Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Haberleri Hukuk Haberleri, duyuruları, güncel hukuki gelişmeler. [Haber Ekleyin]

Vekalet Harcı İşlemlerinde Yeni Düzen

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 19-01-2016, 23:37   #1
AvukatG34

Varsayılan Vekalet Harcı İşlemlerinde Yeni Düzen

Bakırköy 34 Asliye Ceza'da ki dosyaya vekaletname sunmak için gittiğimde vekalet harcının ödenme şeklinin değiştiğini öğrendim.

19.01.2016 Tarihinde Bakırköy 34.Asliye Ceza Mahkemesi'ne bir dosyayla ilgili vekaletname sunmaya gidecektim. Öncesinde vezneye uğrayarak vekalet harcı kestirmeye kalktım ama memur bey yapamayacağını ilk önce kalemden işletilmesi gerektiğini söyledi. Bu özellikle biz stajyerler için ekstra iş yükü demek oluyor. Nasıl mı? İzah edeyim bundan sonra vekalet harcı kestirirken yapılması gerekenler sırasıyla: Hakimden havale - Tarama - İlgili Mahkeme kalemine işletilmesi - Vezne - Kaleme makbuzun verilmesi şeklindedir. Üzülerek belirtmek isterim ki bu uygulama biz adliye müdavimi stajyer ve kalem memurları için ekstra iş yükü demek oluyor. Pratik yoksunu bu uygulama bir dosyaya ortalama 20 dakika veznede sırada varsa yaklaşık 30 dakika harcamanız anlamına gelebilir.

Kaynak : Bugün ki tecrübelerim
Old 20-01-2016, 12:39   #2
Av. Erdem Akçay

Vekalet harçlarında nedense dosya numarası yazmıyorlar. Bu da karışıklığa neden oluyor sanırım. Halbuki vezne dosya numarası alsa ve doğrudan dosyaya bildirimde bulunsa, hiç sorun kalmaz. UYAP bunun için var. Makbuzun dosyaya sunulması gereksiz ve kağıt israfı.

Yakında düzeltirler sorunu tahminim. Zira bu hem bizler için, hem hakim ve personel için zaman kaybı.
Old 22-01-2016, 23:18   #3
Av.Selim Balku

Dosyaya vekalet sunulması bu kadar önemli iken vekalet sunumunda önceden olduğu gibi bu kadar özensiz ve kontrolsüz hareket edilmesi sizce de tuhaf değil mi?

Aynı şeyden mi bahsediyoruz tam emin değilim ancak demek istediğimi örneklendirirek anlatayım.

Bir dava açacaksınız veya bir davaya cevap vereceksiniz. Bunu yapmak için vekalet sunmanız gerekecek. Dava veya cevap dilekçesini yazıyor vekaleti ekleyerek adliyeye yanımda çalışan personelle veya stajyerle yolluyorum. İşlem gerçekleşiyordu.

Bu işlemi, eski usule göre, benim hiç haberim olmadan, kimseye böyle bir görev ve yetki vermediğim halde, kötüniyetli 3. kişi rahatlıkla yapabilirdi.

Bunun rahatlıkla yapılmaması için bu uygulamanın getirildiğini düşünüyorum.

Kolay Gelsin...
Old 27-01-2016, 00:05   #4
vedatgurer

Varsayılan Ceza dosyasına vekalet koyarken tahakkuk geregi

2016 başında durum değişmiş. önce kaleme gidip tahakkuk makbuzu hazırlatmadan veznede 4lira 30 kuruşluk vekalet harcı ödenemiyor.
baro pulunu da yapıştırıp mahkemeye tarama için verebilmek icin once kalem tahakkuk yapacak onunla maliye veznesi ve her iki evrak ile tekrar kalem... sonra uyap uzerinden islem yapabiliyorsunuz...
sordugumda maliye veznesinden yapilan vekalet harci makbuzlarinin binlerce dosyada kopya kullanılarak -sanırım toplu icra ofisleri filan tavassut etmistir- koymuslar.
yani dosya basina 4.30 kurusa kalmis avukatlar mevcut.... durumun ayibini dusunmek bile utanc veriyor..
Old 31-01-2016, 00:09   #5
AvukatG34

Alıntı:
Yazan vedatgurer
2016 başında durum değişmiş. önce kaleme gidip tahakkuk makbuzu hazırlatmadan veznede 4lira 30 kuruşluk vekalet harcı ödenemiyor.
baro pulunu da yapıştırıp mahkemeye tarama için verebilmek icin once kalem tahakkuk yapacak onunla maliye veznesi ve her iki evrak ile tekrar kalem... sonra uyap uzerinden islem yapabiliyorsunuz...
sordugumda maliye veznesinden yapilan vekalet harci makbuzlarinin binlerce dosyada kopya kullanılarak -sanırım toplu icra ofisleri filan tavassut etmistir- koymuslar.
yani dosya basina 4.30 kurusa kalmis avukatlar mevcut.... durumun ayibini dusunmek bile utanc veriyor..

Söylediğinize katılıyorum. Gerçekten dediğiniz gibi avukatlık mesleğinin onur ve şerefini ayaklar altına alan kişiler mevcut bu kişilerin baro servislerini kullanıp, baro odalarından faydalandığını da unutmamak gerek. Çok üzücü çok
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi