Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

ölümlü trafik kazası-sigortaya başvuru sorunsalı

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 29-11-2012, 14:09   #1
avukatyeşim

Varsayılan ölümlü trafik kazası-sigortaya başvuru sorunsalı

kıymetli üyeler, tecrübemin olmadığı bir dosyayla karşı karşıyayım.Hata yapmamak adına fikir ve tecrübelerinize gereksinim duydum ; Ölen şahıs 70 yaşında,malulen emekli.( Müvekkilimiz ailesi) 4-5 aydır maaş alamıyormuş (maluliyet durumunda 2 senede bir rapor gerekli olduğundan) Ölenin eşi ve 45 yaşındaki bekar kızına bu ay sonu maaş bağlanacağını söylemiş SGK.
Yoldan geçen iki görgü tanığı da ölen adamın araçlar için yeşil ışık yandığı esnada yaya geçidinden geçtiğini, sürücünün farkedince fren yapıp şerit değiştirdiğini buna rağmen kazanın meydana geldiğini belirtmişler.( kazaya ilişkin tutanakta 30 m fren izi tespit edilmiş). Kaza tespit tutanağında Sürücü için kavşaklara yaklaşırken hızı azaltmama ve ölen yaya için araçlara ilk geçiş hakkını vermeme tespitinde bulunulmuş. Araç devlete ait olduğu için GPSde o andaki hızı 81 görülüyor,görgü tanıkları da hızın 80 civarı olduğunu belirtmiş)Öğrendiğime göre şoförden şikayetçi olmamışlar,şoförün ailesi de taziyeye gitmiş ve bir miktar para bırakmış. Savcılık dosyasını henüz almadım, tutanağı jandarmadan aldım…
Sigorta poliçesinde ölüm başına 225.000 TL sigorta bedeli olduğu yazılı...
Önce sigortaya başvuru yapıp, aktüerya hesabı istemeli miyim?Araştırdığım kadarıyla çok düşük bir meblağ belirliyorlarmış genellikle…Sigortaya yapılan başvuru noter kanalıyla mı, iadeli taahhütlü mü,bizzat mı yapılmalı? Hangi evrakları isterler?Başvuruda meblağ belirtmek gerekir mi? Sigorta şirketi tretenin uygun olmadığı şeklinde bir mail attı…Ölenden kalan maaş alındığında destekten yoksun kalma tazminatına hükmedilemeyeceğine ilişkin yargıtay kararları olduğu gibi, destekten yoksun kalma tazminatının alınan maaştan indirilemeyeceğine dair kararlar da buldum.Sürücüden şikayetçi olunmadığı için manevi tazminat devre dışı kalıyor. Sigortadan taleplerimiz ne olmalı?

Saygılarımla…
[/size]
Old 29-11-2012, 15:47   #2
egemen48

1-önce sigorataya basvurabilirsiniz,sigorta düşük miktar ödeyecektir ve büyük ihtimal poliçedeki miktardan sorumlu olmamak icin ibraname imzalatacaktr,fakat bu ibraname gecersizdir.bu ibranamenin iprali için iki yıl icinde dava acabileceginiz gibi,acacagınız destekten yoksun kalma tazminatında da ibranamenin gecersizliğini belirtebilirsiniz.
2-Olay itibariyle şikayete baglı bir suc değil ki zaten.sanıgın sorumlulugu hukuki olarak devam etmekte
3-cocuklara ve ese maas baglanması nedeniyşe destekten yoksun kalmanın istenemeyecegi kararı varsa katılmıyorum.keza bu durumda davalı için bir ceza yerine ödül gibi olmakta.
Old 29-11-2012, 15:57   #3
ayse1728

sigortaya başvuru için,
veraset ilamı, gelir belgesi, trafik kazası tespit tutanağı, olay yeri ve otopsi tutanağı, nüfus kayıt örneği, kusur durumunun gösteren rapor gerekli.(sigorta şirketleri bazen başkaca da evrak isteyebiliyorlar.)
tüm bunları sigortaya kargo ile gönderin orada bir aktüer hesabı yapılacak bu hesapta kusur durumu, gelir ve özellikle yaş değerlendirilecek. ortalam ömrü 65-70 gibi hesapladıkları için öyle 225.000 TL falan hayal etmeyin üstelik sigorta şirketleri oldukça da az ödeme yapıyor.
son yaptığım başvuruda 32 yaşında kusursuz olarak vefat eden erkek için evli ve 5 çocuğu olmasına rağmen 90000 TL ödeme yapıldı. akabinde tutarı az bulursanız doğrudan dava açarsınız.(sanırım tüm sorularınızı yanıtladım)
kolay gelsin.
Old 29-11-2012, 16:05   #4
avukatyeşim

sigorta başvuru yapabileceğim tüm yolları kapatıyor maalesef... ibranameye şerh düşülmesi ve ibranamenin iptaline ilişkin bilgileriniz için teşekkür ederim. destekten yoksun kalma tazminatı ve maaş durumuna gelince; evet maalesef adil kararlar değil... Sanıyorum tersi yönde HGK kararları da mevcut ama...
Old 29-11-2012, 16:08   #5
ayse1728

Alıntı:
Yazan avukatyeşim
sigorta başvuru yapabileceğim tüm yolları kapatıyor maalesef... ibranameye şerh düşülmesi ve ibranamenin iptaline ilişkin bilgileriniz için teşekkür ederim. destekten yoksun kalma tazminatı ve maaş durumuna gelince; evet maalesef adil kararlar değil... Sanıyorum tersi yönde HGK kararları da mevcut ama...

Sigortalının ölümü iş kazası veya meslek hastalığı sonucu değilse, Sosyal Güvenlik Kurumlarının bağladığı gelirler (ister ölüm sigortasından olsun, ister iş kazası sigorta dalından olsun) hiç bir zaman ve hiç bir biçimde tazminattan indirilmez.
Old 29-11-2012, 16:08   #6
avukatyeşim

Sayın Aysel1728,
Gereken belgeleri kargoyla göndermem ispat bakımından bir sorun yaratır mı?
Veraset ilamını noterden almam için vekaletnamede buna dair bir yetki olması aranacaktır sanıyorum...Sadece nüfus kayıt örneğiyle halledebileceğimi düşünmüştüm maalesef... Teşekkür ederim...
Old 29-11-2012, 16:11   #7
ayse1728

Alıntı:
Yazan avukatyeşim
Sayın Aysel1728,
Gereken belgeleri kargoyla göndermem ispat bakımından bir sorun yaratır mı?
Veraset ilamını noterden almam için vekaletnamede buna dair bir yetki olması aranacaktır sanıyorum...Sadece nüfus kayıt örneğiyle halledebileceğimi düşünmüştüm maalesef... Teşekkür ederim...

vekaletnamenizi ayrıntıı olarak alacaksınız veraset ilamı ve sigortaya başvuru hakkınızın oradan gelecek bilmum paraları ahzu kabza diye ekletin lütfen sonrasında noterden veraset ilamı çıkartabilirsiniz.

kargonunda teslim edildiği şahıs ve tarihi bellidir bu nedenle sizin için sıkıntı yaratmaz ben hep kargo ile gönderiyorum.
Old 12-12-2012, 15:42   #8
avukatyeşim

sigortaya göndereceğim belgelerin Savcılık onaylı olup olmaması sorun teşkil eder mi? Sigorta şirketlerinin genel uygulaması ne yönde acaba?
Old 12-12-2012, 16:34   #9
Av.Armağan ÖZMEN

Alıntı:
Yazan avukatyeşim
sigortaya göndereceğim belgelerin Savcılık onaylı olup olmaması sorun teşkil eder mi? Sigorta şirketlerinin genel uygulaması ne yönde acaba?

Avukatlık Kanununa göre kendiniz aslı gibidir yaparak gönderebilirsiniz. Herhangi bir sorun olmaz.
Old 12-12-2012, 17:20   #10
av_mkaraman

Yaşam tablosuna göre müvekkillerinizin murisinin aktif çalışma dönemi bitmiş olup müvekkillerinize desteğinden söz edilemez. Sigorta şirketinin yapacağı aktüer hesapta da, dava açmanız halinde hesap bilirkişisi raporunda da herhangi bir tazminat çıkmayacaktır. Geriye müvekkilleriniz adına araç sürücüsü ve kayıt maliki aleyhine manevi tazminat açmak dışında bir olanak göremiyorum.
Old 13-05-2013, 08:08   #11
avukatyeşim

Varsayılan aktüer raporu

değerli meslektaşlarım,sigorta nihayet aktüer raporunu hazırladı.Müteveffanın eşi ve hiç evlenmemiş çalışmayan 46 yaşındaki kızı için yapmıştım başvuruyu,raporda ise kızı hiç dikkate alınmamış...Ne yapmam gerektiği konusunda beni aydınlatırsanız çok sevinirim.Teşekkür ederim...
Old 13-05-2013, 12:11   #12
Av.Armağan ÖZMEN

Alıntı:
Yazan avukatyeşim
değerli meslektaşlarım,sigorta nihayet aktüer raporunu hazırladı.Müteveffanın eşi ve hiç evlenmemiş çalışmayan 46 yaşındaki kızı için yapmıştım başvuruyu,raporda ise kızı hiç dikkate alınmamış...Ne yapmam gerektiği konusunda beni aydınlatırsanız çok sevinirim.Teşekkür ederim...

Sayın meslektaşım,

Uygulamada genel olarak erkek çocuklar için 18, kız çocuklar için 22 yaşına kadar hesaplama yapılmaktadır. Eğer yüksek öğrenim görüyorlarsa bu yaş 25 olmaktadır.

İyi çalışmalar dilerim.
Old 20-05-2013, 08:05   #13
avukatyeşim

konuyla ilgili olarak son olarak sormak istediğim şu; sigorta yapacağı ödeme karşılığında ibraname imzalamamızı istiyor. (normal olarak) ibranameyi imzalarken dikkat etmem gereken nedir?nasıl bir ibare olmasına/olmamasına dikkat etmem gerekir?müvekkilimin imzalaması daha mı iyi olur?teşekkür ederim...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi