzeme(stent) kullanılmıstır.Kullanılan malzeme legal bir malzeme olup kullanıldıgı dönemde sgk tarafından bedeli karşılanmaktadır.Malzemenin bedeli 68.000 TL'dir.Ameliyat sonrası hastane müvekkil şirkete 68.000 tl ödeme yapmıştır.Prosedür gereği unıversıte hastanelerı ameliyat sonrasında medikal firmalara kullanılan malzemelerin ödemesini yapar daha sonrasında ürün bedelini sgkdan alırlar.Olayda müvekkile ödeme yapıldıktan yaklaşık 6 ay sonra sgk ''kardeşim ben araştırdım artık bu stentlerin ödemesini yapmıyorum'' demiş ve universite hastanesine ödeme yapmamıştır.Bunun akabinde hastane müvekkil şirketin başka ameliyatlarda kullanılan malzemelerinden olan hak edişlerine 68.000 TL tutarında bloke koymuştur.Müvekkil şirketi hastanenin sgk ile olan anlaşması bağlamamaktadır.Akabinde zaten malzeme kullanıldığı dönemde sgk ürün bedelini karşılamaktadır.Sonuç olarak müvekkil şirket haksız yere üniversite hastanesinin hesaplarına bloke koyması sebebiyle mağdur durumdadır.
Biz bu aşama söz konusu blokenin kaldırılması ve hakedişleri alabilmemiz için nasıl bir hukuki yol belirlemeliyiz?
Yargıya taşısak olayı nasıl bir dava açmalıyız?
Ayrıca devlet üniversitesi hastanelerinin kendi tüzel kişilikleri var mıdır dava açsak tarafımız sağlık bakanlığı kamu hastaneleri birliğimidir yoksa doğrudan üniversite midir?
Old 13-10-2016, 13:30   #2
av.sercan35

üniversite hastanesinin tüzel kişilği yoktur. Ödenmeyen alacak kalemleri için üniversite aleyhine icra takibi başlatmanız daha yararlı olacaktır.
Old 13-10-2016, 23:03   #3
Stj.Av.MustafaVarolGüner

Sayın meslektaşım bu karar işinize yarar.

YARGITAY
HUKUK GENEL KURULU
Esas No.
Karar No.
Tarihi:
2013/12-501
2014/6
15.01.2014
Ġlgili Kanun/Madde
2004 s. ĠĠK/58
 TARAF SIFATI
 REKTÖRLÜK ALEYHĠNE AÇILAN ĠTĠRAZIN ĠPTALĠ
DAVASI
 KISMĠ ÖDEME
 HASTANE DÖNER SERMAYE ĠġLETME MÜDÜRLÜĞÜ
ALEYHĠNE BAġLATILAN TAKĠP

ÖZETĠ: ġikâyet, taraf sıfatının bulunmadığı iddiasıyla icra takibinin iptali
istemine iliĢkindir. Alacaklı tarafından borçlu olarak gösterilen Üniversitenin
Fakülte Hastanesi Döner Sermaye ĠĢletme Müdürlüğü‟nün
asıl alacağı ödemesi talep edilmiĢtir. Tebliğ edilen ödeme
emrine borçlu vekili tarafından süresinde „kısmi‟ itirazda bulunulmuĢtur.
Ġtiraz edilmeyen bölüm kabul edilmiĢ ve icra dosyasına
ödenmiĢtir. Kısmi olarak yapılan bu itiraz üzerine alacaklı vekili
tarafından itirazın iptali davası, ĠĢletme Müdürlüğü‟ne izafeten
Rektörlüğü hasım gösterilerek açılmıĢ olup, yargılama sonucunda
alacak miktarı mahkemece tespit edilmiĢtir. Ödeme emrine itiraz
edip, davayı takip eden tarafın Rektörlük olması, Rektörlüğün borcun
bir kısmını ödemiĢ olması, borcun itiraz edilen kısmı için açılan
itirazın iptali davasının da Rektörlük tarafından takip edilip sonuç-
landırılmıĢ olması ve icra dosyasının geçirdiği safahat nazara alınarak,
artık takip borçlusunun Rektörlük olduğunun kabul edilmesi
yerindedir. Bu aĢamalardan sonra yapılan Ģikayetin reddine karar
verilmesi gerekir
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi