Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

stajyer avukatlar cübbe giyiyor mu?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 13-06-2007, 20:40   #1
wanessa

Varsayılan stajyer avukatlar cübbe giyiyor mu?

merhaba,
stajyer avukatlar, avukat yanı stajında sulh ve icra mahkemelerinde duruşmaya girerken cübbe giyiyor mu? ben giyilmiyor diye biliyorum.bilginiz varsa sevinirim...
Old 14-06-2007, 08:26   #3
av.öznur

stajerler istanbulda cübbe giymiyor; ama kayseride cübbeyle giriyorlar duruşmalara, stajerken edirne de bir duruşmaya gitmem gerekmişti, ordada hakim neden cübben yok diye sorun çıkarmıştı..
Old 14-06-2007, 08:46   #4
ISIL YILMAZ

Stajyer avukatlar cübbe giymez. Cübbe giymek avukatlık mesleğinin bir kuralıdır. Henüz ruhsatını almamış olan stajyerin cübbe giymesi mümkün değildir.

Saygılar.
Old 14-06-2007, 11:05   #5
Av. M. Yasir Bağce

istanbul'daki adliyelerde giymiyoruz. tek istisna olarak (tam hatırlayamıyorum) istanbul 5. veya 6. sulh hukuk hakimi cübbe istiyordu. hatta duruşma salonunun kapısına da stajyer avukatların da cübbeli olarak duruşmaya girmesi gerektiğini beliritir bir yazı da asılmıştı.
Old 14-06-2007, 11:46   #6
ayanlar07

normalde giyilmiyor ancak giyerseniz de hakim birşey demiyor cübbeyi yemin edilen gün ilk defa giyiliyor yani avukatlık ruhsatını almak gerekiyor..
Old 14-06-2007, 12:22   #7
bahar kesici

Staj süresinde cübbe giyilmiyor,ancak ben staj yaparken hakim istediği için birkaç duruşmada giymiştim.
Old 14-06-2007, 12:43   #8
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Varsayılan stajyer avukatlar cübbe giyiyor mu?

Stajyerler yemin edene kadar avukat sıfatına sahip olmadıklarından cübbe giymemeleri gerekir. Duruşmalara cübbesiz girmeleri gerekir.

Saygılar
Old 14-06-2007, 14:06   #9
gursan

Avukatların mahkemelerde cübbe giyme zorunluluğu Avkuatlık Kanunu'nun 49. maddesine dayanmaktadır.

Av. Kanunu Madde 49- Avukatlar, mahkemelere, Türkiye Barolar Birliğinin belirteceği resmi kılıkla çıkmak zorundadırlar.
Her ne kadar bu hüküm stj. avukatları kapsamamakyaysa da Türkiye Barolar Birliği AVUKATLIK MESLEK KURALLARINDA;
"Avukatlar ve AVUKAT STAJYERLERİ, mesleğe yakışır bir kılık ve kıyafetle başları açık olarak mahkemelerde görev yaparlar. Duruşmalara, Türkiye Barolar Birliğince şekli saptanmış cübbe ile ve temiz bir kıyafetle çıkarlar. Erkek avukatlar iklim ve mevsim koşullarının elverdiği ölçüde kravat takarlar". kuralına yer verilmiştir.Buna göre stj. avukatların da duruşmalara cübbe giyerek çıkması gerektiği düşüncesindeyim.
Ancak; yasadan kaynaklanan bir zorunluluk bulunmadığından dolayı hakimlerin cübbe giymeyen stayerleri duruşmaya kabul etmeme hakkının bulunmaması gerekir.
Saygılarımla.
Old 14-06-2007, 17:52   #11
Av. Asena

Ankara Barosunda staj yapmaktayım ve eğitimler sırasında da bize söylenen stajyer avukatların cüppe giyemeyeceğidir. Avukatlık Kanunu ve Meslek Kurallarına tabi olmakla beraber avukat olmadığımız için cüppe giymemiz doğru değil. Kanundan doğan bir yükümlülük olmadığı gibi, giyme zorunluluğu da getirilmemiştir. Ankara Adliyesinde cüppe ile duruşmaya giren stajyer avukat de görmedim zaten. Hakimlerden böyle bir talep geldiğini de duymadım. Yeminle beraber cüppe giyeceğimiz için yemin edene kadar giyilmemesi gerektiğini düşünüyorum.Hatta bu konuda ısrar eden hakimleri de anlayamadım.
Old 15-06-2007, 11:24   #12
Av.Demet

Ben de Ankara'da avukatlık staj eğitimini tamamlamış ve staj döneminde de yoğun olarak duruşmalara girmiş biri olarak Ankara'da duruşmalara katılan stajyer avukatların cübbe giymediklerini belirtmek istedim.....
Old 15-06-2007, 13:11   #13
av.sinem

Avukatlık stajımı Kayseri'de yaptım ve Kayseri ili ve ilçelerinde katıldığım tüm duruşmalarda cüppe giydim.Aksine bir uygulamaya rastlamadım.
Old 19-06-2007, 14:50   #14
didem kunal

izmir' de staj yapmaktayım fakat gırdıgım durusmalarda stajerler cubbe gıymıyor.yemın edılmeden cubbe gıyılmıyor.elbettekı hakım ısterse gıyılebılır ama onemlı olan stajerın cubbesınden zıyade nekadar ıyı ogrenebıldıgıdır.onur verıcı meslegın onur kaynagı cubbeyı gıymek onur verıcı elbette
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi