Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Doğum tarihi konusundaki düzeltmenin tespiti

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 08-03-2017, 17:14   #1
c.erdem

Varsayılan Doğum tarihi konusundaki düzeltmenin tespiti

Değerli meslektaşlarım;

Müvekkilim Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olup, şu an itibariyle Kanada’da yaşamaktadır. Müvekkilim yaklaşık 10 sene önce Kanada’ya giriş yapmış ve halihazırda Kanada’da süresiz oturma ve çalışma izni bulunmaktadır. Müvekkilimin Kanada’ya gidiş işlemleri esnasında kullanmış olduğu Türkiye Cumhuriyeti Nüfus Cüzdanında doğum tarihi bilgisi 11.03.1985 olarak düzenlenmiştir. T.C. Pasaportu ve aynı zamanda Kanada da kullandığı kimliği bahsi geçen T.C. Nüfus Cüzdanına göre düzenlenmiştir.

Müvekkilim Türkiye’de bulunduğu sırada kayıp nedeniyle kimliğini yenilemek istemiş ve Türkiye Cumhuriyeti Nüfus Cüzdanı yenilenmiştir. Fakat işbu T.C. Nüfus Cüzdanında yer alan doğum tarihi bilgileri ise, 11.07.1985 olarak düzenlenmiştir. (Kütükte bu tarih yer almakta, asıl doğum tarihi bu tarihtir.) Esasasında Türkiye açısından sıkıntı yok. Ayrıca bu düzeltme işlemi hiçbir şekilde kayıtlarda gözükmemektedir. Ama yanlış doğum tarihinin yer aldığı kimliğin aslı bizde mevcuttur.

Sıkıntı ise müvekkilimin Kanada’da şu an itibariyle kullanmakta olduğu kimlik bilgilerinin yanlış doğum tarihi esas alınarak düzenlenmiş olmasıdır. Bu durum müvekkilimizin Kanada kullanmakta olduğu kimliğinde yer alan doğum tarihi açısından farklılık meydana getirmiştir. Ayrıca müvekkilin vize uzatım süresi yaklaşmakta olup, bu hususun Kanada’daki ilgili makamlara izahı konusunda sıkıntı mevcuttur. İzahı yapılamayacak olan bu husus nedeniyle müvekkilimizin vize uzatım hakkını tehlikeye sokmaktadır.

Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler...

Not: İdari yollardan çözüm alamadık.
Old 08-03-2017, 22:38   #2
d012uk

Merhaba,
Hatalı doğum tarihinin yer aldığı nüfus cüzdanının herhangi bir geçerliliği kalmadığından doğum tarihinin düzeltilmesi için bir dava açmanız mümkün gözükmüyor. İdari yollardan çözüm alamadığınızı belirtmiş olsanız da yine de ilgili nüfus müdürlüğünden yeni nüfus cüzdanında belirtilen doğum tarihinin geçerli olduğuna dair bir yazı alabilirsiniz. Bu yazının tercümesi ile birlikte yeni nüfus cüzdanını Kanada'danın ilgili makamlarına sunabilirsiniz.
Old 16-03-2017, 15:54   #3
c.erdem

Üstadım teşekkürler,

Öyle bir yazı almamız mümkün değil. Zira ben de nüfus müdürlüğü tarafından hata yapıldığı ve düzeltildiğine dair bir yazı almak istedim. Fakat nüfus müdürlüğü eski hatalı kimliğe ilişkin evrakların imha edildiği ve neden bu şekilde düzenlediğinin tespit edilemediği şeklinde cevap verdi. Farklı bir cevap vermiyorlar. Bu konuda;

1- Elimizdeki sonuçta resmi evrak dolayısıyla bu resmi evrakta doğum tarihinin hatalı olarak düzenlendiğinin tespiti,

2- Eski kimlik ile mevcut kimlikteki kişilerin aynı şahıs olduğunun tespiti,

3- Bu hatalı işlem üzerinden uzun bir süre geçmiş (10 sene kullanılmış) ve bu müvekkil yönünden bazı sonuçlar doğurmuştur (en somut örneği mevcut sıkıntılı durum). Bunun geri alınması istikrar ve güven ilkelerine aykırılık teşkil eder. Bu yüzden müvekkilin menfaati gereğince eski hatalı kimlikteki doğum tarihinin tesis edilmesi gibi hususlar aklıma geldi. Ama ne ile karşılaşırım bilemiyorum o yüzden üçünü birden açmayı düşünüyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi