Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

minimum uzlaştırma ücreti ne kadardır?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 21-02-2009, 16:16   #1
Av.Hero

Varsayılan minimum uzlaştırma ücreti ne kadardır?

"Uzlaştırmacı ücreti ve giderler

MADDE 31 – (1) Uzlaştırmacıya soruşturma aşamasında Cumhuriyet savcısı, kovuşturma aşamasında ise mahkeme tarafından masraflar hariç, Ceza Muhakemesi Kanunu Gereğince Görevlendirilen Müdafi ve Vekillere Ödenecek Ücret Tarifesinde soruşturma aşaması için belirlenen miktarın iki katını geçmemek üzere, uzlaştırmacının şüpheli veya sanık ile mağdur veya suçtan zarar görenin; yaşı, olgunluğu, eğitimi, sosyal ve ekonomik durumu gibi belirgin farklılıkları değerlendirmede ve tarafları uzlaştırmadaki becerisi, bu süreçde gösterdiği çaba ve gayreti, harcadığı emek ve mesaisi gibi faktörlerin yanısıra uyuşmazlığın kapsamı ve niteliği de dikkate alınarak çalışmasıyla orantılı makul bir ücret belirlenir. Uzlaştırmacı tarafından zorunlu yol giderleri de dahil olmak üzere yapılan masraflar anılan ücret tarifesinde soruşturma aşaması için belirlenen miktarı geçmeyecek şekilde ayrıca ödenir."

Merhaba arkadaşlar,

Savcılık aşamasında,2009 ocak ayı içinde bir uzlaştırma görevi aldım.Raporu düzenledikten sonra savcının sarf kararını bekledim ve savcılık bana 100TL. ücret takdir etti.Benim itirazım "Ödenecek Ücret Tarifesinde soruşturma aşaması için belirlenen miktarın iki katını geçmemek üzere" yani benim alacağım ücret enaz soruşturma aşaması için bir ücret takdir edilmesiydi.Yani 146TL bunun stopajı ayarlaması yaptıktan sonra 121,25TL olması gerektiğini söyledim fakat savcı yönetmelikte minimum miktar belirtilmediği için ben bu miktarı uygun buldum dedi.
Bu konuda Görüşlerinizi bekliyorum.Eğer sizlerin Savcılık aşamasında uzlaşma sarfı kararı varsa buraya eklemenizi istarham ediyorum.
saygılar
Old 23-02-2009, 10:17   #2
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Uzlaştırmam yeni bitti.Fakat elimde sarf kararım yok. Dediğiniz gibi soruşturma evresinde belirlenen ücret taktir edildi.Saygılarımla
Old 23-02-2009, 10:23   #3
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Yönetmeliğin 31/1 maddesine baktığımızda aslında savcı beyin dediği gibi üst limit belirtilmiş de alt limit belirtilmemiş.

.............................çalışmasıyla orantılı makul bir ücret belirlenir.
Old 23-02-2009, 10:53   #4
Av.Hero

Alıntı:
Yazan Av.Özlem PEKSÜSLÜ
Uzlaştırmam yeni bitti.Fakat elimde sarf kararım yok. Dediğiniz gibi soruşturma evresinde belirlenen ücret taktir edildi.Saygılarımla

Sarf kararınını aldığınızda eklesersiniz sevinirim
Old 23-02-2009, 11:24   #5
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Benim veya başka bir meşlektaşımın elime geçtiği zaman sizle paylaşırım.Saygılarımla
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi